Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Laboratuvar mahsulü karaciger tuttu

Türk doktorlarin laboratuvarda olusturdugu karaciger farelere nakledildi. Bu çalisma yakinda insanlar üzerinde de uygulanacak.

Hersey yolunda giderse 5-10 yil içinde insanlara nakledilecek karacigerler laboratuvarda üretilebilecek. Harvard Üniversitesi’nde iki sene önce basladiklari laboratuvar çalismasinda fareye suni karaciger nakli gerçeklestiren Yardimci Doç. Dr. Korkut Uygun (35) ve esi Dr. Basak Uygun (35), tip tarihinde bir devrim yaratti. Boston’daki Harvard Tip’a bagli Massachusetts Genel Hastanesi’nde gerçeklestirilen devrim niteligindeki teknoloji sayesinde Uygunçiftinin liderlik ettigi ekip, laboratuvar ortaminda ürettikleri karacigeri bir fareye nakletti ve 8 saat yasamasini sagladi.

Massachusetts Genel Hastanesi’nde laboratuvar bölümünde görev yapan Uygun çifti Hürriyet’e, “Daha önce kalp için bu çalismanin bir benzeri denenmisti, ama karaciger ilk defa oldu. Hiç ihtimal vermiyorduk. Iki yilin sonunda basarinca ve makalemiz Nature Tip Dergisi’nde çikinca biz de çok sasirdik” dediler. Uygunlar, çalismalarini söyle anlattilar:

Iste devrim bulus

“Bir hayvandan karacigeri aliyoruz. Bu organ genelde oksijen yetersizliginden zarar görmüs bir organ oluyor. Organi yaglari çözen kimyasal deterjanlarla yikiyoruz. Hücre zari yag moleküllerinden olusur. Deterjanla bu zari bozup hücreleri patlatip uygun kimyasallarla yikayarak proteinlerden olusan iskelete ulasiyoruz. Sonra saglikli bir hayvandan aldigimiz hücreleri bu iskelete yerlestirip laboratuvar ortaminda organi yasatiyoruz. Deneyde organi yasattigimiz süre boyunca bütün fonksiyonlarini yerine getirdigini gördük. Daha sonra bu dokuyu farelere naklettik. 8 saat boyunca hayvanlari canli tutmayi basardik. Simdi yapmamiz gereken, iskelete kan degdigi zaman kanin pihtilasmasini önlemek.”

5-10 yil sürebilir

DEVRIM yaratan teknik konusunda “ihtiyatli iyimser” oldugunu söyleyen Korkut Uygun, “Basarili olursak karaciger tedavisinde bu devrim yaratacak bir teknik. Temel yapi, kan damarlari ve dokular dahil karacigerin ayrintili mikromimarisini içeriyor.Ürettigimiz karaciger laboratuvarda en hayati fonksiyonlari yerine getirdi. Her sey yolunda giderse teknigi insanlar üzerinde uygulamamiz 5-10 yil alacak” dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası