Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lokantalardaki tuzluklar kalkiyor

Türkiye'de yapilan bilimsel arastirma sonucuna göre, bir kisi Dünya Saglik Örgütü'nün önerdigi 5 gram tuz yerine yaklasik 18 gram tüketiliyor.

Saglik Bakanligi tarafindan bugün baslatilan ''Tuz Tüketiminin Azaltilmasi Stratejisi'' taslak programinda Türkiye'deki ekmek, geleneksel gidalar ve islenmis gidalardaki tuz içeriklerinin belirlenerek veri bankasi olusturulacagi belirtildi.

Taslakta restoran, fast-food, lokanta gibi yerlerdeki menülerin incelenerek, tuz miktarlarindaki azaltma oranlarinin saptanacagi ve tuz oraninin kademeli olarak düsürülecegi; bu yerlerde masalardan tuzluklarin kaldirilacagi, bunun yerine küçük posetlerde iyotlu tuzlarin bulundurulmasinin saglanacagi ifade edildi. Istege bagli olarak tuz ilave edilmesi gereken patates kizartmasi, salata, ayran gibi yiyecek ve içeceklere hazirlama sirasinda tuz eklenmeyecegi vurgulandi. Taslakta, masalarindan tuzluklari kaldiran restoran ve fast-foodlarin logo, bayrak veye sertifikayla ödüllendirilecegi belirtildi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü tarafindan, ''Tuz Tüketiminin Azaltilmasi Ulusal Strateji Belirleme Çalistayi''nda, Türkiye'de tuz tüketiminin azaltilmasina yönelik 2010-2015 yillari arasinda uygulanacak ulusal program kapsaminda temel stratejiler ile bu stratejiler paralelinde hedefe yönelik etkili faaliyetler belirlendi.

Türkiye'de bir kisinin günlük tuz tüketiminin Dünya Saglik Örgütü'nün (DSÖ) öngördügü 5 gramin 3 katindan fazla oldugu, bunun kadinlarda 16, erkeklerde 19 gramin üstüne çiktigi vurgulanan çalistayda, uygulama esaslarina iliskin taslak metin ele alindi ve bilim adamlari, ilgili bakanliklar, sivil toplum kuruluslari ve sektör temsilcilerinden olusan gruplarin önerileri degerlendirildi.

Ekmekteki tuz oranlari belirlenecek ve kademeli olarak azaltilacak.

Farkli gida kategorilerine göre peynir, et ürünleri, islenmis tahil ürünleri, kahvaltilik gevrek ve bisküvi gibi islenmis ürünlerin tuz miktarlari da kademeli olarak düsürülecek.

Ürünlerindeki tuz miktarini azaltan basarili gida firmalari basin yoluyla duyurulacak ve ödüllendirilecek. Tuzu azaltan gida firmalarinin ürün etiketlerinde slogan gelistirilmesi desteklenecek. Farkli markalarin ürünlerinin tuz içerikleri karsilastirilarak, medya yoluyla sonuçlar duyurulacak.

Toplu beslenme yapilan yerlerde tuzun azaltilmasi için standart yemek tarifeleri gelistirilecek. Asiri tuz içeren yemekler yerine, daha az tuz içeren besinlerin yer aldigi menülerin hazirlanmasi saglanacak.

TUZ ORANI YÜKSEK GIDAYA BÜYÜK PUNTO

Yasal düzenlemeler kapsaminda ekmek basta olmak üzere tuz içerigi yüksek olan gidalarin tuz miktarlari Gida Kodeksi Tebliglerinde kademeli olarak aziltilacak. Etiketlerde ürünlere ait tuz ve Na (Sodyum) terimlerinin en anlasilir ve belirgin bir sekilde yer almasi saglanacak. Yüksek tuz içeren besinlerde uyari mesajlarinin yer almasinin zorunlu hali getirilmesi için Etiketleme Alt Komisyonuna öneride bulunulacak. Tuz miktari yüzde 1'in üzerinde olan gidalardaki tuz miktarinin büyük puntolarla belirtilmesi saglanacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası