Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tek seansta gençlestiren yöntem

Sadece tek seans uygulanabilen son Thermage CPT teknolojisi, 20 dakikada ciltte sikilasma ve incelme sagliyor.

Thermage ve radyo frekans esansli çalisan cihazlar deride sarkma ve selülitlere karsi son yillarda bilinen ve tercih edilen uygulamalardan biriydi. Modern cerrahi 2010 yilinda da hizla ilerlemeye devam ediyor, teknolojinin cerrahiye kazandirdigi yeni model Thermage ile sadece tek seansta Benjamin Button hikayesi neredeyse gerçek oluyor.

Sadece tek seans uygulanabilen son Thermage CPT teknolojisi, ciltte sikilasma ve toparlama saglayip uygulama islemini oldukça kolaylastiriyor, radyo dalgalari kollagen dokuda yenilenme sagliyor. Konuyla ilgili sorularimizi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Naci Çelik yanitladi.

- Thermage CPT sistemi nedir?

Klasik Thermage, cildi sikilastirip düzeltmek, derinin kontur olusumunu saglamak ve selülit görüntüsünü azaltmak için kullanilan etkili bir yöntemdi. Çalisma esasi su: cildinizin derin tabakalarindaki liflerin kollajen moleküllerinin kisalip, gerginlesmesini ve destek dokulardaki sarkiklari toparlayarak, cildinizi eskisinden daha genç görünmesini sagliyor. Yalnizca tek seans uygulanan monopolar bir radyofrekans yöntemi olan Thermage’in en büyük artisi ise sonuçlarin yavas yavas ve artarak ortaya çikmasi, oldukça etkili olmasi ve her deri tipinde uygulanabiliyor olmasidir.

- Yeni Thermage CPT’nin eski Thermage ve radyo frekans esasli çalisan cihazlardan farki nedir?

Diger cihazlardan farkli olarak en önemli özelliginin tek seanslik bir islem olmasi diyebiliriz. Thermage; facelift, blepharoplasty, liposuction ile karistirilmamasi gereken, cerrahi olmayan farkli bir uygulama. Yurtdisinda özellikle Amerika’da da bugünlerde oldukça yaygin olan bu yöntemin en önemli farki, tedavinin derinliginin cihaza degil hastaya özel kullanilan basliklara bagli olmasi. Yani her hastaya farkli uç kullaniyoruz. Derin dokulari esit sekilde isitip gerginlestiriyor ve cryogen sogutma sistemi ile epidermisi koruyor.

- Uygulama tam olarak ne kadar sürüyor ve etkilerini ne zaman görebiliyoruz?

Tabiî ki uygulanan bölgeye göre uygulama süresi degisiyor. Ama minimum 20 dakika ile maksimum 2 saat süren tek bir seanslik sikilasma ve incelme saglayan bir yöntem diyebiliriz. Uygulamadan hemen sonra gözle görülebilen bir degisim olabiliyor ama etkiler 6-9 ay içinde artarak devam ediyor. Islemden hemen sonra, çikip isinize geri dönebilir ve günlük aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz.

- Uygulama esnasinda agri, sizi hissediliyor mu?

Yeni Thermage’in özelliklerinden birisi kisiye “özel basliklarin” kullanilmasi ve isinin kollagen dokuya transferi esnasinda radyo dalgalarinin etkisiyle derinin derin kisimlarinda isi hissedilmesidir. Bu isinma kolajenin sikilasmasi için gereken isiya gelindiginin göstergesidir. Dolayisiyla özellikle boyun, karin bölgesi ve kollarda yapilan uygulamalarda daha fazla, göz kapagi ve yüz uygulamalarinda daha az olmak üzere agrili bir islemdir. Bu agrinin hissedilmesi tedavinin olmakta oldugunu gösterir ve gereklidir. Iyi tarafi islem sonlandiginda bir agri hissedilmemesidir ve bu agri herhangi bir anestezi kullanilmadan hasta tarafindan tolere edilebilir. Ayni zamanda bu yeni sistemde isi hastanin toleransina göre azaltilip çogaltilabilme özelligini tasiyor. Cryogen sogutma sistemi ile epidermesi korunuyor böylelikle hasta bu yanma agrisini daha az hissediyor.

- Yüz germe ameliyati kadar etkili mi?

Biçak altina yatmaktan korkan ve saglik sorunlari nedeniyle ameliyat olamayan hastalar için kullanabilecegimiz ilk seçenektir. Elbette estetik cerrahi kadar etkili degil. Çok sarkmis ciltlerde ve kalin derilere yapilan uygulamalardan çok etkili sonuç alamayiz. Ama yüz germe veya karin germe yaptirmis ya da liposuction sonrasi istedigi sonucu elde edememis hastalarda kesinlikle öneriyoruz. Çünkü cerrahi islemler konturu düzeltebilir ancak deri yapisinda bir degisiklik olusturmaz. Thermage ise deriyi gençlestirir.

- Peki Thermage uygulamasinin sonuçlari ne kadar kalici oluyor?

Thermage uygulamasinin kolajen yapisinda hemen etkisini gösteren bir sikilasma sagliyor ve zaman içinde de bu sikilasma artis gösteriyor. Yani söyle düsünün, saç teli yakildigi an hemen nasil kisaliyorsa yaslanmis cilt yani gevsemis kolajen yapisi da, ayni saç gibi, uygulama yapilir yapilmaz kendini toparliyor ve gerginlesiyor. Hasta en erken bir yil sonra olmak üzere isterse tekrar islem isteyebilir. Ama eger hasta yeterli sonuç aldiysa tekrar yaslanana kadar bir daha yaptirmak zorunda degildir.

- En çok kimler tarafindan tercih ediliyor?

En çok hamilelik ve kilo kaybi sonrasinda tercih ediliyor. Ayrica cerrahi müdahaleye zaman ayiramayacak olan çalisan hastalar bize basvuruyor. Kozmetik olarak kullanilan krem ve jellerden daha etkili olan bu sistem cerrahi olmayan bir sistem olmasiyla sarkiklarindan ve selülitlerinden sikayet edenlerin basvuracagi bir tedavi oluyor. Özellikle 35-60 yas araligindaki hastalar bizim için ideal diyebilirim.

- Thermage islemini kimlere uygulamiyorsunuz?

Kronik NSAI türü agri kesici veya kortikosteroid ilaç kullanicilarina, sürekli kilo-alip veren kisilere ve kalitesi kötü deriye sahip yani asiri günes hasari almis kimselere uygulamayi gerçeklestirmiyoruz. Ayrica kalp pili veya orta kulakta isitme cihazlari yerlestirilmis hastalara bu islem uygulanamaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası