Yorum yaz Arkadasina gönderSitene ekleSayfayi yazdirRSSAA+-

Eski Saglik Bakani Bülent Akarcali, s">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserin en büyük düsmani o!

Bu madde, ’kansere yol açar" denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli.

Yorum yaz Arkadasina gönderSitene ekleSayfayi yazdirRSSAA+-

Eski Saglik Bakani Bülent Akarcali, sigaranin, ’kansere yol açar" denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli oldugunu söyledi.

Akarcali, TBMM Kanser Arastirmasi Komisyonunda yaptigi sunumda, sigaranin hem halkin sagligini hem de devletin bütçesini tehdit ettigini ifade etti.

Her yil 150 bin kisiye kanser teshisi konuldugunu ögrendiklerinde dehsete düstüklerini belirten Akarcali, "Kanser tedavisinin maliyetini, kaybolan is gücünü ve en önemlisi çekilen acilari düsünün" dedi.

"Sigara, ’kansere yol açar’ denilen etkenlerin tümünden binlerce kez daha zararli" diyen Akarcali, söyle devam etti:

"Akliniza gelecek tüm zararli maddeleri bir araya toplayin, iste sigara bu. Bu sagliga zararli maddeleri belki zaman içerisinde 3’er 5’er aliyorsunuz ama vücut bunlarla mücadele mekanizmasi gelistirebiliyor. Sigarada ise bunlarin tümü bir anda size hücum ediyor. Bu nedenle bu komisyonun hazirlayacagi raporda kurumlara verilecek direktifler büyük önem tasiyor. Rapor çiktiktan sonra bunun uygulamalarinin takibi açisindan komisyonunun varligini sürdürmesi gerekiyor."

Türkiye’de sigaranin zararlarina karsi mücadele edecek birimlerin mevcut oldugunu ancak aralarinda koordinasyon bulunmadigini anlatan Akarcali, "Sigaranin en çok içildigi yerlerin basinda tip fakülteleri geliyor. Inanilir gibi degil. Bu, hipokrat yeminine de uymuyor. Daha 1. sinifta YÖK bunu müfredata koymali. Yarin diplomasini alacak kisi, davranislarinin örnek alindigini bilmeli" diye konustu.

Genç kizlar arasinda sigara kullaniminin yaygin olmasindan yakinan Akarcali, gelecegin annelerinin vücutlarinda biriktirdigi zehri çocuklarina aktardiklarini anlatti.

Sigaranin kanser olusumuna yol açmada diger faktörlere göre açik ara önde oldugunun anlatilmasi gerektigini vurgulayan Akarcali, "Dumansiz hava sahasi uygulamasinin ardindan sigara tüketiminde bir azalma oldugunu görüyoruz. Yani kahvehanede oturan bir kisi, oradan çiktiktan sonra, ’bu arada 8 sigara içemedim, tümünü simdi içeyim" demiyor" dedi.

Akarcali, sigara kaçakligi konusunda sorun yasandigini, bunun önlenmesi gerektigini belirtti.

GIDA MADDELERI VE KANSER

Tarim ve Köyisleri Bakanligi Gida Kontrol Hizmetleri Daire Baskani Ibrahim Ilbegi de "Gida Maddeleri ve Kanser" konulu bir sunum yapti. Gida maddelerinin kansere neden olmalari açisindan birtakim riskler içerdigini anlatan Ilbegi, "Her madde zehirdir ancak zehir olmayani ayiran dozudur" dedi.

Gida sektörünün bazen kendi çikarlarini ön planda tutup, halk sagligini önemsemeyen uygulamalar yaptiklarini belirten Ilbegi, "Çok büyük bir firmanin bile sucuk, salam üretiminde hayvansal protein yerine bitkisel protein, tavuk kanadi ve sakatati kullandigina sahit oluyoruz" diye konustu.

Süt ürünleriyle ilgili de yanlis uygulamalar bulundugunu ifade eden Ilbegi, ürünlerin içerigindeki tatlandirici, renklendirici gibi katki maddelerini belirlemek amaciyla kullanilan, "E" koduna iliskin yanlis bilgilendirmeler yapildigini anlatti. Bu kodun, AB üyesi ülkelerde bilgilendirme amaçli kullanildigina dikkati çeken Ilbegi, "Ambalajinda bu kodun yer aldigi ürünler sanki zehirliymis gibi lanse edildi" dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası