Saglik">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi bahanelerden sikayetçi

Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Dr. Saim Kerman "Devreye sokulan karekod sisteminde dürüst çalismayanlarin bir sürü degisik bahaneler uydurdugu bir süreç izleniyor" dedi.

Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Dr. Saim Kerman, kayit disi çalisan üretici firma, eczane ve depolarin oldugunu tahmin ettiklerini belirterek, "Kayit disi olmasalar cani gönülden karekod uygulamasina katilacaklarina eminim" dedi.

DISARIYA SATILIYOR

Kaçak yollarla Türkiye'ye getirildigi söylenen ilaçlarin da bulundugunu belirten Kerman, "Firma piyasada 'benim ürünümmüs gibi ilaçlar var' diyor. Karekodla bunun da önüne geçilecek. Dürüst çalisanlarin sahiplenmesi gereken, dürüst çalismayanlarin ise bir sürü bahaneler uydurdugu bir süreç izliyoruz" degerlendirmesi yapti. Kerman, Yeni Safak'in önceki gün "Ilaçta vurgun sarmasik gibi" basligi ile gündeme getirdigi olaylarin dogru oldugunu ve yasandigini söyledi.

KÖTÜ NIYETI ENGELLEMEK IÇIN

Hastane eczanesinden disariya ilaç satisinin karekod uygulamasindan önce de olduguna dikkat çeken Kerman, "Karekodun hiçbir kötü niyeti engellemedigini belirtmek istiyorum. Ama karekod zaten bu tür durumlari da önlemeye yönelik olacak. Karekodla sunu zorunlu kildik: Herhangi bir ürün hastaneye satildiginda 'ihale disidir' diyerek ayiracaklar ve karekod eklenecek. 'Ihale malidir' diye ayirdiklarinda ise karekod olmayacak. Böylece, hastane eczacisi ürünü disari sattigi (disarida karekodsuz ürün ancak ihale ürünü olacagindan) zaman hemen yakalayacagiz" dedi.

Kayitdisi olmasa razi olurlar

Kayit disi çalisan eczane, üretici firma ve depolarin oldugunu düsündüklerini belirten Genel Müdür Kerman, "Kayit disi çalismasalar karekod uygulamasina cani gönülden katilacaklarina eminim. Çünkü, bir firmanin mali çalinabilir. Bana diyecek ki su kod numarali ilaçlarim çalindi. Karekodu zorunlu hale getirdigim için bu ürünlerin Türkiye içinde satilmasi mümkün degil. Nerede satilirsa aninda yakalayacagim. Dolayisiyla karekod onlarin da isine gelmesi gerekir" dedi. Kerman, depolarin üretici firmadan aldiklari ürünleri kendilerine bildirmeleri ile ilgili sürecin su anda eksik oldugunu kaydetti. Depolarin faz-2'ye geçisiyle birlikte üretilen ürünün ikinci sahibinin de bilinmis olacagini söyleyen Kerman, "Bana stok bilgisi lazim oldugu zaman, buradan hangi depoda hangi ürün var bilmis olacagim. Imhasi ed gereken ürünü de çabucak bilmis olacagiz. Faz-2'yi bu yönü ile de kullanacagiz" dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası