Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlarin tamgün itirazlari

Tamgün yasasinin çikarilmasi sirasinda doktorlardan, özellikle de tip fakültesi hocalarindan yogun itirazlar gelmisti.Yansittigimiz bu itirazlara Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag yanit vermisti.

Doktorlarin itirazlari yeniden gündemde. Nedeni ise söz konusu yasanin doktorlara karar vermek için tanidigi sürenin ilerliyor olmasi. Örnegin devlet hastanelerinde çalisan doktorlarin temmuz ayinda kararlarini vermeleri gerekiyor. Ya hastanede kalip muayenehanelerini kapatacaklar ya da tersini yapacaklar. Tip fakültesi hocalari da yilsonuna kadar kararlarini verecekler.

Degisik alanlardan bir grup tip fakültesi ögretim üyesi profesör, dün gazetemizi ziyaret ederek, üniversitelerin döner sermayelerinin durumunu, tamgün yasasina itirazlarini aktardilar.


Tip hocalarinin itirazlarini söyle siralayabiliriz:

Söylenen para yok

1-Tamgün yasasiyla ögretim üyelerinin ayda 17.000 TL’ye kadar maas alacaklari söylenmisti. Böyle bir maas yok. Bir profesörün bu maasi kâgit üstünde bile alabilmesi için 2000 hastaya bakmasi veya 200 ameliyat yapmasi gerekir ki, bu fiziken mümkün degildir. Kaldi ki, üniversitelerin döner sermayeleri iflas noktasindadir. Hiçbir üniversitenin döner sermayesi, ögretim üyeleri için öngörülen tutarlarda para ödeyecek halde degildir. Zaten fiilen ödeyemez duruma gelmislerdir. Üniversiteler, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla (SGK) pazarlik yürütüyorlar ve “götürü” usulde anlasma yapmaya çalisiyorlar.

Hasta, hoca seçemez

2-Tamgün sisteminde hocalarin hasta bakmasi veya sorunlu ameliyatlara girmesini özendirecek bir sistem yok. Hocalar ameliyat basina 35 TL veya 85 TL ile sorumluluk üstlenmek istemeyeceklerdir.

Aracilar türer

3-Hasta güvendigi veya methini duydugu hocaya bu olanaklarla ulasmayacaktir. Bu durumda hastayi hocaya ulastirmak için birtakim aracilar türeyebilir ve Türkiye eskiden çok yaygin olan el altindan hasta ile doktor arasinda para çevirme günlerine dönebilir.

Büyük ameliyatlar durur

4-Su anda bile çok azalmis olan büyük ameliyatlar tümüyle durabilir. Bunun nedeni döner sermayelerin eksiyle çalismalari ve alaninda uzmanlasmis hocalarin bu tür ameliyat sorumlulugunu üstlenecek ücret alamayacak olmalaridir. Döner sermayeler zaten iflas ettigi için bugün organ nakli, baypas gibi büyük ameliyatlar üniversite hastanelerinde ya yapilamamakta ya da çok az yapilabilmektedir. SGK’nin para ödememesi nedeniyle bu ameliyat giderlerini ve malzemelerini döner sermayelerin karsilamasi mümkün degildir.

Elimiz kolumuz baglandi

5-Söz konusu yasa hocalarin elini kolunu baglamis durumdadir. Üniversiteden ayrilmak isteyen ögretim üyelerinin özel hastanelerde çalisma olanaklari sinirlandirilmistir. Özel hastanelerin çalistiracagi doktor için Saglik Bakanligi’ndan kadro onayi almalari gerekmektedir. Oysa tümüyle özel girisim olan özel hastanelerin böyle bir sinirlama ve onay mekanizmasina baglanmasi, esas olarak üniversite hocalarini bakanlik tercihlerine mahkûm ve mecbur birakmaya yöneliktir. Bu durum anayasanin güvencesinde olan çalisma özgürlügü ve meslek icra hakkini fiilen ortadan kaldirmaktadir. Ayrica muayenehanesini tercih eden doktorlarin SGK ile çalisan özel hastanelerde ameliyat yapmalari yasaklanmakta ve çalisma özgürlügü bu yönüyle de kisitlanmaktadir.

Performans etik disina itiyor

6-Maaslarin performansa göre artmasi etik disi uygulamalara neden oluyor. Klinik sefleri veya hocalar kaselerini asistanlarina veriyorlar, hastalara asistanlar bakiyor ama onlarin kasesini vurarak, sanki onlar hasta bakmis gibi gösteriliyorlar. Böylece performanslari yüksek görünüyor.

Ameliyat sayisinda artis

7-Bu sistem, gereksiz cerrahi müdahale, görüntüleme, tahlil gibi uygulamalarin sisirilmesine neden oluyor. Performans uygulamasi çikmadan önce 2003 yilinda 253 bin 992 olan ameliyat sayisi performans uygulamasindan sonra 2008 yilinda 1 milyon 34 bin 589’a ulasmis durumda. Küçük cerrahi müdahaleler 4, orta cerrahi müdahaleler ise 2 kat artmis görünüyor. Cerrahi müdahalelerdeki bu artisa performans uygulamasinin neden oldugu, performans artisi için gerekli olmayan bazi cerrahi müdahalelerin de yapildigi öne sürülüyor.

Öyle anlasiliyor ki üniversitelerdeki tip hocalariyla Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag arasinda bu konu yeniden tartisilmaya baslanacak.


Fikret Bila


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası