Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erzurum'da 17 bin bebek asilanacak

Erzurum'da yil içerisinde yeni dogan bebekler dahil olmak üzere 15 yas ve alti 17 bin çocuga 5'li tabir edilen asilama yapilacagi bildirildi.

Erzurum Il Saglik Müdürlügü'nce Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçe merkezlerindeki aile hekimleri ve toplum sagligi merkezi çalisanlarina yönelik 'Genisletilmis Bagisiklama Programi' konulu egitim semineri düzenledi.

Programda konusan Il Saglik Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, 'Genisletilmis Bagisiklama Programi' amacinin asi ile korunulabilir hastaliklardan kaynaklanan bebek ve çocuk hastalik, sakatlik ve ölümlerini önlemek oldugunu söyledi.

Doç.Dr. Vançelik, Genisletilmis Bagisiklama Programi ile difteri, bogmaca, tetanos, kizamik, tüberküloz, polio (çocuk felci), hepatit B (sarilik), kizamikçik, kabakulak ve menenjit hastaliklarindan bebek ve çocuklari korumak oldugunu vurguladi. Il Saglik Müdürü Doç.Dr. Vançelik, bu amaçla il genelinde yeni dogmus bebekler dahil olmak üzere 17 bin çocugun asilanmasini hedeflediklerini ifade etti.

Asilama ve gebelik dönemlerinde anne takibi ve dogumlarin hastanelerde gerçeklestirilmesiyle Erzurum'da bebek ölüm oranlarinin ülke ortalamasinin altina düstügüne isaret eden Il Saglik Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, "Dogum öncesi ve sonrasinda bakim hizmetleri ve asilama çalismalarinin ciddi bir sekilde gerçeklestirilmesiyle bebek ve çocuk ölüm oranlarinin önüne önemli ölçüde geçtik. Bizim temel islevimiz asilama yapmak. Çocuklarimizi ve yeni dogan bebeklerimizi hastalik, kalici sakatlik ve ölümlerden korumak. Bu yil en ücra köy ve mezralara kadar saglik ekiplerimiz gidip asilanmadik çocuk ve bebek birakmayacak. Asilamada hedefimiz yüzde 98." dedi.

KIZAMIGI TAMAMEN ORTADAN KALDIRAN TEK AVRUPA ÜLKESIYIZ

Saglikta dönüsüm programi sayesinde Türkiye'de son 2 yildir bir tane kizamik vakasinin bile görülmedigine dikkat çeken Il Saglik Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, bunun temelinde ise besli asilama sistemine geçilmesinin yattigini anlatti. Önceki yil Türkiye'de egitim amaçli bulunan Afgan ve Irak uyruklu 3 kiside kizamik vakasina rastlanildigina deginen Doç. Dr. Vançelik, "Avrupa ülkeleri arasinda kizamigi ortadan kaldiran tek ülkeyiz. Polio (çocuk felci)’ni ise Avrupa ülkeleri arasinda en son bitiren ülkeyiz. Devlet olarak ekonomik gücümüzün artmasi ve saglikta yasanan köklü degisimle artik yeni dogan bebeklerimizi ve çocuklarimizi yasatabilmenin hakli onurunu ve mutlulugunu yasiyoruz." diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası