Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tip Gör Der, Türkiye’nin teknoloji haritasini çikardi

Tibbi görüntüleme cihazi olmayan iller var

Türkiye’de tibbi görüntüleme cihazlarinin fazla sayida oldugu konusunda spekülasyon yapilirken, Tibbi Görüntüleme Teshis ve Tedavi Teknolojileri Dernegi (Tip Gör Der), bu sayinin Avrupa’dakinin altinda oldugunu, Türkiye’de birçok ilde yüksek teknoloji içeren görüntüleme cihazlarinin bulunmadigini açikladi. Türkiye’nin 2010’daki teknoloji haritasini çikaran Tip Gör Der’in düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye’nin tibbi görüntüleme cihazlari sayisinda ve hizmet kalitesinde hâlâ alacak çok yolu oldugu açiklandi. Tip Gör Der Yönetim Kurulu Baskani Esen Tümer, tibbi görüntüleme cihazlarinin Türkiye’deki kullanimiyla ilgili “Türkiye’de kisi basina düsen cihaz sayisi Bati Avrupa’daki gelismis ülkelerin yarisi hatta üçte biri kadar. Gün geçtikçe gelisen teknolojinin ülkemizde de yayginlasmasiyla Türk insaninin daha uzun ve kaliteli bir yasama kavusacagina inaniyoruz. Biz dernek olarak bu konuda üzerimize düsen görevi yerine getirmek için çalisiyoruz” dedi.

Teknolojinin gelismesi ve insan ömrünün uzamasina bagli olarak saglik konusunda talep bütün dünyada artiyor. Bu talep artisiyla birlikte tibbi görüntüleme cihazlarinin sayisi da her geçen gün artis gösteriyor. Ancak Türkiye’deki cihaz sayisi, kamuoyundaki alginin tersine hâlâ Avrupa’daki sayinin altinda yer aliyor. Türkiye’nin teknoloji envanterini ortaya koymak amaciyla yola çikan Tip Gör Der’in yaptigi çalismaya göre Türkiye’de en çok bilgisayarli tomografi cihazi bulunuyor. Tip Gör Der Yönetim Kurulu Baskani Esen Tümer, Türkiye’de 1035 adet bilgisayarli tomografi cihazinin yaninda 519 manyetik rezonans görüntüleme (MR), 62 pozitron emisyon tomografisi (PET/CT) ve 108 lineer akseleratör (radyoterapi) cihazinin bulundugunu söyledi.

Türkiye’nin teknoloji haritasinda tibbi görüntüleme cihazlarinin en yogun olarak bulundugu illerin basinda Istanbul, Ankara ve Izmir geliyor. Haritalarda birçok ilde de PET/CT ve radyoterapi cihazi bulunmadigi görünüyor. Bir milyon kisiye düsen cihaz sayisinda Türkiye ortalamasina bakildiginda bilgisayarli tomografide 14,3 ve MR’da 7,2 rakamlari göze çarpiyor. PET/CT ve radyoterapi cihazlarinin oldugu illerde yapilan arastirmalara bakildiginda bir milyon kisiye düsen PET/CT sayisi 0,9 ve radyoterapi cihazi sayisi da 1,5. Oysa Avrupa’da bu sayilar, bilgisayarli tomografide bir milyon kisiye düsen cihaz sayisi bakimindan ortalama 20, MR’da 12, pozitron emisyon tomografisinde ise 1,2’dir.

Türkiye’deki bütün illeri, bulunan cihazlar bakimindan teker teker degerlendiren Esen Tümer, yaptiklari arastirmaya göre Türkiye’de bulunan yüksek teknoloji içeren manyetik rezonans görüntüleme cihaz sayisinin 388, pozitron emisyon tomografi cihaz sayisinin 62, bilgisayarli tomografi cihaz sayisinin ise 754’e kadar ulastigini belirtti.

Tip Gör Der Hakkinda

Tibbi Görüntüleme Teshis ve Tedavi Teknolojileri Dernegi – Tip Gör Der, Türkiye’de saglik sektöründe ileri görüntüleme teknolojilerinin kullaniminin gelistirilmesi ve saglik hizmetlerinin kalitesini, etkinligini artirmak amaciyla 2000 yilinda kuruldu. Kuruculari arasinda Siemens, Philips, Toshiba, Kurt&Kurt (Hitachi), Meditel (Shimadzu), Varian (Voss) Mesi, (Elekta), Reproset (AGFA) gibi birçok uluslararasi üretici üyesi bulunuyor.

Tip Gör Der’in vizyonu, hizla gelisen tibbi görüntüleme cihazlarinin isletmeler ve kurumlar tarafindan dünya normlarinda ve standartlarinda, kârli, kaliteli, devamli ve verimli kullanilmasi, hizmetlerin ihtiyaç sahipleri için ulasilabilir ve yaygin olmasina çalismak ve katkida bulunmaktir.

Leo PR/ Eda Akyüzlü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası