Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1500’e yakin hekim “eve döndü”

Tam Gün Yasasi kapsaminda Bakanliga bin 439 hekim geri döndü. Geri dönen hekimlerin 424’ü pratisyen, 842’si uzman hekim ve 173’ü de dis tabibi. Önümüzdeki günlerde hayata geçecek bir baska degisiklikle Bakanlik, aile hekimlerinin kadrolarini da aile sagligi merkezlerine tasiyacak; bosaltilan bu kadrolara açiktan atama veya mecburi hizmet yoluyla yeni atamalar yapilabilecek

FATMA ERGÜZELOGLU-ANKARA/MEDIMAGAZIN

Saglik Bakanligi Personel Genel Müdür Yardimcisi Uzm. Dr. Güven Bektemür, Tam Gün Yasasi dolayisiyla Bakanliga yapilan hekim basvurularini degerlendirdi. Hekimlerin sadece kamu ya da özelde çalismalarini öngören Yasa, Bakanlik hastanelerinde 31 Temmuz 2010 itibariyle hayata geçecek.

Alinan bilgilere göre, 2009 itibariyle 365 hekim emekli oldu. 2010 yili içinde ise bugüne kadar istifa eden ve emekliye ayrilan toplam bin 681 hekim mevcut. Bunlarin içinde uzman tabip, dis tabibi, klinik sefi, sef yardimcisi, basasistan var. Bin 439 hekim de Yasa kapsaminda geri döndü.

Geri dönen hekimlerin 424’ü pratisyen, 842’si uzman hekim ve 173’ü de dis tabibi. Bakanlik, temmuz sonuna kadar 300-400 hekimin daha basvuruda bulunmasini bekliyor. Su ana kadar branslara göre yapilan geri dönüslerin basini çocuk hastaliklari aliyor. Sekseni askin çocuk hastaliklari uzmani geri dönmek için Bakanliga basvuruda bulundu. Ortalama 60 kadin-dogum uzmani, 45 göz hastaliklari uzmani, yaklasik 40 kulak burun bogaz uzmani, 40 genel cerrahi uzmani, 38 kardiyoloji uzmani da tam zamanli çalismak için Bakanliga basvuru yapti.

2009 itibariyle, açiktan atama yoluyla 547 uzman dönüsü olmustu. Bu yilin ilk 6 ayi itibariyle 842 uzman hekim geri döndü. 18 Haziran’da yapilacak açiktan atama kurasiyla da yine uzman ve pratisyen hekim dönüsü bekleniyor.

Yasa’nin bazi maddeleri Bakanliga bagli hastanelerde çalisan hekimler için 31 Temmuz 2010 itibariyle yürürlüge geçecek. Yasa’nin üniversite hastanelerini ilgilendiren kisimlarinin hayata geçmesi için (30 Ocak 2011) henüz vakit var.

Gidenler ve gelenler dengeli

“Emekli olan ve istifa edenlerle yeniden atananlarin sayisinin dengeli gidecegini öngörüyorduk. Simdi de Bakanliga dönenlerin ve ayrilanlarin basa bas gittigini söyleyebiliriz” diye konusan Bektemür sunlari kaydetti:

“Uygulama, 31 Temmuz’a kadar devam edecegi için açiktan atama kurasiyla da hekim istihdam edecegiz ve dönüslerin artmasini bekliyoruz. Hekimler temmuz sonuna kadar kararlarini kesin vermis olacak.

Hekimler, Yasa kapsaminda Bakanliga iki sekilde basvuruda bulunabiliyor: Istifa ettikleri ile Tam Gün Yasasi kapsaminda verdikleri dilekçeyle atanabiliyorlar veya açiktan atama kurasiyla, münhal yerlere tercihleri dogrultusunda atanabiliyorlar. Iki türlü de dönüs mümkün. Emekli olanlar sadece açiktan atama kurasiyla dönebiliyor ama istifa edenler dilekçelerine istinaden ayrildiklari ilde bos bulunan bir kadroya dönebiliyorlar. Su anda iki türlü dönüsün de rakamsal olarak basa bas oldugunu söyleyebiliriz.”

Istenen yere atama mümkün

Bektemür, önümüzdeki günlerde hayata geçecek Tasra Teskilati Yatak ve Kadro Standartlari Yönetmeligi’nde yapilan degisiklikler hakkinda da bilgi verdi. Bektemür söyle konustu:

“Aile hekimlerinin kadrolari geçici olarak aile sagligi merkezlerine alinacak. Sözlesmenin feshedilmesi durumunda eski kadroya dönüs mümkün olacak.

Hekimler aile hekimlerinin bosalttiklari kadrolara açiktan atama veya mecburi hizmet sonucu yerlestirilebilecekler. Aile hekimligi uygulamasinin yayginlasmasiyla birlikte Bakanlik aile hekimlerinin kadrolarini geçici olarak atandiklari aile sagligi merkezlerine aliyor. Daha önce aile hekimlerinin kadrosu mevcut bulunduklari hastanelerde veya saglik ocaklarinda kaliyordu ve Bakanlik kadro dolu oldugu için buraya tekrar atama yapmakta sikinti yasiyordu.

Yapilacak degisiklikle , aile hekimleri kadrolari çalistiklari aile sagligi merkezine alinacak. Hekim, sözlesmesini sona erdirdigi takdirde eski kadrosuna dönebilecek. Bakanligin atama yapabilmesi için, kurumdaki standart kadronun bos olmasi, elverisli olmasi gerekiyor.

Bashekim yardimcisi sayilari azaltiliyor

Yeni yapilan degisiklikle, hastanelerin rollerine göre A, B, C, D, E olarak siniflandirildigini belirten Bektemür, buna göre bashekim yardimcilarinin standartlarinin da Yönetmelik ile birlikte degistirilecegini söyledi. Bektemür, Yönetmelik ile hayata geçirilecek degisikligi söyle anlatti:

“Özellikle egitim arastirma hastaneleri en fazla is yükü olan A1 grubunda siniflandirildi. Entegre ilçe hastaneleri de E grubu olarak belirlendi. Yapilacak düzenlemeyle, bashekim yardimcilarinin standartlari da makul seviyeye çekildi.. Ayni sekilde hastane müdür yardimcisi sayisi da azaltilacak. E sinifi entegre ilçe hastanede bashekim yardimcisi ve müdür yardimcisi bulunmayacak.

Her hastaneye bir bashekim atamak zorundayiz, bunda bir sikinti yok, ama yardimcilari ve hastane müdür yardimcilari sayilari kismi olarak azaltildi. Eski atananlar, standart üzerinde görünseler bile kazanilmis haklarini korumaya devam edecek. Yönetmelik ile birlikte, il saglik müdürlüklerine bagli sube müdürlüklerinin sayisi büyük illerde arttirildi. Yine büyük illerde saglik müdür yardimcilari sayilari da arttirildi.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası