Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hekimler zorunlu sigorta yaptiracak

Hekimler, Tam Gün Yasasi çerçevesinde, tibbi kötü uygulama nedeniyle talep edilebilecek zararlara karsi 30 Temmuza kadar mesleki sorumluluk sigortasi yaptiracak.

Kamuoyunda ''Tam Gün Yasasi'' olarak bilinen düzenlemeyle özel ve kamuda görev yapanlarla serbest çalisan hekimlere mesleki sorumluluk sigortasi yaptirma zorunlulugu getirilmisti.

Buna göre, kamu saglik kurum ve kuruluslarinda çalisan tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, tibbi kötü uygulama nedeniyle kendilerinden talep edilebilecek zararlar ile kurumlarinca kendilerine yapilacak rüculara (geri isteme) karsi sigorta yaptirmak zorunda. Bu sigorta priminin yarisi kendileri tarafindan, diger yarisi döner sermayesi bulunan kurumlarda döner sermayeden, döner sermayesi bulunmayanlarda ise kurum bütçelerinden ödenecek.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALISANLARLA SERBEST HEKIMLER

Özel saglik kurum ve kuruluslarinda çalisan veya mesleklerini serbest olarak icra eden tabip, dis tabibi ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar da yine mesleki mali sorumluluk sigortasi yaptiracak.

Bu sigortayi, serbest hekimler kendileri ödeyecek. Özel saglik kurum ve kuruluslarinda çalisanlarin sigortasini ise ilgili kurum ve kurulus yaptiracak.

Bu hekimlerin sigorta primlerinin yarisi kendileri tarafindan, yarisi da istihdam edenlerce ödenecek. Istihdam edenlerce ilgili saglik çalisani için ödenen sigorta primi, hiçbir isim altinda ve hiçbir sekilde çalisanin maas ve sair mali haklarindan kesilemeyecek, buna iliskin hüküm ihtiva eden sözlesme yapilamayacak.

Yasa kapsaminda olup zorunlu sigorta yaptirmayanlara, mülki idare amirince sigortasi yaptirilmayan her kisi için 5 bin TL idari para cezasi verilecek.

DEVLET KARSILASIN

30 Temmuzdan itibaren yürürlüge girecek uygulamayi degerlendiren Saglik Mensuplari Dayanisma, Toplum Sagligini ve Çevreyi Koruma Dernegi (Saglik-Der) Genel Baskani Uzm. Dr. Kasim Sezen, dünyada sadece Türkiye'de kamuda çalisan hekimlerin sigorta primlerini kendisinin ödedigini öne sürerek, ''Devlet, kamuda çalisan hekimlerin primlerini ödemelidir'' önerisini dile getirdi.

ÖZEL HASTANELERDEN DESTEK

Özel Hastaneler Platformu Baskani Dr. Mehmet Altug ise hekimlere zorunlu sorumluluk sigortasi uygulamasini olumlu bulduklarini bildirdi.

Bu sigortanin yaptirilmasinin önemine isaret eden Altug, ''Araç veya ev aldigimiz zaman hemen sigortasini yaptiriyoruz. Neticede biz hekimler bir is yapiyoruz ve ürettigimiz saglik hizmeti karsisinda kendimizi sigortalatmamiz gerekir'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası