Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egzersiz yaparken dikkat

Egzersizler, dogru yapilmadiginda sakatliklara yol açiyor. Özellikle mekik çekerken bacaklarin düz olmamasi gerekiyor.

Uzmanlar, egzersiz programinin mutlaka bir uzman tarafindan belirlenmis olmasi gerektigini belirterek, mekik çekerken bacaklarin düz olmamasi, bu sekilde yerden kaldirma ya da yukaridan asagiya dogru indirme hareketi yapilmamasi, gövdenin zorlanarak saga sola dönme ya da geriye dogru kalkma hareketlerinden kaçinilmasi gerektigi uyarisinda bulunuyor.

Türkiye Fizyoterapistler Dernegi Baskan Yardimcisi Uzman Fizyoterapist Murat Dalkilinç, saglikli yasamin vazgeçilmez sartlarindan birinin düzenli egzersiz oldugunu söyledi. Haftada üç gün yapilacak egzersiz sayesinde hem vücudun formda kalacagini, hem de birçok hastalik açisindan ciddi bir tehlike olan obezite riskinin ortadan kalkacagini, kemik ve kas kitlesinin korunacagini belirten Dalkilinç, sagligin korunabilmesi için egzersizlerin bilinçli yapilmasi gerektigini bildirdi.

Dalkilinç, son yillarda spor merkezlerinin disinda belediyelerin parklara yerlestirdigi spor aletlerinin sik kullanildigini ifade ederek, bu aletlerin dogru kullanilmasi gerektigi, yanlis egzersizlerin sakatliklara yol açabilecegi uyarisinda bulundu.

Durus bozuklugu olan kisilerin, egzersiz yaparken omurga ve eklemlerini zorlayabilecegine dikkati çeken Dalkilinç, bu kisilerin düzenli spora baslamadan önce mutlaka uzman bir fizyoterapiste danismalari gerektigini söyledi. Dalkilinç, fizyoterapistlerin durus analizi yaparak kisiye özel egzersiz önerecegini belirterek, ciddi bir sorun tespit edilmesi halinde ortopediste yönlendirilerek, olasi sakatlanmalarin önüne geçilebilecegini bildirdi.

Özel bir saglik sorununda hekim tarafindan egzersiz önerilmesi halinde,direk spor salonuna gitmek yerine önce fizyoterapiste ulasilmasi, buradan sonra verilen program ve uygulama sekline sadik kalinarak spor yapilmasi gerektigine isaret eden Dalkilinç, kesinlikle internetten önerilen aletlerin ve egzersizlerin bilinçsizce kullanilmamasi, CD'lerdeki uygulamalarin tatbik edilmemesi gerektigini kaydetti.

Egzersiz mutlaka esneme hareketleriyle bitirilmeli

Dogru bir egzersiz için ilk sartin, egzersize baslamadan önce vücudun iyi isitilmasi gerektigini belirten Dalkilinç'in verdigi bilgiye göre, ilk olarak öncelikle boyundan ayak bilegine kadar tüm vücudun basit hareketlerle isinmasi gerekiyor. Yapilacak programin ardindan, egzersizin mutlaka esneme hareketleri yapilarak bitirilmesi gerekiyor. Bu sekilde egzersiz sonrasi olusacak kas agrilarinin önüne geçiliyor.

Spor sonrasinda kaslara dinlemeleri ve toparlanmalari için yeterince zaman verilmesi öneriliyor. Örnegin her gün yapilan bir egzersiz programinda, bir gün bacaklarin diger gün kollarin yogun olarak çalistirilmasi tavsiye ediliyor.

Kaslarin dengeli sekilde ve simetrik olacak sekilde çalistirilmasi gerekiyor. Örnegin, karin kaslari çalistirilirken sirtin ihmal edilmemesine özen gösterilmesi gerektigi vurgulaniyor. Sadece aynada görülebilen degil, tüm kaslarin çalistirilmasi isteniyor.

Egzersiz yapilirken konsantre olunmasi, dalginligin olasi sakatliklara yol açabilecegine dikkat çekiliyor. Bir agirligi sadece kaldirirken degil, özellikle birakirken de yavas ve kontrollü olunmasi tavsiye ediliyor.

Egzersizin süre, yogunluk ve sikliginin yavas yavas artirilmasi, ayni kasi çalistiran farkli egzersizlerin yapilmasi öneriliyor.

Bacaklar düz sekilde mekik çekilmemeli

Egzersiz yaparken unutulmamasi gereken 5 temel prensibi aktaran Dalkilinç, fizyoterapistlerin özellikle terapatik/iyilestirme amaçli egzersizler konusunda uzman olduklarinin altini çizdi. Dalkilinç, çok sayida kisinin spor yaparken sakatlik geçirdigini belirterek, özellikle bel sorunu olanlarin kesinlikle yapmamasi gereken egzersizleri ise söyle siraladi:

“Bacaklar düz sekilde mekik çekilmemeli. Ayaklar, bir yere sabitlemis olsa dahi bacaklar düz sekilde asla mekik çekilmemeli. Bacaklar, düz olacak sekilde yerden kaldirma ya da yukaridan asagiya dogru yavas yavas indirme hareketi asla yapilmamali. Gövdeyi zorlayarak saga sola dönme ya da geriye dogru kalkma hareketleri yapilmamali.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası