Dermatoloji uzmani ">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VITILIGO (ALA HASTALARI) GÜNESTEN UZAK DURUN

Michael Jackson`un da hastaligi olarak bilinen halk arasinda "Ala hastaligi" veya vitiligo hastaligina yakalananlarin etkin bir sekilde günesten uzak durmalari gerekiyor.

Dermatoloji uzmani Doç. Dr. Pelin Koçyigit Müstak, halk arasinda ``Ala hastaligi`` olarak bilinen, deriye renk veren hücrelerin görevini yapmamasi sonucu olusan vitiligo hastaligi bulunanlara ``günesten korunun`` uyarisi yapti.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Müstak, halk arasinda ``Ala hastaligi`` olarak bilinen vitiligonun, deriye renk veren hücrelerin harabiyeti ve görevlerini yapamamasi sonucu ortaya çiktigini ifade etti.

Bu hastalikta, deride bölgesel veya yaygin olarak beyaz renkli, keskin sinirli, genellikle yuvarlak ve oval lekeler görüldügünü belirten Müstak, vitiligoya her yasta rastlanmakla birlikte, daha sik 10-30 yaslarinda görüldügünü anlatti.

Müstak, sunlari söyledi:

``Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalikta deriye renk veren hücrelerde hasar meydana geliyor. Bu hasarin olusumunda hem genetik, hem de genetik olmayan bazi etkenler söz konusu. Hastaligin toplumda görülme sikligi yüzde 0.5-2 arasindadir. Vitiligonun gelisiminde ailesel yatkinlik söz konusudur. Bu hastalarin yüzde 30-40`inin ailelerinde baska bireylerde de vitiligo görülür. Hastalik bulasici degildir.``

Vitiligonun iç organlarla iliskili bir hastalik olmadigini, ancak olusum mekanizmalarindaki benzerlik nedeniyle bazi tiroit hastaliklari, lokal saç dökülmeleri ve diyabetle birliktelik gösterebildigini kaydeden Müstak, ``Bu nedenle vitiligolu hastalar bu tür hastaliklar yönünden de tetkik edilmelidir`` dedi.

Vitiligo olusumunu dogrudan etkileyen bir faktör olmamakla birlikte, bagisiklik sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle stresin de vitiligonun tetiklenmesine neden olabildigine isaret eden Müstak, ``Vitiligo kendiliginden gerileyebilecegi gibi zamanla artis da gösterebilir. Tedavide basarili sonuçlar veren çesitli alternatifler bulunmakla birlikte ideal bir tedavi ajani yoktur. Mevcut tedavilerle alinan yanitlar da hastadan hastaya farklilik gösterir`` seklinde konustu.

Tedavide temel prensibin melanosit harabiyetinin durdurularak renk kaybinin azaltilmasi ve yeni renk olusumunun uyarilmasi oldugunu vurgulayan Müstak, bir hastada uygulanacak tedavi yönteminin hastaligin yayginligina, yerlesim bölgesine, yasa, deri rengine ve yasam biçimine göre degisiklik gösterdigini bildirdi.

Müstak, tedaviden 3-6 ay arasinda degisen sürelerde yanit alinabildigini belirterek, ``Hastalar, vitiligo tetiklenmesinin engellenebilmesi ve vitiligolu alanlarin çevresindeki normal derinin daha fazla koyulasmasinin önlenebilmesi için etkin bir sekilde günesten korunmalidir`` uyarisini dile getirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası