Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kizilay Kan Agliyor!

Kizilay Genel Baskani Dr. Ertan Gönen, gerekli destegin verilmemesi durumunda Kizilay'in 2002 yili bütçesinde tahmin edilen gelirlerde yaklasik 30 trilyon liralik bir azalma olacagini kaydetti.

Milletvekillerine mektup yazdi

Sikintilari milletvekillerine yazdigi mektupta dile getiren Kizilay Genel Baskani Dr. Ertan Gönen, sikintilarin asilmasi konusunda yetkililerin girisimde bulundugunu ancak somut sonuç alamadiklarini belirtti.

Konuyla ilgili IHA'nin sorularini cevaplandiran Ertan Gönen, "134. kurulus yilini kutlayan Kizilay, ülkemizin en eski bir sivil toplum kurulusudur. Türkiye'de kan ve kan ürünleri ile ilgili esaslar 2857 sayili kanun ile düzenlenmektedir. Bu kanun çerçevesinde kan hizmeti vermeye çalisan Kizilay, her yil kan hizmetleri görevini gider fazlasi ile kapatmaktadir. Kan fiyatlari ise Maliye Bakanligi tarafindan tespit edilmektedir. Bugüne kadar bu kanun geregince Kizilay'a kaynak aktarilmasi gerekirken bu konuda hiçbir gelisme olmamistir" dedi.

Kizilay'in "Türkiye Kizilay Dernegi'nin sorunlari ve faaliyetlerinin arastirilarak gelir kaynaklarinin daha etkin kullanilmasi için alinmasi gereken tedbirlerin belirlenmesi" amaciyla Anayasi'nin 98, içtüzügün 104 ve 105. maddeleri uyarinca Meclis arastirmasi açilmasina iliskin önergeleri ile kurulan Meclis Arastirma Komisyonu tarafindan üç ay boyunca çok yönlü bir arastirma ve inceleme sürecine tabi tutuldugunu hatirlatan Gönen, TBMM Komisyon çalismalari sonucu 15 bin 715 sayfalik, eki 305 sayfa tutarinda rapor hazirladigini ve 20 Haziran 2000 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda bu raporu açikladigini, raporda kamuoyunda Kizilay'dan beklentilerin, Kizilay'in yasalarla belirlenen görev ve sorumluluklarinin çok üstünde oldugunun belirtildigini, komisyon üyelerinin de konusmalarinda ve raporlarinda Kizilay'in statüsünü bir kenara iterek, yasanilan afetin bütün sorumlulugunu bu kuruma yükleme lüksü bulunmadigini vurguladigini dile getirdi.

Kizilay'in, Marmara ve Bolu-Düzce depremlerinde kaynaklarinin hemen hemen tamamini kaybetmesine ragmen, stok seviyelerini büyük bir özveri ve kendi özkaynaklari ile 200.000 kisiye cevap verecek duruma getirdigini ifade eden Ertan Gönen, "Kizilay, Afyon Depremi'nde 20.000 çadir, battaniye, katalitik sobadan olusan yardim malzemesi ile sicak yemek dagitimi yapmis, ilkyardim çalismalarina katilmis ve bunlari kendi öz kaynaklarindan karsilamistir. Bu yardim operasyonu için yaklasik 15 trilyon liralik harcamada bulunmustur. Burada yapilan çalismalar karsiliginda Kizilay büyük bir gelir kaybina ugramis ve devletimiz tarafindan Kizilay'a herhangi bir yardim yapilmamistir. Büyük bir kaynak sikintisi ile karsi karsiya gelmistir. Ayrica kurban derilerinin satislarindan da Kizilay'a ayrilan pay çikarilan kanunla yüzde 15'ten yüzde 4'e düsürülmüstür" diye konustu..

Kizilay'in bugün itibariyle gelir kaynaklarinin eridigini söyleyen Ertan Gönen, "Para bagisi ülkenin ekonomik durumuna göre çok azaldi. At yarisi küsürat farki cüzi miktardadir. Ek vergi geliri kaldirildi. Gençlik ve sefkat pulu azaltildi. Ek vergi geliri kaldirildi. Kurban derisi, fitre, zekat payi yüzde 4'e düsürüldü.Gayrimenkul bagisinda azalma var, kira gelirleri enflasyon oranlarinda artiriliyor, faiz gelirleri ise faiz oranlarinin düsüsünden dolayi düsüyor. Subelerde kaynak sikintisi yasanmakta. Afyon'da maden sodasi üretimi ve satisi artirilmaya çalisiliyor. Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun yürürlüge girmesi ile ek vergi yürürlükten kalkacagindan artik ek vergi geliri olmayacak ve Kizilay 15 trilyon liralik bir gelir kaybina ugrayacaktir. Yine yüzde 60 ek verginin kalkmasi ile röntgen filmi satislarinda da önemli ölçüde gelir kaybi olacaktir. Bu suretle Kizilay'in 2002 yili bütçesinde tahmin edilen gelirlerde yaklasik 30 trilyon liralik bir azalma olacaktir.

Kizilay'in ek vergi gelirlerinden aldigi payin kaldirilmasi ve buna bagli olarak röntgen film satisi alaninda ticari faaliyetlerinin çok kisitlanmasi nedeniyle büyük gelir kaybi olacagi için Kizilay, Türkiye için hayati öneme sahip bir hizmeti yerine getiren kan merkezlerini kapatma durumuyla karsi karsiya kalabilecegi gibi, afetlere müdahale çalismalarinda da yeterli olmayacaktir" seklinde konustu.

Gönen, bu bilgileri kagida döktügünü ve parlamenterlere gönderdigini belirterek, "Ümidimiz sorunlara bir an önce çözüm bulunmasidir. Bu çerçevede bazi vekillerden destek sözü aldik" dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası