Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Teis: "Iegm, Its'ye Hazir Olmadigini Itiraf Etti"

Teis Genel Baskani Nurten Saydan, Iegm'nin En Basindan Beri Its'nin Düzgün Hayata Geçirilememesinin Sorumlusu Olarak Eczaneleri Gösterdigini Belirterek, "Ancak Iegm Karekod Uygulamasinin Basladigi Dün Aksam Saatlerinde Yayinladigi Duyuruyla Its'ye Hazir O

Teis Genel Baskani Nurten Saydan, Iegm'nin En Basindan Beri Its'nin Düzgün Hayata Geçirilememesinin Sorumlusu Olarak Eczaneleri Gösterdigini Belirterek, "Ancak Iegm Karekod Uygulamasinin Basladigi Dün Aksam Saatlerinde Yayinladigi Duyuruyla Its'ye Hazir Olmadigini Kendisi Itiraf Etmis Oldu" Dedi.

Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi(TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan, Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügünün (IEGM) en basindan beri Ilaç Takip Sisteminin (ITS)'nin düzgün hayata geçirilememesinin sorumlusu olarak eczaneleri gösterdigini belirterek, "Ancak karekod uygulamasinin basladigi dün aksam saatlerinde yayinladigi duyuruyla ITS'ye hazir olmadigini kendisi itiraf etmis oldu" dedi.

TEIS Genel Baskani Nurten Saydan yaptigi yazili açiklamada, ITS'nin uygulanmaya basladigi günden bu yana sürekli eczanelerin denetlendigini, karekod okuyucularinin, programi olup olmadiginin sorgulandigini belirterek, ITS'nin yükünün eczacilarin sirtina yüklendigini savundu.

Eczanelere ITS nin maliyetinin eczane basina okuyucu sayisina göre degiserek, 1000-2000 TL olduguna dikkat çeken Saydan, "Düsünün ülke çapinda 50 milyon lira harcadik ve bir tek eczaneler sisteme hazir hale gelmis oldu.

Sonuç; elimizde program mevcut, okuyucu mevcut ama neye yarar? ITS çalismazsa, firma karekod göndermezse, gönderdigi karekodu hatali oldugu için okunmazsa, karekodu düzgün basmayi bile beceremeyip ters basarsa, dagitim kanallari sisteme dahil degilse, elimizde yüz okuyucu olsa ne fark edecek?

ITS ye depodan fatura ile aldigimiz ve ilaci sorguladigimizda "bu ilaç baska eczanede kayitli' bile diyebilecek kadar sorumsuzca hazirlanmis bir sistem" dedi.

-"IEGM'NIN FIRMALARDAN ILAÇ LISTELERINI ALMAMASI BIR SKANDALDIR"-

"Kisacasi bizler ITS'ye hazirdik, hatta ters basilan barkotlari bile okutabilmek için mucit olduk, ayna tuttuk yine okuttuk" diyen Saydan açiklamasina söyle devam etti:

"Raflarimizda birçok karekodsuz ilaç varken, firmalari geçici karekod basmalari yönünde baski uygulamak yerine biz eczacilara sermayelerini çöpe atmayi teklif ederek "bunlari 1 Temmuz'dan itibaren satamazsin" diyen IEGM, dün aksam saatlerinde ITS'ye asil kendisinin hazir olmadigini itiraf niteliginde bir duyuru yayimlamistir.

Dün baslayan karekod uygulamasinda kanser ilaçlari, osteropoz ilaçlari, astim ilaçlari, asilar gibi hayati öneme haiz soguk zincir ürünlerinin ve hayat kurtaran sivilar olarak bilinen serumlarin ödenmemesi ve IEGM'nin firmalardan bu ilaçlarin hangileri olduguna dair liste istemesi çok büyük bir skandaldir. Bu aslinda son derece içler acisi bir açiklamadir. Çünkü devletin ilaç ve eczacilik hizmetinden sorumlu bir kurumunun halen elinde karekod sistemine dahil olmayan ilaçlarin listesinin olmadigini beyan etmesi ve bu sebeple bu hayati önem içeren ilaçlari raflarimizda olmasina ragmen hastalarimiza vermemizin engellenmesi son derece vahim bir durumdur."

Simdiye kadar listelerin firmalardan alinmamasi gibi bir ihmalin olamayacagini savunan Saydan, vatandasin sagligini tehdit ederek, masa basinda o genelge olmadi, onu iptal edelim, yenisi yayimlayalim demekle ilaç ve saglik hizmetinin verilemeyecegini söyledi.

Saydan, "Sistemin hazir oldugunu söyleyerek, eczacilara ve vatandasa eziyet eden bir uygulamada direnen yetkilileri bu uygulamadan; gerek kendileri, gerekse ilaç firmalari ve dagitim kanallari hazir olana kadar derhal vazgeçmeye çagiriyoruz" dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası