Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Burun kanamalarina dikkat

Sicak ve nemli havalarda daha sik görülen burun kanamalari, masum gibi gözükse de ciddi sorunlara yol açabilir.

Sicaklarin artmasiyla birlikte asiri sicak havanin beraberinde getirdigi bazi saglik sorunlari da insan sagligi üzerinde etkili olmaya basladi. Bu saglik sorunlarindan biri de çogunlukla masum bir durum olarak görünen, oysa ciddi sorunlara da yol açabilen burun kanamalari.

Uzmanlar, genellikle basit nedenlere bagli olan ve yilin her döneminde görülebilen burun kanamalarinin, asiri sicak ve nemli havalarda daha sik görüldügüne dikkat çekiyor. Konuyla ilgili sorularimizi Alman Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Tamer Haliloglu'na sorduk: Op. Dr. Haliloglu, özellikle sicaklarda sikça görülebilen burun kanamalari ve burun kanamalarinin pratik tedavi yöntemlerine iliskin su bilgileri verdi:

- Burun kanamalari neden sik meydana gelir?

Sik rastlanan bir durum olan burun kanamalari herkesin en az hayatinda bir defa karsi karsiya kaldigi bir durumdur. Genellikle basit nedenlere bagli ve kolayca durdurulan bir durum olmasina ragmen, bazen sebebi çok ciddi olup hayati tehdit eden siddette kanamalar meydana gelebilir. Siddetli kanamalarda mutlaka bir hekime basvurulmalidir. Kanamalarin sik görülme nedeni ise genellikle burnun içindeki yogun ve yüzeysel kilcal damarlara baglanmaktadir. Özellikle burun boslugunu ikiye ayiran bölmenin ön kismi, buruna gelen damarlarin birbiriyle birlestigi ve bu damarlarin oldukça yüzeysel oldugu bir bölümdür. Çocuklarda bu kisim hiçbir etki olmadan bile kanayabilir. Burun boslugunun her iki kenarinda bulunan burun etleri (konka) damar açisindan çok zengindir ve bazi kanamalarin sebebidir. Sicak ve nemli hava dolayisiyla ‘konka’da meydana gelen sisme ve büyüme bu damarlarin yirtilarak kanamasina neden olabilir.

- Nedenleri neler?

Burun kanamasinin nedenleri hem buruna ait sebeplere (lokal sebepler) hem de burun disindaki problemlere (genel sebepler) bagli olarak gelisir. Burun içi iltihaplari, sinüzit, buruna gelen darbeler, çocuklarin burun karistirmalari, buruna sokulan yabanci cisimler, burun içi ve sinüs tümörleri, burunda kemik egriligi (septum deviasyonu), allerjik rinit ve sicak, nemli hava lokal nedenlerdir. Genel nedenler ise hipertansiyon, kan Hastaliklari (Kanama-pihtilasma bozukluklari, lösemi vs.) ve barsak parazitleridir.

- Nasil müdahale edilir?

Özellikle siddetli burun kanamalarinda öncelikli yapilmasi gereken sey, sebebine bakilmaksizin kanamanin durdurulmasidir. Kanama durdurulduktan sonra sebebi konusunda bazi arastirmalar yapilmalidir. Sebebin arastirilmasinda ilk yapilmasi gereken hastanin muayenesidir ki, genellikle muayene ile sebep anlasilir. Süphelenilen sebebe göre tansiyon ölçülmesi, sinüzit filmlerinin çekilmesi, barsak paraziti arastirilmasi, kanama-pihtilasma testleri, kan hastaliklari ile ilgili testlerin ve tetkiklerin yapilmasi da kanamanin sebebi konusunda bizleri aydinlatir.

Birçok burun kanamasi kendiliginden ya da hastanin burun ucunu tutmasi ve soguk uygulamasi ile durdurulabilmektedir. Ancak bu yöntemlerle durmayan kanamalar doktor müdahalesini gerekli kilmaktadir. Kanamayi durdurmak için damarin yakilmasi, tampon konulmasi ve damarlarin baglanmasi gibi müdahaleler de var.

- Evde kanama nasil durdurulur?

Hastanin kendi uyguladigi yöntemlerle de burun kanamalarinin evde durdurulmasi mümkündür. Hastanin ilk yapmasi gereken sey, burun ucunu sikica tutarak basin öne dogru egilmesidir. Eger bas arkaya dogru egilirse kanin genizden bogaza gitme ihtimali artar. Burun üzerine soguk uygulamasi da faydalidir. Hatta, hasta burun ön kismina tampon görevini üstlenecek bir gazli bez de koyabilir. Ancak hastanin kendi uyguladigi yöntemler kanamayi durdursa da mutlaka uygun zamanda bir Kulak Burun Bogaz Hastaliklari uzmanina muayene olmalidir


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası