Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Tuvalet Egitimi

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Dr. Osman Abali, çocuklara tuvalet egitimi verirken dikkatli olmak gerektigini ifade ederek, "Bu konuda asiri baski çocugu olumsuz etkiler ve tuvalet egitimini geciktirir" uyarisinda bulundu.

Tuvalet egitiminin genelde 1.5-2.5 yaslari arasinda basladigini hatirlatan Psikiyatr Dr. Osman Abali, "Daha erken bu egitimi vermek veya geç kalmak çocuklarda tuvalet aliskanligi problemlerine yol açabilir" dedi.

Tuvalet egitimine lazimlikla baslamanin yararli olacagina deginen Dr. Osman Abali, sunlari söyledi: "Bu durum çocugun tuvalete alismasini kolaylastirir. Tuvaletinin geldiginin tahmin edildigi bir zaman çocuk lazimliga oturtulur. Tuvaletini yaptigi zaman da ödüllendirilir. Bu konuda çok israrci ve disiplinli olmamak gerekir. Zamanla çocugun tuvalet aliskanligi düzene girecektir. Uygun yönlendirme ile olayi zamana birakmak gerekir."

Dr. Abali, tuvalet egitimi verilirken ebeveynlerin sabirli ve sevecen davranmasi gerektigini belirterek, "Çok titiz asiri kati uygulamalar çocuklarin anneye öfke duymalarina ve özgüvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Sürekli bez baglamak ve çocugun yasina uygun davranmamak da tuvalet aliskanliginin gecikmesine neden olabilir. Ayni zamanda bedensel ve genetik etkileri de unutmamak gerekir. 5 yasina geldigi halde çocuk hala tuvalet aliskanligi kazanamamissa bunun kökeninde bir takim ruhsal sorunlar oldugu düsünülerek bir çocuk psikiyatrina danismak gerekir" dedi.

Bazi annelerin duygusal davranarak bu egitimi geciktirdigine dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatri Dr. Osman Abali söyle dedi: "Çocuklari büyüdügü halde bez baglamaya devam ederek çocugun tuvalet egitimini geciktiren kimi annelerin bu tavri son derece sakincalidir. Öte yandan tuvalet egitiminde ödülün önemini de vurgulamak gerekir. Çocugun lazimliga tuvaletini yapmasi durumunda tavirla, sözle öperek, övücü sözler söyleyerek ödüllendirilmesi çocugu cesaretlendirir. Tuvalet egitimini bir pazarlik bir iskence haline getirmemek gerekir. Öte yandan kardes dogumu, asiri ilgilenme, çocuga az vakit ayirma gibi stres etkenleri de tuvalet aliskanliginin kazanilmasini olumsuz etkiler."


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası