Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketsiz yasam ve evlilik disi iliskilerin yanisira cinsel birlesme pozisyonu da kalp krizi riskini tetikliyor

Cinsel iliskinin az da olsa kalp krizi riskini artirdigi belirlenirken, saglikli bir kiside cinsel aktivitenin orta dereceli bir egzersize esdeger oldugu ortaya çikti. Bunun için uzmanlar, kalp hastalarinin, ideal pozisyonda cinsel iliskide bulunmasini, iliski öncesi yeterince istirahat etmesini, seks öncesi yeterince ön sevisme yapmasini ve yemekten en az 1-3 saat sonra cinsel iliskiye girmelerini öneriyor.

Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi Üroloji Klinigi'nden Doç. Dr. Ali Atan ve Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Klinigi'nden Dr. Tuncay Delibasi, "Cinsel aktivite kalbi ne kadar zorluyor?" konulu bir arastirma yapti.

Modern yasamda stres ve beslenme aliskanliklarinin kalp hastaligi riskini arttirdigini ve kalp hastaligi yasinin azaldigini vurgulayan arastirmada, kalp krizi sonrasinda hem hastalar hem de partnerlerinin cinsel aktivitede dahil olmak üzere tamamen normal yasamlarina geri dönmeleri konusunda oldukça endiseli ve çekimser kaldiklarinin alti çizildi.

Pek çok çiftin hatali olarak cinsel aktiviteyi riskli ve tehlikeli bulduklarini ifade eden arastirmada, kalp hastalarinin temel korkularinin cinsel yetersizlik veya cinsel aktiviteye bagli kardiyovasküler hastaligin tetiklenmesi oldugu kaydedildi.

Arastirmada, bu durumun gerginlik olusturdugunu, kisiyi cinsel aktiviteden uzaklastirdigini, özellikle hastalarda depresyona ve öz güven kaybina neden oldugu gibi çiftler arasi iliskileri ciddi derece bozdugu belirtildi.

Cinsel aktivite esnasinda kalp hizinda, kan basincinda ve oksijen tüketiminde bazi degisiklikler meydana geldigini belirten arastirmada su tespitlere yer verildi: "Genelde saglikli bir kiside cinsel aktivite hafif-orta dereceli bir egzersize esdegerdir. Bir süre öncesine kadar 2 katli bir merdiven çikan kisinin rahatça cinsel aktivitede bulunabilecegi kabul edilirdi. Ancak merdiven çikma ile cinsel aktivite birebir ayni degildir. Cinsel aktivite esnasinda emosyonel faktörlerde söz konusudur ve dolayisi ile harcanan enerji miktari daha fazla olabilir. Saglikli bir kiside maksimum egzersiz kapasitesi 15.5 MET'dir. Cinsel aktivitenin preorgazmik fazinda 2-3 MET, orgazmik fazinda ise 3-4 MET'lik bir harcama olmaktadir. Genç çiftlerde bu harcama 5-6 MET e kadar artabilir.

Cinsel iliski esnasinda kardiak nabiz (KN) 120-130/dk, arteriyal kan basinci (TA) 150-180 mmHg arasinda bulunmustur. Standart bir cinsel iliskide bu piklerin ortalama 3-5 dakika sürdügü ve MET degeri 5-6 oldugu bildirilmistir. Bu çalismanin sonucuna göre cinsel iliskiye bagli TA ve KN egzersizin herhangi bir formunda oldugu gibi arttigi, düzenli egzersiz yapan kisilerde MI riskinin azaldigi belirtilmistir. Laboratuar ortaminda cinsel aktiviteye bagli meydana gelen hemodinamik ve metabolik cevaplar 10 saglikli erkekte arastirilmistir. Bu amaçla kalp hizi ve oksijen tüketimi, self stimülasyon, partner stimülasyonu, kadin üstte iken cinsel iliski ve erkek üstte iken cinsel iliski sonrasinda degerlendirildi.

Self veya partner stimülasyonu ile pik kalp hizi artisi 102 /dk, orgazm durumunda pik kalp hizi artisi erkegin üstte oldugu koitus (cinsel birlesme) esnasinda 127 /dk, kadinin üstte oldugu koitus esnasinda 110/dk bulundu. Koital aktiviteler, yürüme bandi esnasindaki egzersiz testiyle karsilastirildiginda oksijen tüketimi non-coital cinsel aktiviteler için yüzde 11-12, erkegin üstte oldugu koitus esnasinda yüzde 22, kadinin üstte oldugu koitus esnasinda yüzde 16 artmistir. Erkegin üstte oldugu koitusta 3.3 MET, kadinin üstte oldugu koitusta 2.5 MET, non-koital cinsel aktiviteler için 1.7 MET harcama saptanmistir.

Sonuç olarak, kalp hizi artisi ve oksijen tüketimi non-koital aktiviteler ile kadinin üstte oldugu koitus esnasinda benzerdir, ancak erkegin üstte oldugu koitus esnasinda daha fazladir. Saglikli, 50 yasindaki bir erkekte yillik MI riski yüzde 1'dir. Haftada bir yapilan cinsel iliski ile bu risk sadece yüzde 1.01' e artar. Kalp hastaligi olan ve MI için yüksek riskli kisilerde MI görülme orani yüzde 10'dur ve cinsel iliski ile bu oran yüzde 10.1' e çikar. Bu riskin geçerli oldugu süre cinsel iliski sonrasi 2 saattir. Bu sürenin bitiminde risk ortadan kalkar. Sonuç olarak risk geçici bir sürede vardir ve düzenli egzersiz ile bu geçici risk daha da azaltilabilir veya ortadan kaldirilabilir."

Arastirmada, kalp krizi geçiren bin 700 hasta üzerinde yapilan arastirmada, hastalarin yüzde 60'inin bilinen bir maruziyeti olmadigi, yüzde19'u uyurken, yüzde 11.6'si psikolojik strese maruz kaldigi dönemde, yüzde 4.9'u agir egzersiz yaparken, yüzde 2.4 kizginken ve sadece yüzde1.5'u ise cinsel iliski sirasinda kalp krizi geçirdigi belirlendi.

Cinsel aktivite esnasinda kalp krizinin nasil meydana geldiginin tam olarak bilinmediginin alti çizildigi arastirmada, en çok kabul gören su teori ortaya atildi: "Öncelikle hemodinamik stres artisi olur. Buna bagli kan basinci, kalp hizi ve sonuçta da miyokardin oksijen tüketimi artar ve vazokonstrüksiyon olur. Takiben trombositlerin agregasyonu da artar ve koroner arterlerde bulunan aterom plaklarinda rüptür ve kopma meydana gelir. Bu teoriye dayanarak, kalp hizini ve kan basincini azaltan ve trombosit agregasyonunu inhibe eden ilaçlar MI'a bagli olusan riski azaltacaklardir. Ayrica kalp hastaligi sonrasi cinsel rehabilitasyon da çok önemlidir. Bu amaçla, hasta ve partneri rahatlatilmali, cinsel yasamin yeniden kurulmasi yavas yavas olmali ve performans anksiyetesi önlenmelidir. Ayrica iyi istirahat, ön sevisme ve yemekten en az 1-3 saat sonra cinsel iliskide bulunma da riski azaltmada faydalidir.

Sonuç olarak; standart partner, alisik ortam ve düzenli periyotlarla yapilan cinsel iliski hafif-orta dereceli bir kalp sorunu olusturur.

Bu yük ciddi bir risk olusturmaz ve orta dereceli bir egzersize karsilik gelir. Cinsel iliskiye bagli MI riskini azaltmak için düzenli egzersiz ile egzersiz kapasitesini arttirmak çok önemlidir. Hareketsiz yasam, evlilik disi iliskiler, koitus (cinsel birlesme) pozisyonu MI riskini arttirir. Uzun süreli fiziksel ve cinsel olarak aktif olmayan kisilerde cinsel aktivitenin yeniden baslatilmasindan önce dikkatli bir medikal degerlendirme ve takip yapilmalidir. Koroner anjioplasti veya bypass cerrahisi sonrasi nitrat almayan, yeterli egzersiz kapasitesine sahip, asemptomatik erkekler sildenafil kullanabilirler ve cinsel iliski yasagi yoktur. Seks esnasinda agri olursa seks sonlandirilmali ve hasta hemen hekime basvurmalidir. Bilinen koroner hastaligi veya MI öyküsü olan kisilerde yeni MI geçirme riski, düzenli egzersiz, antikoagulan ve B bloker kullanimi ile azaltilabilir. Ayrica alkol ve sigaranin kesilmesi ve obesitenin tedavisi de fayda saglar. Bu hastalar hala endiseli iseler bunu gidermek için egzersiz testi
yapilarak ikna edilebilirler."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası