Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlis klima kullanimi cebe de zarar sagliga da!

Klimayi verimli bir sekilde kullanmiyorsaniz, hem cebiniz hem sagliginiz tehlikeye girebilir!

Düzenli olarak bakimi ve temizligi yapilmayan, yanlis seçilen klimalar astimi da tetikleyebilir, zatürreeye de neden olabilir. Oysa alacaginiz bazi basit önlemler, bogucu yaz günlerini rahat geçirmenizi ve sagliginizi korumanizi saglayabilir!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Hastaliklari ve Tüberküloz Uzmani Dr. Ahmet Selvi; bogucu ve sicak yaz günlerinin kurtaricisi klimayi dogru kullanmama durumunda ortaya çikabilecek saglik sorunlari hakkinda bilgiler verdi:

• Sicak ve bogucu yaz günlerinde klimalar, günlük yasantimizi son derece kolaylastirabilir; hele de nemli bir iklimde yasiyorsak! Klimalarin asil olarak iki önemli islevi vardir; havayi sogutmak ve havadaki nemi düsürmek. Klimalar ayni zamanda, vücudumuzun isisini kendi kendine düsüremedigi durumlarda gelisen ve hayati tehlike tasiyabilen sicak çarpmasindan da korur.

• Klimalar son derece faydali aletler olmalarina ragmen dogru kullanilmadiginda çok fazla saglik sorunlarina da neden olabilir. Saglik problemlerinin önemli bir kisminin nedeni; klima sisteminde biriken ve çogalan mantar, polen ve bakterilerin (hastalik yapici mikroorganizmalar) ev içindeki havayi yogun bir sekilde kirletmesinden kaynaklanir. Iste dogru kullanilmadiginda klimanin neden olabilecegi hastaliklar:

Kalbi Olanlar Dikkat!

• Iç ve dis ortam sicakliklari arasindaki sicaklik farki 6 dereceyi geçmesi, ortam sicakliginda ani gelisen yüksek degisiklikler, ilk önce solunum sistemi ve dolasim sistemini etkiler. Kan damarlarinda meydana gelen ani degisiklikler kendimizi hasta hissetmemize neden olur. Bu durum özellikle kronik kalp, akciger ve seker hastaligi olan yasli insanlari daha çok etkiler.

Astiminiz Tetiklenebilir

• Bakimi kötü ve yetersiz yapilan klimalarin, akut farenjit, nezle ve akut tonsilit gibi üst solunum yolu hastaliklarina neden oldugu ispatlanmistir. Kirli hava filtreleri, toz ve bakterilerin tekrar tekrar ev içi havasinda sirkülasyonuna neden olur. Havasi bu mikroorganizmalarla kirletilmis bir ortamda zaman geçirmek; astim hastalarinda bir atagin tetiklenmesine, alerjik rinitin alevlenmesine, burun, bogaz ve gözlerde tahris hissi ve nezle benzeri hastaliga neden olabilir.

Lejyoner Hastaligindan Korunun

• Klimanin neden oldugu lejyoner hastaligi, çok tehlikeli olabilen bir zatürree çesididir. Sicak, nemli ortamlarda ve su kaynaklarinda yasayabilen bir bakteri olan ‘legionella’ isimli bakteri bu hastaliga neden olur. Bakimi yapilmayan klima sistemlerine yerlesen ve çogalan bu bakteri, klima tarafindan oda havasina dagilir. Bakteri içeren bu havanin solunmasiyla zatürree meydana gelir.

• Tipik olmayan (atipik) zatürree olarak da adlandirilir. Adindan da anlasilacagi gibi belirtiler genellikle tipik zatürreeden farklidir. Siklikla mide-bagirsak sistemine ait belirtiler ön plandadir; bulanti, kusma, ishal ve karin agrisi görülebilir. Ayrica kas ve eklemlerde agri ve ardindan yüksek ates gelisir. Ilerleyen günlerde nefes darligi, gögüs agrisi ve kanli balgam görülebilir.

• Hastalik bazen son derece hizli ve agresif seyredebilir. Erken tani, tedavi basarisini dogrudan etkiler. Hastalik çok ilerlediginde solunum yetmezligi gelisebilir ve can kaybina neden olabilir.

Hasta Bina Sendromu

• Günlük yasantimizin yaklasik yüzde 70-80’ini isyerlerimizde veya evlerimizde, yani kapali mekanlarda geçiriyoruz. Yaz aylarinda düzenli olarak temizlik ve bakimi yapilmayan klimalar; hem yasadigimiz mekanlari kirleten toz, mantar sporlari ve bakterilerin kaynagi olabilir, hem de bunlarin tekrar tekrar ev içindeki havaya karismasina neden olur.

• Böyle bir kapali mekanda kalmak ve zaman geçirmek solunum yolu rahatsizliklarina neden olur. Belirtiler hasta binaya girildikten sonraki birkaç saat içinde baslar. Göz, burun ve bogazda tahris hissi, nefes darligi, öksürük, gögüste hirilti, ciltte tahris, konsantrasyon bozuklugu, yorgunluk, bas agrisi ve dönmesi, bulanti ve kusma sik görülen belirtiler arasindadir.

Klima Akcigeri De Var!

• Klima akcigeri, hasta bina sendromuna benzer bir hastaliktir. Klimalarin kanallarinin, borularinin ve nemlendirici ünitelerinin mikroorganizmalarla kirlenmesi ve bu organizmalarin oda havasini yogun bir sekilde kirletmesinden kaynaklanir.

• Klima akcigeri hastaliginin belirtileri, klima havasina maruz kalindiktan 4-8 saat sonra ortaya çikar. Belirtiler; titreme, kirginlik, halsizlik, öksürük, nefes darligi, bazen de ates, bulanti, kusma ve istah kaybidir. Belirtiler klimali ortamdan uzaklasildiginda azalir, ancak bir hafta kadar sürebilir.

Klimayi Dogru Kullanma Rehberi!

• VERIMLI KULLANIN: Klimanizi etkili ve verimli bir sekilde kullanmiyorsaniz hem cebiniz hem de sagliginiz tehlikeye girebilir!

• BÜYÜK DIYE TUTTURMAYIN: Daha büyügü daha iyidir düsüncesi klima için geçerli degildir. Ihtiyacinizdan daha büyük bir klima evinizi sogutur, ancak sagliginizi ve ekonominizi bozar. Bazi firmalarin internet sitelerinde bulabileceginiz basit formüllerle sogutacaginiz alanin boyutlarina göre hangi güçte bir klimaya ihtiyaciniz oldugunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

• DÜZENLI BAKIM SART: Herhangi bir mekanik sistem gibi, klimanizin performansi en üst düzeyde çalisabilmesi için düzenli bakima ihtiyaci vardir.

• Kullandiginiz filtrelerin tipine göre düzenli araliklarla filtreler temizlenmeli ve degistirilmeli.

• MERKEZI ÜNITEYI UNUTMAYIN: Hem oda ünitesinin hem de merkezi ünitenin bakimi yapilmali.

• FILTRELERE DÜZENLI TEMIZLIK: Filtrelerin düzenli temizligi ve degisimi ayni zamanda cihazinizin verimli çalismasini da saglar.

• DIS ÜNITEYE DIKKAT: Dis ünitenin bulundugu yer temiz tutulmali.

• BORULARI IHMAL ETMEYIN: Borularinizi temiz tutun. Borular temizligi en çok ihmal edilen parçalardir. Borularinizi 3-4 yilda bir temizleyin.

• SICAKLIK FARKI HASTA EDER: Iç ve dis ortam sicakliklari arasindaki sicaklik farki 6 dereceyi geçmemelidir. Ortam sicakliginda ani gelisen yüksek degisiklikler kendinizi hasta hissetmenize neden olur.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası