Dermatoloji uzmani ">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VITILIGO (ALA HASTALARI) GÜNESTEN UZAK DURUN

Michael Jackson`un da hastaligi olarak bilinen halk arasinda "Ala hastaligi" veya vitiligo hastaligina yakalananlarin etkin bir sekilde günesten uzak durmalari gerekiyor.

Dermatoloji uzmani Doç. Dr. Pelin Koçyigit Müstak, halk arasinda ``Ala hastaligi`` olarak bilinen, deriye renk veren hücrelerin görevini yapmamasi sonucu olusan vitiligo hastaligi bulunanlara ``günesten korunun`` uyarisi yapti.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Müstak, halk arasinda ``Ala hastaligi`` olarak bilinen vitiligonun, deriye renk veren hücrelerin harabiyeti ve görevlerini yapamamasi sonucu ortaya çiktigini ifade etti.

Bu hastalikta, deride bölgesel veya yaygin olarak beyaz renkli, keskin sinirli, genellikle yuvarlak ve oval lekeler görüldügünü belirten Müstak, vitiligoya her yasta rastlanmakla birlikte, daha sik 10-30 yaslarinda görüldügünü anlatti.

Müstak, sunlari söyledi:

``Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalikta deriye renk veren hücrelerde hasar meydana geliyor. Bu hasarin olusumunda hem genetik, hem de genetik olmayan bazi etkenler söz konusu. Hastaligin toplumda görülme sikligi yüzde 0.5-2 arasindadir. Vitiligonun gelisiminde ailesel yatkinlik söz konusudur. Bu hastalarin yüzde 30-40`inin ailelerinde baska bireylerde de vitiligo görülür. Hastalik bulasici degildir.``

Vitiligonun iç organlarla iliskili bir hastalik olmadigini, ancak olusum mekanizmalarindaki benzerlik nedeniyle bazi tiroit hastaliklari, lokal saç dökülmeleri ve diyabetle birliktelik gösterebildigini kaydeden Müstak, ``Bu nedenle vitiligolu hastalar bu tür hastaliklar yönünden de tetkik edilmelidir`` dedi.

Vitiligo olusumunu dogrudan etkileyen bir faktör olmamakla birlikte, bagisiklik sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle stresin de vitiligonun tetiklenmesine neden olabildigine isaret eden Müstak, ``Vitiligo kendiliginden gerileyebilecegi gibi zamanla artis da gösterebilir. Tedavide basarili sonuçlar veren çesitli alternatifler bulunmakla birlikte ideal bir tedavi ajani yoktur. Mevcut tedavilerle alinan yanitlar da hastadan hastaya farklilik gösterir`` seklinde konustu.

Tedavide temel prensibin melanosit harabiyetinin durdurularak renk kaybinin azaltilmasi ve yeni renk olusumunun uyarilmasi oldugunu vurgulayan Müstak, bir hastada uygulanacak tedavi yönteminin hastaligin yayginligina, yerlesim bölgesine, yasa, deri rengine ve yasam biçimine göre degisiklik gösterdigini bildirdi.

Müstak, tedaviden 3-6 ay arasinda degisen sürelerde yanit alinabildigini belirterek, ``Hastalar, vitiligo tetiklenmesinin engellenebilmesi ve vitiligolu alanlarin çevresindeki normal derinin daha fazla koyulasmasinin önlenebilmesi için etkin bir sekilde günesten korunmalidir`` uyarisini dile getirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası