Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Terlemeye ameliyatli çözüm

Asiri terleme nedeniyle sosyal hayatta sikinti çekenler, koltuk altindan yapilan bir operasyonla çare buluyor.

Izmir Dr. Suat Seren Gögüs Hastaliklari Hastanesi 2'nci Cerrahi Klinik Sefi Doç. Dr. Seyda Örs Kaya, ameliyat için basvuranlarin sayisinda her yaz bir önceki yaza göre yaklasik iki kat artis oldugunu söyledi. Doç. Dr. Kaya, özellikle gün boyu bilgisayarda çalisan ya da is yasantisinda ellerini kullanan kisilerin asiri terleme sorunu nedeniyle ameliyati tercih ettigini belirtti.

Doç. Dr. Kaya, “Nüfusun yüzde 1'inde bu hastalik var. Asiri terleme genellikle 20'li yaslarda ortaya çikiyor ve çok ciddi boyutlara ulasabiliyor. Terli elle tokalasmamak, yüzün terlemesi özellikle sosyal hayatta sikinti yaratiyor, özgüveni azaltiyor. Bu sikintilarin neden oldugu utanma hissi, kaygi ve stres kisinin ruh sagligini bozabiliyor. Hastalarin çogunda güven kaybi, sosyal kisitlanma ve içe kapanma görülüyor. Bir arastirmada asiri terleme yasayan kisilerin yüzde 40'inin is yasantisinda olumsuzluk yasadigi tespit edildi” dedi.

Basari yüzde 100'e yakin

Doç. Dr. Seyda Örs Kaya, asiri terleme sikayetiyle gelen hastayi kontrolden geçirdikten sonra terlemenin baska bir hastalik nedeniyle olup olmadigini arastirdiklarini vurgulayarak, asiri terlemeyi önleyen ameliyatin kapali yöntemle ve kameralar yardimiyla yapildigini söyledi. Doç. Dr. Kaya, “Ameliyat olan hastalarimiz oldukça rahat dönem geçirirler. Ameliyat sonrasi fazla komplikasyon yasamazlar ve üç günde islerine dönebilirler. Ameliyatlarda basari orani yüzde 100'e yakin. Her sene bir önceki seneye göre hasta sayimiz ikiye katlaniyor. Hastalar arasinda masa basinda çalisanlari, terzi, kuaför ve tamirciler gibi ellerini kullananlar izliyor” diye konustu.

Ameliyat nasil uygulaniyor?

Koltuk altinda bir santimetrelik kesi açiliyor. Açilan kesinin içine bes mm çapinda bir kamera sokuluyor. Kesilecek sinir büyük ekranlarda çok net olarak görülüyor. Omurganin her iki yanindan asagi dogru inen ve vücutta terlemeyi kontrol eden sempatik sinire ulasiliyor. 2'nci ve 4'üncü kaburga bölgesindeki sinire mandala benzeyen bir klips takiliyor. Klips, sinirden ter bezlerine giden ve asiri ter salgilanmasinin nedeni olan sinyali kesiyor. Ameliyat bir saat sürüyor ve hastanin kipirdamamasi gerektigi için genel anestezi ile yapiliyor. Terleme, ameliyattan çikar çikmaz kesiliyor. Ameliyattan sonra hasta agri duymuyor ve bu nedenle agri kesici verilmesine gerek kalmiyor.

Elif DEMIRCI
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası