Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Keyfi gözaltilari elestirdi

Saglik Bakani Akdag, “Sik olmasa da bazen degerli savci ve hakimlerimizin, hastanede bir hekimle tartistiklarinda bu hekimleri gözaltina aldirdiklari oluyor” diyerek, saglik çalisanlarinin yaninda oldugunu vurguladi

ÇANAKKALE-

Saglik Bakani Recep Akdag, nadiren de olsa savci ve hakimlerin bir hekimle tartistiklarinda hekimi gözaltina aldiklarini belirterek, saglik çalisanlarina karsi ön yargili tutumlarla mücadele edecegini söyledi.

Bakan Akdag, bazi incelemelerde bulunmak ve toplantilara katilmak için Çanakkale’ye gitti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Anafartalar Yerleskesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda kentteki saglik çalisanlariyla biraraya gelen Akdag, saglik harcamalarindan doktor ve hemsire sayisina kadar birçok konuya degindi.

Akdag, ilk defa bir konuyu kamuoyunun önünde ifade edecegini ve konuyu kendisinin de arastirdigini belirterek, “Sik olmasa da bazen degerli savci ve hakimlerimizin, hastanede bir hekimle tartistiklarinda bu hekimleri gözaltina aldirdiklari oluyor” dedi. Akdag, konusmasini söyle sürdürdü:

“Nadiren de olsa bununla karsilasiyoruz. Bu sekilde gözaltina alinan hekimlerden bugüne kadar bir sekilde yargilanan ve hüküm giyeni ben isitmedim. Ama bir fiili durum olusuyor ve o hekim belki birkaç saat belki de bir gece gözaltinda kalmis oluyor. Benim bizzat sahit oldugum olaylar var. Simdi kamuoyunun önünde de soruyorum, iki insan tartistigi zaman bazen biri haksizdir, öbürü mesela hakaret etmistir. Hakaret de bir suçtur. Bazen de karsisindaki ona hakaret etmistir.

Iki insan tartistigi zaman hakaretin bir tarafi olur. Acaba herhangi bir biçimde bu tartismalardan dolayi bir savci ya da hakim gözaltina alinmis midir, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde. Böyle bir ihtimal var mi, yok. O zaman neden bir doktor gözaltina alinabilir? Yanlis davrandigini, hakaret ettigini varsayalim. Demek ki sistemde aksayan, istismar edilen bir seyler var. Suna emin olunuz, bu anlamda saglik çalisanlarinin vatandasa hizmet etmesi için ben bugüne kadar çok mücadele ettim. Ama saglik çalisanlarina karsi da ön yargili, bastan suçlayici ya da onlari töhmet altinda birakici ne olursa bundan sonra da onunla mücadele etmeye devam edecegim.”

Obama Türkiye’deki reformu yapmaya çalisiyor

Saglik Bakani Akdag, Saglikta Dönüsüm Programi’nin üç ana çiktisi bulundugunu, bunlardan ilkinin vatandas memnuniyeti, ikincisinin saglik göstergelerinin degisimi, üçüncüsünün ise vatandasin finansal açidan saglik hizmetleri için ne kadar korundugu oldugunu kaydetti.

“Hani parasi olmayan ölsün mü deniyor, yoksa bu hususta vatandasa mümkün oldugunca arka mi çikiliyor?” diye konusmasini sürdüren Akdag, “ABD’ye gitseniz bir felaketle karsilasirsiniz, paraniz yoksa öldünüz. Onun için Obama, Türkiye’nin çoktan basardigi bu saglik reformunu simdi yapmaya çalisiyor. Demek ki iyi yoldayiz” diye konustu.

Eskiden hizmet yetersizdi

Bakan Akdag, 7-8 sene önce acil hizmetlerin yetersiz oldugunu, köylerde ambulans hizmeti alinamadigini, üniversite hastanelerine sevksiz gidilemedigini, MRG için 6 ay beklendigini animsatti. Konusmasini saglik çalisanlarina sorular sorarak sürdüren Akdag, sunlari kaydetti:

“Ben simdi size bir soru soracagim. Bundan 7-8 yil önce, Saglikta Dönüsüm Programi’ni yapisal olarak gerçeklestirmeden önce, kendisinin ya da önemli bir yakininin hastasi olanlar için soruyorum. Agir bir hastaniz var, ameliyat olmasi ya da ciddi bir tedavi almasi gerekti. Böyle bir durumda muayeneye gidip ya da bir baska sekilde para vermek zorunda kalip saglik hizmeti alanlar ellerini kaldirsin? 2009 yili içinde hastam vardi, ben para verip bu hizmeti satin almak zorunda kaldim, diyenler ellerini kaldirsin. Bir el kalkti. Iste biz o bir elin bile kalkmamasi için gayret gösteriyoruz.”

Saglik Bakani Akdag, saglikta sistemin büyük ölçüde degistigini belirterek, bu yilin temmuz ayindan itibaren muayenehanelerin, devlet ya da üniversite hastanelerinde çalisan doktor için tarihe karisacagini söyledi. Akdag, “Gerçi bu kanun, muhalefet partisi tarafindan Anayasa Mahkemesine götürüldü. Ama biz dogrusu mahkemenin burada halkin aleyhine bir karar verecegine inanmiyoruz” dedi.

Artik Türkiye’de tifodan, kizamiktan insanlarin ölmedigini, sitmanin ortadan kalktigini, anne ölümlerinin tüm dünyada örnek gösterilecek sekilde hizla azaldigina isaret eden Bakan Akdag, anne ölümlerinin yani sira bebek ölümlerinde de sayinin hizla düstügünü kaydetti.

Doktor ve hemsire yetersiz

“Türkiye’de ilaç fiyatlarinin düsecegine kim inanirdi?” diye soran Akdag, dünya devi ilaç firmalarini o noktada razi ettiklerini, Türkiye’de ilaç fiyatlarini ciddi oranda asagiya çektiklerini söyledi.

Türkiye’de saglik harcamalarini sürdürülebilir hale getirebildiklerini ve bu dönüsümü gerçeklestirdiklerini anlatan Akdag, bu konuda Basbakanin, Hükümetin, Saglik Bakaninin, Saglik Bakanligi yönetiminin büyük emegi oldugunu, ancak gerçek kahramanlarin saglik çalisanlarindan olustugunu ifade etti.

Akdag, sözlerini söyle sürdürdü:

“Türkiye’de birtakim kisitlarimiz ve zorluklarimiz da var. Türkiye’de doktor ve hemsire sayisi yetersiz. Bu, doktorlarin, hemsirelerin ve diger benzer saglik çalisanlarinin üzerine çok büyük yük yüklüyor. Bundan rahatsiziz. Ama gelin görün ki Türkiye’nin sartlari böyle. Bugün Avrupa ile kiyasladigimiz zaman Avrupa’da her 100 bin kisiye 700 civarinda hemsire ve ebe düsüyor. Türkiye’de bu rakam 170 civarinda. Doktor açisindan da öyle. Avrupa’da her 100 bin kisiye 350 doktor düserken, Türkiye’de bu rakam 150 civarindadir. Biz hastalari Yemen’e ya da Güney Afrika’ya gönderip tedavi ettiremeyiz ki... Onlar bizim insanimiz, Türkiye’de hizmet alacaklar. Dolayisiyla bu dönüsümün en agir yükü sonuçta saglik çalisanlarinin üzerinde.”

“Saglik haberleriyle mücadele ediyorum”

Basinda saglik çalisanlariyla ilgili çikan haberlerle mücadele ettigini dile getiren Recep Akdag, basin müsavirinin, “Istanbul’da ambulans rezaleti” basligiyla bir haber yapildigi yönünde bilgi verdigini belirerek, söyle konustu:

“Iki kaza olmus. Bu iki kaza için ambulanslar olay mahalline 40 ve 20 dakikada ulasmis. Bize gelen tüm kayitlar dijital ortamda kayda alinir. Yaptigimiz incelemede ambulanslardan biri olay yerine 5, digeri ise 12 dakikada ulasmis. Simdi insaf yani. Konustuk, bu haberi ne kadar düzeltebileceklerse düzeltecekler. Bundan sonra da buna benzer haberleri yapmadan lütfen teyit alin, dedik. Bu kadar fedakârca çalisan bir camiaya öyle ön yargili yaklasilmamalidir. Ben bunu büyük haksizlik olarak görüyorum.”

Modern bir hastane yapilacak

Bakan Akdag, Vali Abdülkadir Atalik’a yaptigi ziyarette ise Atalik’in uzun yillar Saglik Bakanligi Müstesari olarak Saglikta Dönüsüm Programi’nda çok büyük hizmetleri oldugunu söyledi.

Daha önce Çanakkale’ye verdikleri bazi sözler oldugunu, bunlarin büyük birçogunlugunu gerçeklestirdiklerini bildiren Akdag, ambulans helikopterlerden birini Çanakkale’de konuslandirdiklarini ifade etti. Akdag, konusmasini söyle sürdürdü:

“Dönüsümü tamamlamak açisindan önümüzde gerçeklestirilecek önemli isler var. Bu arada mutlaka Çanakkale’ye bir hastane yapmak istiyoruz.

Çanakkale’deki mevcut hastanelerde ciddi iyilestirmeler yaptik. Bu, verilen hizmetlerin kalitesini de önemli ölçüde iyilestirdi. Ancak elimizdeki binalarda bundan daha fazlasini yapmak mümkün degil. Ne kadar gayret etseniz eski binalar, dar mekânlara sikismis binalarda daha fazlasini yapmak mümkün degil. Onun için ilde bir arsa çalismasi yapiliyor. Bugün bunu da tartisacagiz. Buna mutlaka ilin tüm dinamikleri destek olmalidir. 400 yatakli, projesi yapilmadigi için tahminen söylüyorum, 60 bin metrekare civarinda kapali alani olan, belki bunu da asabiliriz, çok modern, harika bir hastane yapmak istiyoruz.”

Sadece 200 tifo vakasi

Saglik Bakani Recep Akdag, daha sonra Belediye Baskani Ülgür Gökhan’i ziyaret etti. Yatirim konusunda parti farkini mesele yapmamak gerektigini belirten Akdag, yasanabilecek küçük çekismelerin bazen gecikmelere neden olabilecegine isaret etti.

Akdag, temiz içme suyunun önemine deginerek, “Sükürler olsun ki tüm Türkiye’de 2009 yazinda, içme sulari açisindan Türkiye’nin en temiz yazini geçirdik. Bu uzun bir çabanin sonucuydu. Hem Içisleri Bakanligimiz, hemde Çevre ve Orman Bakanligimizin katkilariyla belediyelerimizde sik sik çalismalar yaptik. Bu isin önemini önce belediyelerimiz kavradi. Insallah bu yazi da öyle geçirecegiz. Su konusunda Saglik Bakanligi olarak taviz vermiyoruz. Ne il genel meclislerine ne de belediyelere... Bu, halkin sagligiyla dogrudan alakali” diye konustu.

Akdag, artik Türkiye’de, geçmis yillarda oldugu gibi, yilda on binlerle ifade edilen tifo vakasi görülmedigini, geçtigimiz yil gördügümüz tüm tifo vakasinin 200 civarinda oldugunu dile getirdi. Kuduz meselesinin de çok önemli oldugunun altini çizen Akdag, “Kuduzla ilgili olarak belediyeler ve il özel idarelerinin bizlerle ortak çalismasi lazim. Sokak köpeklerinin steril hale getirilmesi önemli. Her yil binlerce, on binlerce kisiye süpheli isiriktan dolayi asi yapilmak zorunda kaliniyor. Bunun da ilaci sokak hayvanlarinin asilanmasi ve kisirlastirilmasi. Bu görev de belediye ve il özel idarelerinindir” dedi.

Akdag, Türkiye’nin artik, su kaynakli, çevre kaynakli enfeksiyonlardan halki kirilan bir üçüncü dünya ülkesi olmaktan çoktan çiktigini, ülkenin artik Bati Avrupa ülkelerinin hastalik yüklerine benzer yüklerle mücadele ettigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası