Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çernobil aklandi mi?

Dogu Karadeniz’deki kanser vakasindaki artis hizi diger bölgelerdekinden farkli mi? Iste çarpici açiklamalar...

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Baskanliginda (TAEK) görevli Fizik Yüksek Mühendisi Ayse Gönül Buyan, Dogu Karadeniz’deki kanser vakasindaki artis hizinin diger bölgelerdekinden fazla olmadigini belirterek, "Bilimsel verilen isiginda, kanser konusunda Çernobil kesinlikle aklanmistir. Çünkü dozlar, hesaplar ve riskler ortadadir" dedi.

Buyan, TBMM Kanser Arastirma Komisyonunda, TAEK’in Çernobil nükleer santralindeki patlamanin Türkiye üzerindeki etkilerine iliskin yaptigi arastirmalar esliginde sunum yapti.

Çernobil’deki patlamanin ardindan ortaya çikan radyoaktif buluttan en fazla etkilenen ülkelerin Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya oldugunu belirten Buyan, Türkiye’de ise Trakya ve Dogu Karadeniz bölgelerinin radyoaktif yagis aldigini animsatti.

Türkiye’de yapilan çalismalarda hava, su, toprak ve gida maddeleri üzerinde yüz binlerce ölçüm yapildigini anlatan Buyan, ülkenin havadan isinlanmadigini, topraktan gerçeklesen isinlanmanin ise çok düsük miktarlarda oldugunu belirtti. Çernobil’deki patlamanin ardindan Türkiye’nin çok genis güvenlik önlemleri aldigina dikkati çeken Buyan, "Patlamanin ardindan dünyanin pek çok ülkesine gittik. Gerçekten en yogun güvenlik önlemleri bizim ülkemizde alinmisti" seklinde konustu.

"Dogu Karadeniz’deki kanser artis hizi diger bölgelerdekinden fazla degil" diyen Buyan, söyle devam etti:

"Mesela, ülkenin Çernobil bulutundan hiç etkilenmeyen ili Ispartadir. Buradaki kanser vakasindaki artis hizi Dogu Karadeniz illerindekiyle aynidir. Edirne’de de tiroit kanseri açisindan kapsamli bir çalisma yapildi ama anlamli verilere ulasilamadi. Unutmayalim, tüm dünyada kanser artiyor. Çernobil ardindan yapilan arastirmalarda elde edilen radyasyon oranlari bir kanser olusturma riskini gündeme getirecek düzeyde degildir."

Buyan, komisyon üyelerinden bazilarinin, "O zaman Cahit Aral dogru söylemis. Çaylarin gömülmesine gerek yokmus" sözleri üzerine, "Çaylar, halkin üzerindeki psikolojik etkileri gözönüne alinarak gömülmüstü. Patlama döneminde çayda saglik açisindan hiçbir risk yoktu, içilebilirdi..." dedi.

CHP Kirklareli Milletvekili Tansel Baris’in, "Yani Çernobil aklandi mi?" sorusuna Buyan, "Bilimsel veriler isiginda, kanser konusunda Çernobil kesinlikle aklanmistir. Çünkü dozlar, hesaplar ve riskler ortadadir" yanitini verdi.

Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Insaat Fakültesi Geomatik Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Yomralioglu da yaptiklari arastirmalarda, Çernobil ile Dogu Karadeniz bölgesinde kanser olaylarinda anlamli bir iliski bulamadiklarini söyledi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası