Yorum yaz Arkadasina gönderSitene ekleSayfayi yazdirRSSAA+-

Eski Saglik Bakani Bülent Akarcali, s">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserin en büyük düsmani o!

Bu madde, ’kansere yol açar" denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli.

Yorum yaz Arkadasina gönderSitene ekleSayfayi yazdirRSSAA+-

Eski Saglik Bakani Bülent Akarcali, sigaranin, ’kansere yol açar" denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli oldugunu söyledi.

Akarcali, TBMM Kanser Arastirmasi Komisyonunda yaptigi sunumda, sigaranin hem halkin sagligini hem de devletin bütçesini tehdit ettigini ifade etti.

Her yil 150 bin kisiye kanser teshisi konuldugunu ögrendiklerinde dehsete düstüklerini belirten Akarcali, "Kanser tedavisinin maliyetini, kaybolan is gücünü ve en önemlisi çekilen acilari düsünün" dedi.

"Sigara, ’kansere yol açar’ denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli" diyen Akarcali, söyle devam etti:

"Akliniza gelecek tüm zararli maddeleri bir araya toplayin, iste sigara bu. Bu sagliga zararli maddeleri belki zaman içerisinde 3’er 5’er aliyorsunuz ama vücut bunlarla mücadele mekanizmasi gelistirebiliyor. Sigarada ise bunlarin tümü bir anda size hücum ediyor. Bu nedenle bu komisyonun hazirlayacagi raporda kurumlara verilecek direktifler büyük önem tasiyor. Rapor çiktiktan sonra bunun uygulamalarinin takibi açisindan komisyonunun varligini sürdürmesi gerekiyor."

Türkiye’de sigaranin zararlarina karsi mücadele edecek birimlerin mevcut oldugunu ancak aralarinda koordinasyon bulunmadigini anlatan Akarcali, "Sigaranin en çok içildigi yerlerin basinda tip fakülteleri geliyor. Inanilir gibi degil. Bu, hipokrat yeminine de uymuyor. Daha 1. sinifta YÖK bunu müfredata koymali. Yarin diplomasini alacak kisi, davranislarinin örnek alindigini bilmeli" diye konustu.

Genç kizlar arasinda sigara kullaniminin yaygin olmasindan yakinan Akarcali, gelecegin annelerinin vücutlarinda biriktirdigi zehri çocuklarina aktardiklarini anlatti.

Sigaranin kanser olusumuna yol açmada diger faktörlere göre açik ara önde oldugunun anlatilmasi gerektigini vurgulayan Akarcali, "Dumansiz hava sahasi uygulamasinin ardindan sigara tüketiminde bir azalma oldugunu görüyoruz. Yani kahvehanede oturan bir kisi, oradan çiktiktan sonra, ’bu arada 8 sigara içemedim, tümünü simdi içeyim" demiyor" dedi.

Akarcali, sigara kaçakligi konusunda sorun yasandigini, bunun önlenmesi gerektigini belirtti.

GIDA MADDELERI VE KANSER

Tarim ve Köyisleri Bakanligi Gida Kontrol Hizmetleri Daire Baskani Ibrahim Ilbegi de "Gida Maddeleri ve Kanser" konulu bir sunum yapti. Gida maddelerinin kansere neden olmalari açisindan birtakim riskler içerdigini anlatan Ilbegi, "Her madde zehirdir ancak zehir olmayani ayiran dozudur" dedi.

Gida sektörünün bazen kendi çikarlarini ön planda tutup, halk sagligini önemsemeyen uygulamalar yaptiklarini belirten Ilbegi, "Çok büyük bir firmanin bile sucuk, salam üretiminde hayvansal protein yerine bitkisel protein, tavuk kanadi ve sakatati kullandigina sahit oluyoruz" diye konustu.

Süt ürünleriyle ilgili de yanlis uygulamalar bulundugunu ifade eden Ilbegi, ürünlerin içerigindeki tatlandirici, renklendirici gibi katki maddelerini belirlemek amaciyla kullanilan, "E" koduna iliskin yanlis bilgilendirmeler yapildigini anlatti. Bu kodun, AB üyesi ülkelerde bilgilendirme amaçli kullanildigina dikkati çeken Ilbegi, "Ambalajinda bu kodun yer aldigi ürünler sanki zehirliymis gibi lanse edildi" dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası