Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde kisirliga kök hücreli çözüm

Erkeklerde kisirliginin ortadan kalkmasinda kök hücre ile yapilan uygulamalarin umut verici oldugu belirtildi.

Yurt disinda yapilan arastirmalarda, bazi hayvan testislerine nakledilen kök hücrelerin, buralarda sperm yapabilme özelligini kazanmalariyla ilgili çalismalarin ilk bulgularinin olumlu çiktigi açiklandi.

Avrupa Insan Üremesi ve Embriyolojisi Dernegi (ESHRE) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan, erkeklerde kisirlik sorununun çiftlerin çocuk sahibi olmasinda çok önemli bir engel oldugunu söyledi.

Erkeklerde kisirlik tedavisine yönelik yöntemlerin her geçen gün gelistigini ve umut verici sonuçlar alinmaya baslandigini anlatan Gürgan, erkek kisirligina son verebilecek bir arastirma olan sperm kök hücrelerinin kullanilmasi çalismasinin sonuç vermeye basladigini bildirdi.

Gürgan, dünyada ilk kez kez Prof. Dr. Herman Tournaye tarafindan yapilan çalisma ile kök hücrelerin, sperm ve yumurta hücrelerine dönüstürülebilmesinin saglandigini belirterek, ''Daha önceden saklanmis kök hücrelerin bazi hayvan testislerine nakli ile olgun sperme dönüsme özelligini kazanmasi amaçlanan ilk çalismalar olumlu sonuçlar verdi'' dedi.

Henüz çok az hastada denenen ve bir kisminda olumlu neticeler alinan uygulamalarin hala arastirma asamasinda oldugunu ifade eden ESHRE Yönetim Kurulu Üyesi ve HÜ Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gürgan, gelismelerin umut verici oldugunu söyledi.

Dr. Herman Tournaye'nin sundugu arastirma ile ergenlige girmeden önce kanser tedavisi geçirmek zorunda olan erkek çocuklari için ileride çocuk sahibi olabilmeleri amaciyla, ''Kök hücreden sperm hücrelerinin üretilmesi yolunun açildigina'' dikkati çeken Gürgan, ''Bu yöntemle, kanser tedavisi öncesi testis dokusu dondurularak, tedavi sonrasinda sperm hücresi üretebilen kök hücreleri geri nakletmek mümkün oldu'' diye konustu.

-KALITESIZ SPERM, KISIRLIK NEDENI-

Erkeklerde sperm sayisi normal olsa bile spermlerdeki kalite sorununun çiftin çocuk sahibi olmasini engelledigini anlatan Gürgan'in verdigi bilgiye göre, sperm sayisinin özellikle 5 milyonun altina düstügü veya azospermi olarak adlandirilan ve tetkiklerde hiç sperm bulunamayan erkeklerde sorun olarak ortaya çikiyor.

Bunun için çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde, erkeklerin daha detayli incelenmesi gerekiyor. Normal sperm parametreleri olan veya orta derecede sperm bozuklugu saptanan erkekler, 3 yil üzeri bir sürede çocuk sahibi olamadilarsa, bir tedavi islemi baslamadan önce sperm kalite ve fonksiyonunu belirleyecek testleri yaptirmasi gerekiyor.

ANKARA (A.A)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası