Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Trafik Kazasi Geçirirseniz 'Agaçtan Düstüm' Deyin

Trafik kazasi sonrasinda bir hastaneye giderseniz Sosyal Güvenlik Kurumu sizin tedavi masraflarinizi Sayistay'in bana göre hatali kararindan sonra ödemediginden, hastane ile sorun yasarsiniz. Bu sebeple yapabiliyorsaniz, agaçtan düstüm demenizde fayda varTrafik kazasi sonrasinda bir hastaneye giderseniz Sosyal Güvenlik Kurumu sizin tedavi masraflarinizi Sayistay'in bana göre hatali kararindan sonra ödemediginden, hastane ile sorun yasarsiniz. Bu sebeple yapabiliyorsaniz, agaçtan düstüm demenizde fayda var...

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Sayistay tarafindan yapilan 2008 yili harcama masraf denetimlerinde, denetimi yapan Sayistaycilar, SGK üzerinden sosyal güvencesi olan kazazedelerin tedavi giderlerinin hastaneler tarafindan, SGK'ya fatura edildigini ama SGK'nin da trafik kazalarindaki kusur ve suç oranina göre SGK tarafindan ilgililere rücu edilmedigini tespit etti.

SGK bu rapordan sonra 5510 sayili Kanun'un 21, 39 ve 76'nci maddelerine göre ilgililerden veya ilgililerin sigorta sirketlerinden para tahsil etmek yerine yasadisi bir yola tevessül etti.

SGK TRAFIK KAZALARINI BANA FATURA ETMEYIN DIYOR

Sayistay kararindan, SGK hatali bir karar verip, bundan sonra böyle trafik kazalarinin hastaneler tarafindan kendisine fatura edilmemesini, fatura edilse bile ödenmeyecegini duyurdu.

Is bundan sonra basladi.

Sorunu çözmek için Saglik Bakanligi Trafik Hizmetleri Döner Sermaye Isletmesi'ni çalistirmaya basladi. Artik trafik kazalarinda tedavi giderleri, SGK'dan degil de sigorta sirketlerinden ve garanti fonundan tahsil edilmeye baslandi.

Fakat, bu fondan sadece kamu hastaneleri yararlanirken, üniversite ve özel sektör hastanelerinin yaptigi tedavi giderlerinin ise Saglik Bakanligi Döner Sermaye Isletmesi tarafindan tahsil edilmesi mümkün degildi.

ÜNIVERSITE VE ÖZEL HASTANELER ZORDA

Trafik kazasi sonrasinda kisi, özel veya üniversite hastanesine giderse, her saglik tesisi tahsilatini kendi yapmak zorunda oldugundan trafik kazalarini ya tedavi etmek istemiyorlar veya hastayi kendi ceplerinden ödeme yapmaya zorluyorlar.

ESAS ZORDA OLAN ISE VATANDAS

Trafik kazasi geçiren vatandas ve yakinlari ise tedavi paralarini kendileri ödemekle karsi karsiya kaliyorlar. Zira, hastaneler biz bu ise karismayiz, siz bize parayi ödeyin sonra da gidin sigorta sirketlerinden kendiniz tahsil edin diyorlar.

Sonuç olarak trafik kazasi geçirmis seniz;

Ya Saglik Bakanligi hastanesine gidin, çünkü, 2918 sayili Karayollari Trafik Kanunu'nun 8'inei maddesi ile tüm resmi ve özel saglik kuruluslari kendilerine acil olarak getirilen kazazedelere gerekli saglik yardimlarini yapmak zorunda. Ancak, Saglik Bakanligi hastaneleri, giderlerini, Saglik Bakanligina bagli trafik kazalari giderleriyle mesgul Döner Sermaye Saymanliklarima bagli sigorta sirketlerinden tahsil ediyor.

Ya da özel hastane veya üniversite hastanesine gidecekseniz cebinizden ödememek için agaçtan düstüm demenizde fayda var.


Ali Tezel


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası