Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklarda seks tehlikeli

Sicak havalarda sevismenin kalp krizi riskini artirdigini belirten uzmanlar, kalp hastalarinin sicak havalarda seksten uzak durmasini öneriyor.

Cinsel iliskinin kalbi yorarak kalp krizi riskini arttirdigina dikkat çeken Cinsel Saglik Enstitüsü Dernegi (CISED) Genel Baskani Dr. Cem Keçe; “Kalp hastalarinin yaz aylarinda sicagin en üst seviyede oldugu gündüz ögle saatlerinde sevismemesi ve cinsel iliskiye girmemesi gerekir. Çünkü sicak hava ve asiri günes; kalp hastalarinda efor gücünde ve kalbinin gücünde azalma gibi olumsuz etkilere yol açabilir, bu da kisiyi zor durumda birakabilir. Cinsel iliski de kalbi yorarak kalp krizi riskini arttirabilir. Bu nedenle kalp hastalarinin yaz aylarinda sicagin en üst seviyede oldugu gündüz ögle saatlerinde sevismemesi ve cinsel iliskiye girmemesi gerekir. Ayrica kalp hastalari sicakta asiri yagli ve hayvansal gidalardan kaçinmali ve sigaradan uzak durmalidirlar. Bol sebze meyve yemelerini ve aksam saatlerinde çok yorucu olmayan egzersizler yapmalarini öneriyoruz. Kalp-damar hastaliklarinin olusumunu önlemek için besinler yoluyla alinan kolesterole dikkat etmek, tuz ve seker kullanimini en alt seviyeye indirmek de
gerekir.” dedi.

Hamilelere sicak uyarilari

Sicak havalarin hamilelerde ciddi saglik problemlerine neden olabilecegini CISED Genel Baskan Yardimcisi Psk. Gülüm Bacanak; “Hamilelerin, sirt agrilari, varis, ayaklarda ödem ve terlemeden kaynaklanan mantarlara karsi giyim, spor ve beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Hamilelerin giyim tercihlerini pamuklu ve genis kiyafetlerden yana kullanmalarini öneriyoruz. Hamileler topuksuz, ortopedik ve rahat ayakkabilar tercih etmelidir. Basta tuz olmak üzere baharatli, soslu ve en önemlisi az pismis etlerden kaçinilmali, kizartma yerine haslama türü yiyecekler tüketilmelidirler. Çünkü gidalardan kaynaklanan yaz ishalleri, hamilelerde ciddi sikintilar yaratabilir” diye konustu.

Sicaklar insan psikolojisini olumsuz etkileyebilir

Asiri sicaklarin insan psikolojisini olumsuz etkiledigini belirten CISED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrik; “Bu nedenle bir olay karsisinda tepki verirken ya da karar alirken birkaç dakikalik nefes egzersizi yapilmasi çok faydali olabilir. Çünkü öfkeye ve iç sikintisina yatkin kisilerde sabirsizlikla tahammülsüzlük sicakla birlikte tetiklenir. Sicakla birlikte tepkisel hareketler artar. Kisi, en son yapacagi seyi ilk basta yapmaya baslayabilir. Bunlarin yani sira umutsuzluk, karamsarlik, yorgunluk, olumsuzluk ve uyku hali de sicakla birlikte daha yogun hissedilebilir. Trafikte sinirlenmemek, mümkünse klimali araçlarda bulunmak, sabirsizlik göstermemek, öfke patlamalarina engel olmak olasi kazalari önleyecektir. Sicak insani sinirli yapabilir. Bunun için trafige çikarken kisi kendi kendine sakin olmayi telkin etmelidir.” dedi.

Sicak hava cinsel sagligi tehdit ediyor

Insanin temel dürtüleri olan yemek, içmek, barinmak, korunmak ve cinselligin bir zincirin halkalari gibi olduguna dikkat çeken CISED Genel Baskan Yardimcisi Psk. Gülüm Bacanak; “Ancak yaz sicaklarinda asiri yemek yiyerek, tok karnina veya soguk içecekler içtikten ya da dondurma yedikten sonra cinsel iliskiye girmek saglikli degildir. Hazimsizlik ve soguk yiyecekler cinsel enerjide dengesizlige yol açabilir. Asiri tok karin performans düsüklügünden, ereksiyon sorunlarina, cinsel isteksizlikten cinsel basarisizliga kadar birçok cinsel soruna neden olabilir.” dedi.

Seksin mevsimi bahar ve yazdir

Insanlarin cinselliginin havadan sudan etkilenmedigine dikkat çeken ve cinselligin mevsimi olmadigini söyleyen Keçe; “Ancak yazin gelmesiyle birlikte cinsel istekte artis olabilir yani insanlar havalar isininca daha çok seks yapmaya baslarlar. Çünkü günes isigi cinsellik için önemlidir, isik kesildigi zaman mutluluk hormonu olan serotonin seviyesi düser, insanlar daha mutsuz olurlar. Doganin baharda yeniden canlanmasi gibi insanlarin cinsel hayati da baharda ve yazin canlanabilir. Arastirmalara göre seksin mevsimi bahar ve yazdir. Çünkü insanlar sekse çagriyi genellikle koku ve görüntüyle yaparlar. Yazin erotik görsel uyarilar ön plana çikar ve insanlar daha rahat giyinirler, dolayisiyla cinsel isteklerde artis olabilir.” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası