Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde kisirliga kök hücreli çözüm

Erkeklerde kisirliginin ortadan kalkmasinda kök hücre ile yapilan uygulamalarin umut verici oldugu belirtildi.

Yurt disinda yapilan arastirmalarda, bazi hayvan testislerine nakledilen kök hücrelerin, buralarda sperm yapabilme özelligini kazanmalariyla ilgili çalismalarin ilk bulgularinin olumlu çiktigi açiklandi.

Avrupa Insan Üremesi ve Embriyolojisi Dernegi (ESHRE) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan, erkeklerde kisirlik sorununun çiftlerin çocuk sahibi olmasinda çok önemli bir engel oldugunu söyledi.

Erkeklerde kisirlik tedavisine yönelik yöntemlerin her geçen gün gelistigini ve umut verici sonuçlar alinmaya baslandigini anlatan Gürgan, erkek kisirligina son verebilecek bir arastirma olan sperm kök hücrelerinin kullanilmasi çalismasinin sonuç vermeye basladigini bildirdi.

Gürgan, dünyada ilk kez kez Prof. Dr. Herman Tournaye tarafindan yapilan çalisma ile kök hücrelerin, sperm ve yumurta hücrelerine dönüstürülebilmesinin saglandigini belirterek, ''Daha önceden saklanmis kök hücrelerin bazi hayvan testislerine nakli ile olgun sperme dönüsme özelligini kazanmasi amaçlanan ilk çalismalar olumlu sonuçlar verdi'' dedi.

Henüz çok az hastada denenen ve bir kisminda olumlu neticeler alinan uygulamalarin hala arastirma asamasinda oldugunu ifade eden ESHRE Yönetim Kurulu Üyesi ve HÜ Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gürgan, gelismelerin umut verici oldugunu söyledi.

Dr. Herman Tournaye'nin sundugu arastirma ile ergenlige girmeden önce kanser tedavisi geçirmek zorunda olan erkek çocuklari için ileride çocuk sahibi olabilmeleri amaciyla, ''Kök hücreden sperm hücrelerinin üretilmesi yolunun açildigina'' dikkati çeken Gürgan, ''Bu yöntemle, kanser tedavisi öncesi testis dokusu dondurularak, tedavi sonrasinda sperm hücresi üretebilen kök hücreleri geri nakletmek mümkün oldu'' diye konustu.

-KALITESIZ SPERM, KISIRLIK NEDENI-

Erkeklerde sperm sayisi normal olsa bile spermlerdeki kalite sorununun çiftin çocuk sahibi olmasini engelledigini anlatan Gürgan'in verdigi bilgiye göre, sperm sayisinin özellikle 5 milyonun altina düstügü veya azospermi olarak adlandirilan ve tetkiklerde hiç sperm bulunamayan erkeklerde sorun olarak ortaya çikiyor.

Bunun için çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde, erkeklerin daha detayli incelenmesi gerekiyor. Normal sperm parametreleri olan veya orta derecede sperm bozuklugu saptanan erkekler, 3 yil üzeri bir sürede çocuk sahibi olamadilarsa, bir tedavi islemi baslamadan önce sperm kalite ve fonksiyonunu belirleyecek testleri yaptirmasi gerekiyor.

ANKARA (A.A)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası