Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karne intiharlarina dikkat!

Ögrenciligin en önemli anlarindan olan karne ve sinav günleri, çocuklarin ruh sagligi üzerinde olumsuz etki yapabiliyor

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Runa Idil Uslu, kirik karne notlarinin yogun kaygi ve cezalandirma korkusu ile birleserek, yasama son verme girisimine neden olabilecegi konusunda aileleri uyardi.

Ulusal Zehir Danisma Merkezi'nin (UZEM) verileri de ailelerin bu konuda dikkatli davranmasi gerektigini gösteriyor. Merkezin sorumlusu Dr. Nurhan Özcan, karne ve sinav sonuçlarinin açiklandigi günlerde intihar tesebbüslerinin belirgin bir sekilde arttigini söyledi.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Runa Idil Uslu, aileleri karne psikolojisi konusunda uyardi. Egitim sisteminin rekabete dayali olduguna dikkat çeken Uslu, "Çocuklarin aldiklari karne ve sinav notlari onlarin degerlerini belirleyen bir ölçüt haline geldi. O nedenle çocuklar basarisiz olduklarinda kendilerini ayni zamanda degersiz hissediyorlar." dedi.

Okul çagi çocuklarinin zihninde sürekli olarak basarma ve basaramama konularinin gündeme geldigini belirten Uslu, "Ama sinavlar ve karne notu kaygisi bunu çok pekistiriyor. Basarisizlik söz konusu oldugu zaman çocuklar kendini çok yetersiz, degersiz, basarisiz hissediyor. Bu sadece o dönemle kisitli kalmiyor. Gelecege yönelik umutsuzluk, 'ben yeterince akilli degilim, çaliskan degilim' gibi düsünceleri yaratiyor. Kisinin kendine duydugu deger ve saygida düsme oluyor. Bu da bazen, çocugun kendine zarar verici davranislara basvurmasina neden olabiliyor. Hatta, eger özellikle öncesinde çocukta depresyon, çok yogun bir kaygi, cezalandirilma korkusu varsa bazen yasamina son verme girisimlerine kadar gidebiliyor." diye konustu.

"ÇOCUGA, BASARISIZ HISSETTIRICI YAKLASIMLARDAN UZAK DURUN"

Karne notlari belli olduktan sonra çocuga kendini kötü, yetersiz ve basarisiz hissettirici yaklasimlardan uzak durmak gerektiginin altini çizen Uslu, "Agir sözler söylememek lazim. Sert davranmamak, özellikle hiçbir zaman fiziksel siddete müracaat etmemek, uzun süreli çocugu çok deger verdigi seylerden mahrum birakmamak. Yani benlik degerini zedeleyici cezalardan kaçinmak gerekiyor." dedi.

Karnedeki kötü notlarin mümkün oldugu kadar sogukkanli karsilanmasi gerektigini dile getiren Uslu, "Bu durum çocukla konusmak için bir firsat olsun. Söylenebilirse, 'canin sagolsun ama bunun tekrarlanmamasi için ne yapalim ?' diye oturup konusulsun. Soruna çözümler aransin." seklinde konustu.

KARNE GÜNLERINDE INTIHAR AMAÇLI ZEHIRLENME VAKALARI ARTIYOR

Refik Saydam Hifzissihha Merkezi Baskanligi UZEM sorumlusu Dr. Nurhan Özcan da zehirlenmelerin tedavisi konusunda danismanlik hizmeti veren merkezin verilerine dikkat çekti.

Vakalarin yüzde 40'inin kazai, yüzde 45'inin ise intihar amaçli zehirlenmeleler oldugunu söyleyen Özcan, kazai zehirlenmelerin daha çok 1-4 yas grubu çocuklarda görüldügünü aktardi.

Özcan, okul çagi ve ergenlik dönemi denilen 10-15 yas grubu ile ardindan 18-21 yas grubunda intihar vakalarinin da yogunluguna isaret etti. Bu vakalarin zamanlamasi konusunda da bilgi veren Özcan, SBS ve üniversiteye giris gibi sinavlarin hazirlik süreci, yapildigi ve sonuçlarinin açiklandigi gün ile karne günlerinde intihar vakalarinin belirgin bir sekilde arttigini söyledi. Özcan, bu verilerin ilgili kurumlarla da paylasildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası