Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dört Kisiden Biri Tüberküloz Mikrobu Tasiyor

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Ulusal Verem Savas Dernekleri Federasyonu Baskani Prof. Dr. Ferit Koçoglu, 9’uncusu Kayseri’de düzenlenen “Tüberküloz ve Tüberküloz Kontrolü Bölge Toplantisi”nda yaptigi konusmada, 1930’lu yillardan itibaren Türkiye’de savas kavramiyla birlikte anilan tüberkülozun, gelisen teknolojiye ragmen günümüzde de insan sagligini tehdit ettigini belirtti.

Tüberkülozun uzun vadeli bir saglik sorunu olarak degerlendirilmesi gerektigini kaydeden Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Ulusal Verem Savas Dernekleri Federasyonu Baskani Prof. Dr. Ferit Koçoglu, söyle konustu: “Tüberküloz, günümüzde teshisi ve tedavisi son derece basit bir hastaliktir. Ancak hastalik, uzun süreli takip gerektirmektedir. Hastanin ilaçlarini düzenli olarak kullanmamasi, mikrobun direnç kazanmasina neden olur ve ilaçlar da fayda etmez hale gelir. Bu sekilde direnç kazanan mikrop, diger insanlara bulastiginda da düzenli kullanilsa bile ilaçlar etkili olmaz. Bunun için hastalarin sürekli takip ve kontrol altinda bulundurulmasi ve ilaçlarin düzenli kullaniminin saglanmasi gerekir.”

Günümüzde saglik personelinin rehaveti nedeniyle hastaligin, tekrar 1930’lu yillardaki gibi ciddi tehlike arzettigini öne süren Prof. Dr. Koçoglu, saglik personelinin egitimindeki eksiklikler nedeniyle ‘savasçi’ zihniyette yetismedigini belirtti.

Tüberküloz ile mücadelede ancak savasci zihniyetle basarili olunacagini kaydeden Prof. Dr. Koçoglu, sözlerini söyle sürdürdü: “1930’lardan beri kisitli imkanlara ragmen, hastaliga karsi büyük zaferler elde edildi. Ancak 1970’de ‘hastaliga karsi kesin zafer kazandik’ düsüncesi, rehaveti beraberinde getirdi ve savasçi ruhumuzu kaybettik. Simdi devlet tüm imkanlarini seferber ediyor, ilaçlari bile ücretsiz veriyor, binlerce saglik personeli görev yapiyor. Ama hastalarimizin ilaçlarini düzenli kullanmalarini dahi saglayamiyoruz. Bu sekilde hastalikla mücadelede tekrar o yillara dönüyoruz. Saglik personelimiz, tüm görevini hastaligi teshis etmek saniyor. Doktorun görevi sadece hastaligin adini koymak degil, o hastaligi öldürmektir.”

Türkiye’de insanlarin 4’te birinin vücudunda uyur halde tüberküloz mikrobu bulundugunu belirten Prof. Dr. Ferit Koçoglu, Türkiye’de her yil 40 bin kisinin bu hastaliga yakaladigini ve resmi kayitlara göre de her yil bin kisinin tüberküloz nedeniyle öldügünü söyledi.

Resmi kayit disindaki ölüm vakalariyla birlikte bu rakamin daha da büyüdügüne dikkat çeken Prof. Dr. Koçoglu, “Hastalik ölümlere yol açtigi gibi, cidde ekonomik kayiplara da neden oluyor. Çünkü hastaliga yakalananlarin 5’de 4’ü, çalismakta olan genç insanlardan olusuyor” dedi.

Kayseri Verem Savas Dernegi’nin organize ettigi ve Aksaray, Kirsehir, Malatya, Nevsehir, Nigde, Sivas ve Yozgat’tan tüberkülozla mücadele konusunda görev yapan saglik personelinin katildigi “Tüberküloz ve Tüberküloz Kontrolü 9. Bölge Toplantisi”nda katilimcilara, hastaligin teshisi, tedavisi ve kontrolü hakkinda bilgiler verildi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası