Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bulasici hastaliklara dikkat!

Sicak hava hastalik salginlarini kolaylastiriyor

Yaz mevsiminin baslamasi ve havalarin isinmasi ile su ve besinlerle bulasan hastaliklarin yayilmasi kolaylasmakta olduguna isaret eden uzmanlar, vatandaslari bulasici hastaliklar konusunda uyariyor.

Hava sicakliginin artis göstermesi, sularda canli kalabilen bakteri, virüs ve parazit gibi hastalik etkenlerinin yasam sürelerini uzatiyor. Insanlarin bu hastalik etkenleriyle karsilasmasi, bu sularin içilmesi veya kirli sular ile temas etmis olan yiyecek, içeceklerin tüketilmeleri ile olusuyor.

Çogu zaman kisiden kisiye bulasmanin söz konusu oldugu hastaliklarda, mikroplarla kirlenmis oyuncak esya ve kirli ellerle temas, bu hastaliklarin ortaya çikmasina sebep olabiliyor. Bu mikroplarin etkileri sonucunda ates, kusma, ishal, genel halsizlik, su kaybina bagli hastalik belirtileri ortaya çikabiliyor. Gerekli önlemler alinmadigi ve tedavi edici yöntemler kullanilmadigi takdirde ölümle sonuçlanan ciddi durumlar ortaya çikabiliyor.

Uzmanlar, bulasici hastaliklar konusunda vatandaslara su uyarilarda bulunuyor: Temiz ve saglikli içme suyu kullanilmali, eger bu saglanamiyorsa sular kaynatilmalidir. Diski ve idrar saglikli bir sekilde uzaklastirilmalidir. Kanalizasyon bulunan kent merkezlerinde bu durum sebekenin düzgün çalismasiyla saglanmaktadir. Ancak kirsal kesimde foseptik çukurlarin düzenli bakim ve tadilati yapilmali, gida ve içme suyu kaynaklarindan tecrit edilmelidir. Kisisel ve çevre temizligine dikkat edilmeli, mutlaka el yikama aliskanligi kazanilmali ve sürdürülmelidir. Bu sayede kirli bir etkenle karsilasma halinde dahi hastalik olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası