Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyet yapan üç kadindan biri kabizlik çekiyor!

Modern çagin hastaligi kabizlik, kisitli besin gruplari ile diyet yapan kadinlari vuruyor...

Boehringer Ingelheim tarafindan yapilan arastirmalara göre Türkiye’de diyet yapan her üç kadindan biri yasam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kabizlik sorunu yasiyor. Kabizlik, diyet döneminde kisitlanan besin çesitliligi ve miktari nedeniyle diyet yapanlari da tehdit ediyor. Diyet yapan her üç kadindan birinin çektigi kabizlik sorunu için uzmanlar egzersiz ve düzenli beslenmenin yani sira lifler içeren besin takviyeleri tavsiye ediyor.

Konuyla ilgili olarak açiklama yapan Aile Hekimligi Uzmani Dr. Osman Bulutlar ”Günümüzde özellikle sehirlerde yasayan bireyler karinlarini liften oldukça fakir, katki maddesi zengini hazir gidalar ile doyurmayi tercih ediyor. Bu tip liften fakir beslenme sekli, yeteri kadar sivi alinmamasi, yetersiz fiziksel aktivite, düzensiz diskilama aliskanliklari bireylerde asiri yaglanmaya ve kabizlik gibi mide barsak sistemi rahatsizliklarina yol açiyor.

Diyet için basvuran hastalarin büyük kismi ayni zamanda basta kabizlik olmak üzere mide barsak sistemi rahatsizliklarindan sikayet ederler. Günümüzde siklikla uygulanan protein agirlikli düsük lif içerikli ketojenik diyetler sirasinda kabizlik daha da kolay olusmaktadir.

Hastanin detayli bir tibbi öyküsünün alinmasi ve kabizliga neden olabilecek bir hastaligi ya da varsa kabizliga neden olabilecek sürekli kullandigi bir ilacin varliginin arastirilmasi ve kabizlik tanisinin konulmasi önemlidir. Daha sonrasinda günlük sosyal ve fiziksel aktiviteleri, beslenme aliskanliklari, lif tüketimlerinin 25 gramin üzerinde olmasi, sivi alimi ve tuvalet aliskanliklari da sorgulanir.

Tedavi için özellikle liften zengin bir beslenme düzenlenir, günlük 35 gram civarinda özellikle eriyebilen ya da yari eriyebilen bir lif tüketimi hedeflenir. Liften fakir gidalarin tüketimi kisitlanir. Bunu saglayamayan bireylere verilen suda eriyebilen bir lif takviyesi günlük yeterli sivi alimi ve düzenli tuvalet egzersizleri ile desteklenir” dedi.

Boehringer Ingelheim’in çözünebilen dogal lif Glucomannan içeren ürünü Dulcofibre, bagirsaklarda hacim olusturarak tokluk hissi uyandirir, mide bosalmasini yavaslatir, karbonhidrat ve yaglarin emilmesini azaltarak diyetin basarisina yardimci olur. %100 dogal lif Glucomannan, Japonya ve Çin’de bitkisel tedavilerde kullanilan Amorphophallus konjac bitkisinin kökünden elde ediliyor ve kabizlik sorunu çekenler için Türkiye’de alaninda tek ürün olarak dogal bir çözüm sunuyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası