Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp Bebek Teknolojisinde Yeni Bir Sayfa Açiliyor

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Üreme Sagligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Aydin Arici’nin, ayni zamanda ögretim üyesi oldugu Yale Üniversitesi’nde ekibi ile birlikte gelistirerek tip camiasina armagan ettigi yeni tüp bebek testi, dünyanin önemli saglik merkezleriyle ayni anda Anadolu Saglik Merkezi’nde hayata geçti

Saglikta referans merkezi olma vizyonuyla dünya standartlarinda hizmet sunan Anadolu Saglik Merkezi, tip dünyasinda çigir açan teknolojileri ve yenilikleri Türkiye’nin hizmetine sunmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Üreme Sagligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Aydin Arici’nin ögretim üyesi oldugu Yale Üniversitesi’nde ekibi ile birlikte gelistirdigi ve en saglikli embriyoyu seçerek çogul gebeliklerin önüne geçmeyi saglayan Metabolomix Yöntemi, dünyanin önemli saglik merkezleriyle ayni anda, Türkiye’de ilk kez Anadolu Saglik Merkezi’nde hayata geçti.

En Saglikli Embriyoyu Seçmek Artik Mümkün!

Prof. Dr. Aydin Arici ve ekibinin yogun çalismalari sonucu hayata geçen ve Türkiye’nin gurur kaynagi olan Metabolomix Yöntemi’nin tanitildigi basin toplantisinda bir konusma yapan Prof. Dr. Aydin Arici; “Metabolomix isimli yöntemle artik en saglikli embriyoyu seçerek çogul gebeliklerin önüne geçebiliyoruz. Sonuçlar gayet basarili. Su an 35 yasindan genç kadinlarda, bugüne kadar varolan yöntemlerle görünüsüne bakarak seçilen tek embriyo transferiyle hamile kalma sansi yüzde 25-30 gibidir. Metabolomix yöntemiyle seçilen tek embriyo transferiyle hamilelik sansi yüzde 50’ye, iki embriyo transferinde ise hamilelik sansi yüzde 80’e çikmaktadir” dedi.

Metabolomix tekniginin kullanimi konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Aydin Arici; “Embriyolar, kendilerini besleyen bir sivinin içinde yasamlarini sürdürürler. Insanlar gibi yer, içer ve daha sonra aldiklari maddeleri idrar ve diski yoluyla atarlar. Bir insanin saglik sorununu belirlemek için nasil idrar ve diskisini inceliyorsak, yeni gelistirilen bu yöntemle artik embriyolarin da atiklarini inceleyebiliyoruz. Bu analizleri yaklasik yüzlerce atigi analize edebilen “spektrofotometre” dedigimiz çok gelismis bir alet ile degisik dalga boylari kullanarak gerçeklestiriyoruz. Bu yöntemle embriyonun profilini çikartabiliyor ve buna bagli olarak görünüse aldanmadan saglikli olup olmadigini belirleyebiliyoruz. En saglikli embriyoyu transfer ederek çogul gebeliklerin de önüne geçebiliyoruz” dedi.

Çogul gebeligi önleme orani %99!

Metabolomix Yöntemi’nin yüzde 99 oraninda çogul gebeliklerin önüne geçtigini söyleyen Prof. Dr. Aydin Arici, çok nadir de olsa, tek embriyo transfer ettiginiz halde dogal yollarla bölünüp ikiz gebelik olusabilecegini ifade etti.

Yeni yönetmelik sagliksiz dogumlari engelleyecek!

Prof. Dr. Aydin Arici, Saglik Bakanligi’nin tüp bebek konusuna çesitli düzenlemeler getiren “Üremeye yardimci tedavi uygulamalari ve üremeye yardimci tedavi merkezleri hakkinda yönetmelik” konusunda da degerlendirmelerde bulundu.

“Yeni yönetmelige göre, tüp bebek uygulanacak ailelerde kadinin yasi 35’in altindaysa, birinci ve ikinci uygulamada anne rahmine tek embriyo transfer ediliyor. Eger bu iki uygulamada kadin gebe kalamadiysa, sonraki denemelerde iki embriyo transfer edilebiliyor. Fakat ikiden fazla transfer yapilamiyor. 35 yasin üstündeki kadinlarda ise en fazla iki embriyo transfer ediliyor. Yani bu yönetmelik, ikinin üzerinde embriyo transferini tamamen yasakliyor. Bu gelisme sagliksiz dogumlari engelleyecek” diyen Arici, sözlerine devam etti; “Bugüne kadar kontrolsüz bir sekilde istenilen kadar embriyo transfer ediliyordu. Bu durum insan hayatina fazla deger vermeyen bir yaklasimi gösteriyordu. Benim gözümde basarili bir tüp bebek tedavisi saglikli ve tekiz bir hamileliktir. Ikiz kabul edilebilir, ama ikiz üzeri çogul gebelik aslinda tüp bebek tedavisinin basarisizligi demektir. Çünkü çok istenen bebek olayinda ikizin ötesinde çogul gebelik hem annenin, hem de bebeklerin büyük risklere maruz kalmasi demektir. Üçüz ve dördüz

gibi bir durumda erken dogum riski çok yüksektir. Üçüzde erken dogum riski hemen hemen %60’a variyor. Bu da dogum sirasinda yasanabilecek komplikasyon riskini ve sagliksiz dogum ihtimalini yükseltiyor. Çok istenen bir bebegin sagliksiz dogmasi hem o bebege, hem de o aileye ömür boyu bir sorun oluyor.”

Metabolomix Yöntemi, Çiftleri Ekonomik Yönden Rahatlatacak!

Yeni yöntem, tüp bebek tedavisi gören çiftleri ekonomik yönden de rahatlatiyor. Bu konuya da deginen Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Üreme Sagligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Aydin Arici, “Bu yöntem çok pahali degil. Teknigin gelistirilmesi oldukça masrafli oldu ancak sonuçta her tüp bebek tedavisi gören kisiye uygulanabilecek bir yöntem ve maliyetleri çok fazla artirmayacak. Ayrica en saglikli embriyonun seçimine olanak tanidigi için mutlaka maliyet açisindan daha uygun olacak” dedi.

Prof. Aydin Arici ve Ekibinin Gelistirdigi Metabolomix Yöntemi,

Türkiye’de ilk Kez Anadolu Saglik Merkezi’nde…

Anadolu Saglik Merkezi Hakkinda:

Yasam kalitesini artirmak için dünya standartlarinda saglik hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Saglik Merkezi, modern tibbin gereklerini yeni ve kapsamli bir saglik anlayisiyla hastalarina aktariyor. Hizmet kalitesine önemli katki saglayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden stratejik ortaklik Anadolu Saglik Merkezi'nin saglikta referans merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Anadolu Saglik Merkezi, onkoloji, kalp damar sagligi, kadin hastaliklari ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastaliklari dahil olmak üzere tüm branslarda sundugu hizmetlerde hasta odakli yaklasimla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta haklari ve güvenligini temel önceligi olarak belirleyen Anadolu Saglik Merkezi Hastanesi, kaliteli saglik hizmeti ile dünyanin farkli bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanagi sunuyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası