Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisirliga "yumurta dondurma" ile çözüm

Çesitli kanser türleri, yumurtaliklari ilgilendiren bazi hastaliklar ve bunlara bagli operasyonlar sonucu yumurtalik fonksiyonlarinin azalmasi, erken menopoz tehdidi gibi nedenler, artik çocuk sahibi olmak için engel degil.

Son yillarda Türkiye'de de uygulanan "yumurta dondurma" teknigi ile anne-baba olunabiliyor.

Özellikle, erken yaslarda dondurulan yumurtalar, yillar sonra yüzde 90'a varan olasilikla canliligini koruyabiliyor ve döllenerek kadina kendi yumurtasi ile çocuk sahibi olma sansi verebiliyor.

Avrupa Insan Üremesi ve Embriyolojisi Dernegi (ESHRE) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan, kisirlik tani ve tedavisi, yardimci üreme teknikleri, insan genetigi ve menopoz tedavi yöntemlerinin her geçen gün gelistigini söyledi.

Çocuk sahibi olmanin herkesin hakki oldugunu vurgulayan Gürgan, kanser, erken menopoz, çesitli yumurtlama problemi yasayan kadinlarin uygun tani konulmadiginda ve tedavi belirlenmediginde gebe kalamadigini bildirdi.

Gürgan, kanser tedavisinde kullanilan radyoterapi ve kemoterapinin kanser hücrelerini yok ederken, ayni zamanda üreme organlarina zarar verdigini belirten, "Gençlik dönemlerinde üreme organlari kanserleri, lösemi gibi kan kanserleri ve lenf kanserleri basta olmak üzere ilaç ve radyasyon tedavisi gerektiren çesitli kanserler, yumurtaliklari ve testisleri etkileyerek, bu hastalarin kanser tedavilerinden sonra çocuk sahibi olabilme ümitlerini yok etmektedir" diye konustu.

Gürgan, genetik çalismalarin sonuçlarinin, yumurtaliklarla ilgili genetik programlanma bozuklugunun erken menopoza yol açabilecegine dikkati çekerek, yumurtaliklarin tehlikeye girmesi, erken menopoz tehdidi ya da dogurmaya hazir olunmadiginda da ilerleyen yaslarda çocuk sahibi olabilmek için "yumurta dondurma" isleminin uygulanabildigini söyledi.

Gürgan, "Erken yaslarda dondurulan yumurtalar yillar sonra yüzde 90'a varan olasilikla canliligini kazanabilmekte, döllenerek kadina kendi yumurtasi ile çocuk sahibi olma sansi vermektedir" dedi.

"Kisir kalmadan önleminizi alin"

Gürgan'in verdigi bilgiye göre, özellikle 35 yasindan sonra yumurtalarin sayi ve kalitesinin azalmasi, gebelik olasiliklarini düsürüyor veya gebelik durumunda düsük ve anomali oranlarini artiyor.

40'li yaslara yaklasirken çocuk isteyen ve o zamana kadar gebe kalamamis kadinlarda en fazla gebe kalma sansi, tüp bebek teknikleri ile saglanabiliyor, ancak bu teknikler uygulansa dahi gebelik oranlari düsük kaliyor.

Lösemi, lenf kanserleri, yumurtalik, rahim ve meme kanserleri olmak üzere çesitli nedenlerle yumurtaliklarini kaybetme tehlikesinde olan veya yumurtalik fonksiyonlarinin erken yaslarda ortadan kalkmasi riski olan kadinlarin çocuk sahibi olabilmesi için, yumurtalarinin bir bölümü hastaligina iliskin tedavi öncesi dondurulabiliyor ve gerekli oldugunda kullaniliyor.

Böylece kadinlarin yumurtaliklardan salinan ve onlarin menopoza girmelerini önleyebilecek hormonlari tekrar kendilerinin yapabilmesine veya yumurtaliklarin tekrar yumurta üretebilme özelligine kavusarak, ileri yaslarda da çocuk sahibi olabilmesine olanak saglaniyor.

Bunun disinda 40 yas gibi yasamlarinin orta yas sinirinda olan kadinlarin çocuk yapabilme kabiliyetlerinde önemli azalmanin ortaya çikmasi sikinti yaratiyor. Son zamanlarda yaslanmis yumurtalara, yeni potansiyel kazandiracak uygulamalar deneniyor.

Yasli kadin yumurtasinin genetik potansiyelini tasiyan çekirdeginin, genç bir kadinin yumurtasina tasinmasi veya genç kadin yumurtasindan alinan sivilarin yaslanmis yumurtalarin içine enjekte edilmesinin getirecegi faydalar arastiriliyor.

Türkiye'de yumurta bankasi kurulmali mi?

Öte yandan, Kanada, Israil, Almanya, ABD, Ispanya, Ingiltere, Polonya ve Belçika'da gibi pek çok ülkede yasal yumurta bankalarinin bulundugunu anlatan Gürgan, bankalarin tibbi etik kurallara bagli hizmet verebilmesi için siki denetimlerden geçmesi gerektigini söyledi.

Yumurta dondurma isleminin, mutlaka belli kriterler dikkate alinarak hekim tarafindan verilmesi gerektigini vurgulayan Gürgan, çok ileri bir yasta anne-baba olmanin, dogacak çocugun üzerinde psikolojik etkileri olacaginin da göz önünde bulundurulmasi gerektigini kaydetti.

Bunun disinda, yumurta bankalarinin, tibbi gereklilik gibi durumlarda hastalarin yumurtalarini saklamayi kabul etmesi gerektigi görüsünü dile getiren Gürgan, söyle devam etti:

"Yumurta bankalarinin olusturulmasinda en çok tartisilan sey, bir kadinin baskasina ait yumurtayi, yumurta bankasindan alip anne olup olamayacagi ile ilgilidir. Bizim söz ettigimiz yumurta ve sperm bankalari, kisilerin kendi yumurta ve spermlerini saklamasi ve gerektiginde yine kendi sperm ve yumurtalarini kendileri için kullanabilmesi ile ilgilidir.

Kamuoyunda sperm ve yumurta bankaciligi, kisilerin bankaya dondurularak emanet ettigi sperm ve/veya yumurtalarinin baskalari tarafindan kullanabilmesi olarak algilamaktadir. Ülkemizin kanun ve yönetmelikleri böyle bir kullanima izin vermemektedir. Biz hekimler, yumurta bankalarinin kurulmasini, kadinlarin öncelikle kendileri için yumurtalarini dondurup sonra kullanabilme sansi yakalamalari için istiyoruz."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası