Saglik">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi bahanelerden sikayetçi

Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Dr. Saim Kerman "Devreye sokulan karekod sisteminde dürüst çalismayanlarin bir sürü degisik bahaneler uydurdugu bir süreç izleniyor" dedi.

Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Dr. Saim Kerman, kayit disi çalisan üretici firma, eczane ve depolarin oldugunu tahmin ettiklerini belirterek, "Kayit disi olmasalar cani gönülden karekod uygulamasina katilacaklarina eminim" dedi.

DISARIYA SATILIYOR

Kaçak yollarla Türkiye'ye getirildigi söylenen ilaçlarin da bulundugunu belirten Kerman, "Firma piyasada 'benim ürünümmüs gibi ilaçlar var' diyor. Karekodla bunun da önüne geçilecek. Dürüst çalisanlarin sahiplenmesi gereken, dürüst çalismayanlarin ise bir sürü bahaneler uydurdugu bir süreç izliyoruz" degerlendirmesi yapti. Kerman, Yeni Safak'in önceki gün "Ilaçta vurgun sarmasik gibi" basligi ile gündeme getirdigi olaylarin dogru oldugunu ve yasandigini söyledi.

KÖTÜ NIYETI ENGELLEMEK IÇIN

Hastane eczanesinden disariya ilaç satisinin karekod uygulamasindan önce de olduguna dikkat çeken Kerman, "Karekodun hiçbir kötü niyeti engellemedigini belirtmek istiyorum. Ama karekod zaten bu tür durumlari da önlemeye yönelik olacak. Karekodla sunu zorunlu kildik: Herhangi bir ürün hastaneye satildiginda 'ihale disidir' diyerek ayiracaklar ve karekod eklenecek. 'Ihale malidir' diye ayirdiklarinda ise karekod olmayacak. Böylece, hastane eczacisi ürünü disari sattigi (disarida karekodsuz ürün ancak ihale ürünü olacagindan) zaman hemen yakalayacagiz" dedi.

Kayitdisi olmasa razi olurlar

Kayit disi çalisan eczane, üretici firma ve depolarin oldugunu düsündüklerini belirten Genel Müdür Kerman, "Kayit disi çalismasalar karekod uygulamasina cani gönülden katilacaklarina eminim. Çünkü, bir firmanin mali çalinabilir. Bana diyecek ki su kod numarali ilaçlarim çalindi. Karekodu zorunlu hale getirdigim için bu ürünlerin Türkiye içinde satilmasi mümkün degil. Nerede satilirsa aninda yakalayacagim. Dolayisiyla karekod onlarin da isine gelmesi gerekir" dedi. Kerman, depolarin üretici firmadan aldiklari ürünleri kendilerine bildirmeleri ile ilgili sürecin su anda eksik oldugunu kaydetti. Depolarin faz-2'ye geçisiyle birlikte üretilen ürünün ikinci sahibinin de bilinmis olacagini söyleyen Kerman, "Bana stok bilgisi lazim oldugu zaman, buradan hangi depoda hangi ürün var bilmis olacagim. Imhasi ed gereken ürünü de çabucak bilmis olacagiz. Faz-2'yi bu yönü ile de kullanacagiz" dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası