Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Tuzu azaltin' kampanyasi

DSÖ'nün önerdigi 5 gram yerine 18 gram tuz tüketilen Türkiye'de tuzun azaltilmasi için genis çapli kampanya baslatildi.

Türkiye'de yapilan bir arastirmaya göre, bir kisi Dünya Saglik Örgütü'nün önerdigi 5 gram yerine 18 gram tuz tüketiyor.

Fazla tuz tüketiminin hipertansiyon, kardiyovasküler hastaliklar, gastrit kanserler, osteoporoz, böbrek hastaliklari ve diyabete yol açabilecegi uyarisinda bulunan uzmanlar, günde 1 gram az tuz tüketiminin kalp krizi riskini yüzde 3, felç riskini yüzde 5 oraninda azalttigina dikkati çekiyor.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü tarafindan “Tuz Tüketiminin Azaltilmasi Ulusal Strateji Belirleme Çalistayi”, Ilci Otel'de basladi. Iki gün sürecek olan çalistayda, Türkiye'de tuz tüketiminin azaltilmasina yönelik 2010-2015 yillari arasinda uygulanacak ulusal program kapsaminda temel stratejiler ile bu stratejiler paralelinde hedefe yönelik etkili faaliyetler belirlenecek.

Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetler Genel Müdür Yardimcisi Hasan Irmak, çalistayda yaptigi konusmada, insan ömrünün uzamasiyla birlikte kronik hastaliklarin önemli bir halk sagligi sorunu olmaya basladigini söyledi.

Kronik hastaliklardan kaynaklanan ölümlerin toplam ölümlerin yüzde 60'ini olusturduguna dikkati çeken Irmak, “Bu kronik hastaliklar, risk faktörleri açisindan degerlendirildiginde kalp hastaliklari, inme ve tip 2 diyabetin yüzde 80'inin, kanserlerin 40'inin önlenebilir oldugu görülmektedir. Bu degistirilebilir risk faktörlerinin basinda beslenme, fiziksel aktivite ve sigara kullanimi gelmektedir” dedi.

Bunlarin yani sira tansiyon yüksekligi, artmis kan sekeri, kan yaglarinda yükselme ile sismanligin da önemli ve degistirilebilir risk faktörleri oldugunu vurgulayan Irmak, kronik hastaliklardan korunmak için önleyici yaklasimlarin gelistirilmesi gerektigini bildirdi.

Tuz tüketimi 5 gramin altina düsürülecek

Irmak, risk faktörlerinin içinde kardiyovasküler hastalik yükünün artmasinin en büyük nedeninin hipertansiyon ve tuz tüketimi olduguna isaret ederek, tansiyonun normale indirilmesi ve tuz tüketiminin azaltilmasinin bu strateji içindeki en temel faaliyet alanlarindan biri oldugunu söyledi. Bu nedenle vatandaslarin asiri tuz tüketiminin yer aldigi beslenme, bilgi, tanitim ve davranislarini olumlu yönde degistirecek faaliyetlerin planlanmasi ve yürütülmesinin Saglik Bakanliginin en çok önem verdigi konular arasinda oldugunu ifade eden Irmak, söyle devam etti:

“Türkiye'de tuz tüketiminin DSÖ'nün önerdigi miktarlarin çok üzerinde oldugunu biliyoruz. Tuz tüketiminin azaltilmasina yönelik olarak da bakanligimiz tarafindan konuyla ilgili çesitli çalismalar yürütülmektedir. Hedefimiz, günlük tuz tüketimini DSÖ'nün önerdigi 5 gramin altina düsürmektir.

Bugünkü tüketim düzeylerine bakildiginda hizli bir sekilde eyleme geçmemiz gerekliligi kaçinilmazdir. Bu çalistayda, tuz tüketiminin azaltilmasi amaciyla üniversitelerdeki ögretim üyeleri ve çesitli kurulus temsilcilerinin destegiyle, öncelikli faaliyetlerimizi belirleyecek, vatandaslari bilinçlendirmeye yönelik egitim ve medya kampanyalari ile düzenleme ve degerlendirme çalismalari planlanacaktir. Yapilacak planlama çerçevesinde belirlenecek faaliyetleri, Dumansiz Hava Sahasi ve obezitenin önlenmesine yönelik ülke programlarinda oldugu gibi en kisa sürede uygulamaya geçirmek istiyoruz.”

Tuz tüketimi DSÖ'nün önerisinden 3 kat daha fazla

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Baskani Cengiz Kesici de konusmasinda, Türkiye'de bir kisinin günlük tuz tüketimi oraninin DSÖ'nün önerisinden 3 kattan daha fazla oldugunu söyledi. Tuz tüketim oranini kadinlarda 16 gram, erkeklerde 19 grama ulastigina dikkati çeken Kesici, “Günde bir gram dana az tuz tüketimi kalp krizi riskini yüzde 3, felç riskini yüzde yüzde 5 azaltiyor. Eger 6 gram az tuz tüketilirse felç riski yüzde 24, kalp krizi yüzde 18 ve 9 gram tuz azaltilmasinda da felç riski yüzde 34 ve kalp krizi riski yüzde 25 azaliyor” diye konustu.

Türkiye'de 1978 yilinda yillik 936 bin 778 ton olan tuz tüketiminin 2002 yilinda 2 milyon 188 bin 619 tona çiktigini belirten Kesici, tuzun en çok ekmek, salamura besinler ve islem görmemis besinler araciligiyla alindigini bildirdi.

Kesici çalistayda, çok fazla tüketilen bir besin olan ekmekte tuzun azaltilmasi, tuz kontrolüne yönelik yasal düzenleme, toplu tüketim standartlarinin gelistirilmesi gibi müdahale alanlarinin belirlenecegini dile getirdi.

Ekmekteki tuza dikkat

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Ülver Boztepe Derici ve Türk Kardiyoloji Dernegi Hipertansiyon Çalisma Grubu Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Dogan Erdogan da fazla tuz tüketiminin kan basinci yüksekligi ve hipertansiyon ile iliskili olduguna dikkati çekerek, yapilan çalismalarda tüketilen tuz miktarinin bölgelere göre farklilik gösterdigine isaret ettiler.

Ankara Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artik, ekmekteki tuz miktarlarinin mutlaka siki denetlenmesi gerektigini vurguladi. Iyotlu tuz kullaniminin tercih edilmesi gerektigini de ifade eden Artik, yemeklerin tuz yerine çesitli baharatlarla tatlandirilabilecegini kaydetti.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler ise gün içinde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesinin beslenme aliskanligini zaman içinde degistirilebilecegini belirtti. Çalistay, yarin da devam edecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası