Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SGK , doktorlari BBG evi modeliyle izlemeye aldi

SGK, doktorlari BBG evi modeliyle izlemeye aldi. Her doktorun yazdigi ilaçlar ve alindigi eczaneler tek tek kayit altina alinarak saglik harcamalari kontrol altina alinacakSosyal Güvenlik Kurumu (SGK), saglik harcamalarini kontrol altina almak için doktorlari ‘Biri Bizi Gözetliyor’ (BBG) modeliyle izlemeye aldi. Buna göre, doktorlarin hastalarina yazdiklari ilaçlar, ilaçlarin sirketleri ve ilaçlarin alindigi eczaneler tek tek kayit altina aliniyor. Bu kayitlarda, önümüzdeki aydan itibaren doktorlara e-posta olarak gönderilecek. Mektuplarla, doktorlara, ‘ne yaptiginizi biliyoruz’ mesaji verilecek.

ILAÇTAN 2.5 MILYAR LIRALIK TASARRUF

SGK Baskani Emin Zararsiz, Star’a, saglik alaninda alinan tedbirle ilgili bilgi verdi. Son dönemde, ilaç kararnamesi ve ilaçtaki karekod uygulamalari ile yillik 2.5 milyar liralik bir tasarruf elde ettiklerini kaydeden Zararsiz, tartisma konusu olan karekod uygulamasinda 15 Haziran itibariyle yüzde 78.8 oraninda basariya ulasildigini kaydetti. Zararsiz, ilaç giderlerinin asagiya çekilmesi için, denetim sistemini daha da güçlendirdiklerini ifade ederek, bu çerçevede doktorlarin yazdiklari ilaçlarin, hangi sirketten oldugu, hangi eczaneden alindiginin günlük olarak izlenebildigini kaydetti. Zararsiz, bu sistem sayesinde, ilaç kullaniminda ortaya çikan usulsüzlüklerin önüne geçilecegini kaydetti.

DOKTORLARA GÖNDERILECEK

SGK, ilaç takip sistemiyle elde edecegi bilgileri, doktorlara bir mektupla gönderecek. Konuyla ilgili hazirliklar halen devam ediyor. Mektuplarda, doktorun bir ay içinde hangi ilaçlari yazdigi, ilaçlarin hangi firmalara ait oldugu ve hangi ecznalerden alindigina iliskin bilgiler yer alacak. Bir anlamda doktorun, ilaç raporu doktora sunulmus olacak. SGK, böylece daha kontrollü ilaç yazilmasini saglamayi amaçliyor.

Sistem SGK tarafindan gelistirildi

Doktorlarin yazdigi ilaçlarin izlenmesine iliskin sistem, SGK Baskanligi tarafindan gelistirildi. Sistemde, tüm doktorlarin bilgileri girildi. Girilen bilgiler dogrultusunda her doktorun bir dosyasi olusturuldu. Dosyalarda, doktorlarin yazdigi ilaçlarin da bilgileri toplaniyor. Örnegin bir doktorun, bir ay içinde yazdigi ilaçlarin listesi dosyasinda tutuluyor. Bilgisayar, ayni doktorun ilaçlarini firma ve alinan eczane bazinda da ayrima tutuyor. Böylece, bir doktorun hangi firmanin ilaçlarini yazdigi da tespit edilebiliyor. Söz konusu doktor, hep ayni firmanin ilaçlarini yaziyorsa sistem not ediyor. Ayni sistem sayesinde, vatandaslarin kimlik bilgilerinin kullanilarak, usulsüz ilaç aliminin yapilmasinin da önüne geçiliyor.


HÜSEYIN ÖZAY


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası