Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Denizdeki büyük tehlike

Her yil Haziran'da Kizildeniz'den göç ederek Akdeniz ve Ege kiyilarini istila eden denizanalari insan sagligini tehdit ediyor.

Mugla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekani Prof.Dr. Ahmet Nuri Tarkan, tatilcileri denizanalarina karsi uyararak, “Denizanalari yüz ve kollara dokundugunda kalici izler birakabilir. Soktugunda bölge tuzlu suyla yikanmali. Igneleri sert bir cisimle alinmali. Sirke ve amonyak sürülmeli. Sopayla vurmak veya parçalamak sayilarini daha da arttiriyor” dedi.

Her yil Haziran ayinda Kizildeniz'den göç ederek Akdeniz ve Ege kiyilarini istila eden denizanalari turizmi olumsuz etkiliyor. Insan sagligini tehdit eden ve etobur olan denizanalarinin Göçmen, Ates, Deniz Cigeri, Adi Deniz Anasi, Yumrulu, Çiçek, Pusula ve Portekiz Savasçisi olmak üzere 8 çesidi bulundugunu aktaran Prof.Dr. Ahmet Nuri Tarkan, uyarilarda bulundu. Prof.Dr. Tarkan, “Denizanalari etoburdur. Balik yumurtalari ve larvalarla beslenirler. Rüzgarli havalarda, balik yumurta ve larvalarinin oldugu yerlerde, genellikle kiyilarda sürüler halinde toplanirlar. Özellikle Haziran sonlariyla Temmuz ve Agustos aylarinda beslenmek ve üremek amaciyla kiyilara gelir. Sahili tercih eden tatilciler, denizanalarindan korunmak için daha dikkatli hareket etmelidir. Özellikle deniz suyu sicakliginin fazla oldugu Akdeniz, riskli bölgeler arasina girmektedir” dedi.

Ölüsü bile tehlikeli

Denizanalarinin ölüsünün dahi insani olumsuz etkileyebilecegine dikkat çeken Prof.Dr. Tarkan, “Denizanasi sapka kisimlari ve saçaklarinda zehir tasir. Dokunuldugu anda, hatta hayvan ölü ise bile zehirler. Aci, agri, yara ve kirmizilasma en önemli belirtileridir. Kana karisan zehir büyük miktarda ise, nefes darligi, bulanti, mide kramplari ve ruhsal bunalim hissi olur. Daha ciddi sokmalar kas kramplarina, bayginliga, öksürüge, kusmaya ve nefes almakta güçlüge neden olur. Daha seyrek olmakla birlikte ölüme götürecek reaksiyonlar görülebilir” dedi.

Nematosit adi verilen bu yakici madnenin, denizanasinin saçaklarindaki Cnidosit adli hücrenin yapisinda bulundugunu aktaran Prof.Dr. Tarkan, etkili bir silah olan nematositin içerdigi zehir sayesinde bir denizanasinin oldukça büyük avlar bile yakalayabildigi söyledi. Prof.Dr. Tarkan, “Cnidosit hücrelerinin içerisinde kivrilarak katlanmis sekilde duran bu silah, yine bu hücrelerde bulunan bir tetigin av tarafindan harekete geçirilmesiyle yaydan çikan bir ok gibi ava saplanip onu bir anda felç ediyor. Denizanasinin bu silahi bazen insanlar için de tehlike yaratabiliyor. Portekiz Savasçisi cinsi denizanasi, insanlari birkaç saniyede felç edip ölümcül sonuçlar doguracak kadar etkili zehire sahiptir” diye konustu.

Prof. Dr. Tarkan, denizanalarina kesinlikle sopa ile vurulmamasi gerektigini aktarirken, “Denizanasini koydan uzaklastirmanin tek yolu teknelerle uzatma aglar kullanilarak açik denize götürmek. Sopayla vurmak ve degisik cisimlerle parçalamak riski daha da artiriyor. Parçalanma durumunda denizanalari çogalarak sayilari artiyor. Risk daha da büyüyor. Parçalanma durunda pis bir koku yayilarak çevre kirliligine neden oluyor” dedi.

Alinacak önlemler

Denizanasi saldirisina iliskin önlemleri siralayan Prof. Dr. Tarkan, sunlari söyledi:

- Denizanasi sokmasi, halinde derhal sudan çikin.

- Siddetli agri ve kramplar yüzmenizi önleyebilir, bogulabilirsiniz.

- Isirmanin verecegi aciyi, sirke, tuz, seker serperek hafifletin. Yavasça bu malzemeyi yaranin üzerine yayin. Bu rahatlama için ilk adimdir.

- Yarayi temizleyin, 15-20 dakika bekledikten sonra o bölgeyi deniz suyuyla yikayin. Tatli su kullanmayin ve deriyi ovalamayin çünkü her ikisi de daha çok zehir yayilmasina neden olur.

- Cilde yapismis olan dokungaçlari alin. Bunun için deniz suyu, kum veya talk pudrasi, un veya karbonatla yapilmis bir macun kullanin. Artik kalan parçaciklari biçak veya deniz kabugu gibi sert kenarli bir madde ile siyirin. Bu islemi yaparken en dogrusu eldiven giymektir.

- Deniz suyunun kisinin dayanabildigi sicakliga kadar isitilip, temas eden bölgelerin sicak deniz suyuyla yikanmasinin, en etkili ilkyardim yöntemidir.

- Yüzde 0.5'lik Hidrokortizon merhemi kullanin. Bu, kizariklik ve sisligi hafifletir.

- Uyusturucu etkisi olan Benzokain gibi bir merhem agriyi azaltabilir. Aspirin gibi hafif analjezikler de kullanilabilir.

- Denizanasinin dokundugu bölgeyi amonyakli su veya o yoksa sirke ile silmek kazazedeyi rahatlatir. Denizanasi yüz bölgesinde ve el üstünde kalici izler birakabilir.

- Ciddi yaralanmalarda doktora basvurmak gerekir, aksi halde daha kötü sonuçlar ortaya çikabilir.

Ahmet BAYRAK / DHA


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası