Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Üçümüzden biri hipertansiyon hastasi!

Türkiye’de üç kisiden biri hipertansiyon hastasi. Ancak farkindalik seviyesiise oldukça düsük!

Poliklinigin çalismalari ve hedefleri konusunda açiklamalarda bulunan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali’ndan Nefroloji Uzmani Prof. Dr. Gülçin Kantarci ve Yrd. Doç. Dr. Zehra Eren, hipertansiyon konusunda aydinlatici bilgiler de verdi.

Türkiye’de üç kisiden birinin hipertansiyon hastasi oldugunu ancak farkindalik seviyesininin oldukça düsük oldugunu ifade eden Dr. Gülçin Kantarci, “100 hipertansif hastadan sadece 20’si yeterli sekilde tedavi görüyor. Bu poliklinigi hayata geçirmemizin en önemli nedeni bu orani artirmak” dedi.

Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Poliklinigi’ni hayata geçirme sebepleriniz nelerdir?

Türkiye’de yapilan toplum taramalarina göre hipertansiyon sokaktaki her üç kisiden birinin maruz kaldigi bir hastalik. Ancak bu hastalarin sadece yüzde 20’si yeterli sekilde tedavi görüyor. Yani tedavisinde oldukça basarisiz olunan bir hastalik. Biz de bu gerçekten yola çikarak tedavi sansini artirmak için böyle bir poliklinik açmaya karar verdik.

Hedefleriniz neler?

Hedefimiz tüm hipertansif hastalara ulasmak, onlari bilinçlendirmek ve nedenlerine uygun sekilde tedavi etmenin yani sira hipertansiyon potansiyeli tasiyan kisileri koruyucu önlemler konusunda aydinlatmak. Dogru izlem, dogru tani ve dogru tedavi ile yüzde 20’lik tedavi edilebilme oranini arttirmak istiyoruz.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Poliklinigi’nin ayirt edici özellikleri nelerdir?

Hipertansiyon her yerde tedavi ediliyor ancak tedavi basarisi degerlendirilmiyor. Bizse tedavi takibini daha yakindan yapip, tedavinin basarisini artirmak istiyoruz. Halki bilinçlendirmek, hastaligi önlemek için çalismalar yapmak, taramalar yapmak, bir an evvel uygun tedaviye baslamak ve hipertansiyonun ileri vadede böbrek, kalp, göz gibi organlara zarar vermesini engellemek için tedavi sirasinda ve sonrasinda yakin takipte bulunmak hedeflerimiz arasinda.

Hastalikla ilgili bilgi vermek istersek öncelikle tansiyon nedir?

Kalpten pompalanan kanin vücudun her yerinde olan damarlarin duvarlarina çarpma gücüne tansiyon, bir diger deyisle kan basinci denir. Kalbin kasilmasi sirasinda elde edilen çarpma gücü büyük tansiyon bir baska degisle sistolik tansiyon, kalbin gevsemesi sirasinda damarlarda olusan çarpma gücü de küçük tansiyon yani diyastolik tansiyondur.

Hipertansiyon nedir?

Büyük tansiyonun 120 mmHg, küçük tansiyonunda 80 mmHg’nin üzerinde olmasi durumudur.

Hipertansiyonun nedenleri nelerdir?

Hipertansiyon gelisiminde en etkili organ böbreklerdir. Böbreklerin tuz tutma mekanizmasinda bir takim genetik farkliliklar sonucunda bazi bireylerde çevresel faktörler de bunu destekliyorsa hipertansiyon gelisir. Ayrica böbregi ilgilendiren nefrit, kist, tümör, tas gibi rahatsizliklarin yani sira damarlardaki daralma veya böbrek üstü bezi hastaliklari da hipertansiyona neden olur. Her yüksek tansiyonu olan hastaya yapilacak idrar tahlili, kanda üre ve kreatinin tayini veya böbrek ultrasonografisi ile bu hastaliklarin önemli bir kismina teshis konulabilir. Böbrekler ayni zamanda hipertansiyonun en önemli hedef organlarindan dir.Esansiyel olarak adlandirdigimiz, genetik kökenli yüksek tansiyonlu hastalari, eger tedavi edilmezlerse, yüzde 15’i böbrek yetmezliginden hayatini kaybeder.

Hipertansiyon ne tür sikâyetlere sebep olur?

Siklikla bas agrisi -özellikle ense agrisi seklinde-, bas dönmesi, asiri terleme, sik idrar yapma, gece idrar yapma, basta dolgunluk hissi, çarpinti, burun kanmasi, nefes darligi gibi sikayetlere sebep olur.

Hipertansiyon hangi organlara zarar verir?

Hipertansiyon kalp ve böbrek yetmezligi için önemli bir risk faktörüdür. Beyin kanamasi veya inme, hipertansiyonun yarattigi ciddi organ hasarlarindandir. Hipertansiyon ayrica göz dibindeki damarlara da zarar vererek görme kaybina neden olabilir. Uzun süreli devam eden kontrolsüz hipertansiyon böbrek yetmezligi ile sonuçlanabilir. Böbrek hastaligi olanlarda hipertansiyon kontrol altina alinamazsa böbrek yetmezligi gelisir ve hipertansiyon mevcut böbrek yetmezligini agirlastirabilir.

Korunma yollari nelerdir?

Çocukluk çagindan itibaren tuz tüketimi az olmalidir. Hipertansiyonun önlenmesinde ve tedavisinde diyet çok önemlidir. Bol miktarda taze sebze ve meyve, az yagli süt, yogurt ve peynir, tahil ve liften zengin yiyecekler, çok az miktarda doymamis yag, kuru fasulye, bezelye ve mercimek, kuruyemis, yagsiz et ve kümes hayvanlari ve haftada en az iki kez balik tüketilmelidir. Ideal kilonun üzerinde olmak da hipertansiyon için risk faktörüdür. Özellikle merkezi sismanlik dedigimiz, bel çevresinin genislemesine neden olan sismanlik türünde hipertansiyon ve diyabet riski artar. Sigara içiciligi hipertansiyona yol açar, içiliyorsa hipertansiyonun önlenmesinde ve tedavisinde en önemli adim sigaranin birakilmasidir. Agri kesici ilaçlarin yogun kullanimi da hem böbrek hastaligi gelismesine hem de hipertansiyonun ilerlemesine neden olabilir.

Hipertansiyon ve tuz kullanimi arasindaki iliski nedir?

Tuz alimi ile hipertansiyon arasindaki iliski yapilan çalismalar ile kesinlesmistir. Fazla tuz tüketen toplumlarda hipertansiyona daha sik rastlanir. Yapilan bir arastirmada Türk toplumunun günde ortalama 17 gram tuz tükettigi belirlenmistir. Her düzeydeki hipertansiyonda tuz kisitlanmasinin büyük ve küçük kan basincini düsürmede büyük katkisi vardir.

Hipertansiyonlu hastalarda günlük alinmasi önerilen tuz miktari 6,5 gram civarindadir. Ancak unutulmamasi gereken bir nokta bu miktarin sadece sonradan ilave edilen miktar olmadigi, “gizli tuz kaynaklari” olarak tanimlanan gidalarla hastanin farkinda olmadan aldigi tuz miktarinin da hesaba katilmasi gerekmektedir. Bu gidalar genellikle konserve türü besinler, islenmis ve dondurulmus gidalardir. Hipertansif hastalar özellikle hazir gida türündeki bu gidalarin tuz kaynagi olabilecegini unutmamalidirlar: Fast food türü hazir gidalar, patates cipsi, hazir çorbalar, bisküvi ve pastalar, sosis, tursu, zeytin, hazir soslar, kuruyemisler ve ekmegin tuz içeriginin yüksek oldugu bilinmektedir; bunlardan kaçinilmalidir.

Hipertansiyonun tedavisi nasildir?

Tedavi nedene yönelik yapilmalidir. Hipertansiyonu olan kisinin ailesinde hipertansiyon öyküsü olup olmadigi sorgulanmalidir. Ardindan idrar tahlili, böbrek fonksiyonlari ile ilgili kan testleri, kalp ekokardiografisi, tiroid hormonlari, böbrek üstü bezinin asiri çalistigini düsündüren bulgular tespit edilirse hormon testleri gibi tetkikler yapildiktan sonra uygun tedavi planlanir. Planlanan tedavinin yeterliligi hastanin ev ölçümleri veya gereginde 24 saatlik tansiyon ölçümü yapilarak takip edilir. Ev ölçümleri içinde özellikle koldan mansonu olan elektronik cihazlar daha uygundur.

Hipertansiyonda tedavi hedefleri ne olmalidir?

Organ hasarini en aza indirmek, bunun için kan basincini hedef degerler içinde tutmaktir. Büyük tansiyon için hedef 120 mmHg’nin alti iken, küçük tansiyoniçin hedef 80 mmHg’nin altidir. Eskiden kabul edilen 140/ 90 mmHg’lik degerler artik hipertansiyon olarak kabul edilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası