Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVADA SOGUK IÇECEK TÜKETIRKEN DISLERINIZ SIZLIYORSA

Yaz mevsiminin gelmesiyle sicak ve soguk farkina yol açan gidalarin tüketilme sikligi artar. Kisin belki de çok dikkatimizi yogunlastiramadigimiz dis hassasiyetinden, yazin soguk içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinin artmasiyla kaçamaz hale geliriz ve böylece dis hassasiyeti, gündemimizdeki sirasini belirler. Memorial Atasehir Hastanesi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Ezel Yildiz Elmas, dislerde sicak soguk hassasiyeti hakkinda bilgi verdi.

Dondurma, buzlu bir içecek hatta meyve bile dislerinizi sizlatabilir

Sikayetler oldukça belirgindir ancak dis hekiminin hastadan daha ayrintili klinik bilgiyi toplamaya ihtiyaci vardir. Hasta hassasiyet sikayeti ile geldiginde ilk adim tüm hikayeyi hastadan dinlemektir. Öngörülen gerekli bilgiler:

- Dis agrisinin sekli ve niteligi (keskin, künt, vurucu)

- Hassasiyetin lokalizasyonu (genellikle benzer grup dislerde benzer sikayetler olusabilir)

- Diste hassasiyetin basladigi yüzey

- Agrinin siddetinin tanimlanmasi (1-10luk skalada, 1=hafif, 10=dayanilmaz )

- Hassasiyeti baslatan uyarici tetikleyici yiyecek ve içecekler var mi?

Agri mi, hassasiyet mi?

Dis hassasiyetinin ortaya çikmasinda birçok farkli etken rol oynayabilir. Agiz içerisindeki gelisen çesitli sorunlar, çürükler, dis eti çekilmeleri, dis ve bazen kök kirik ve çatlaklari, hatali dis firçalama aliskanliklari, beslenme aliskanliklarindaki hatalar, olusan agrinin hasta tarafindan dis hassasiyeti olarak tanimlanmasina yol açabilir.

Dis hassasiyetinin nedenleri

Eski dolgulu disler: Kanal tedavisi uygulanmis ve sonradan fistül olusmus veya canliligini tamamen ya da yari yariya kaybetmis dislerin agiz kapandiginda karsi dislerle temasinda olusan agri.

Kirik ve çatlak disler: Dikey ve yatay, parça kirik veya çatlak olusan dislerin agiz kapandiginda karsi dislerle temasinda olusan agri.

Dis çürükleri: En yüksek derecede hassasiyet algisi, çürük doku dis minesini tamamen harap ettiginde mine-dentin sinirini geçerken görülür. Hassasiyet, çürük disin canli dokusuna ilerleyene kadar artarak devam eder.

Dis eti çekilmesi: Kronik dis eti hastaligi olan kisilerde, dis eti ameliyatlari sonrasinda veya yasla, agiz bölgesine alinan darbeler sonucu, dislerdeki çaprasikliklar ya da diger yumusak dokulardaki anomaliler ile dislerin kök yüzeyinin açiga çikmasiyla olusan agri.

Dis firçasi abrazyonu: Sert dis firçasi kullanimi veya yumusak dis firçasinin asindirici özelligi, fazla macun kullanimi veya hatali firçalama sonrasinda genellikle baskin kullanilan elin denk geldigi bölgede olusan asinma, hem dis eti çekilmesine neden olabilir; hem de dis eti çekilmesi sonucu yumusak kök yüzeyinin açiga çikmasiyla hissedilen agriya sebep olur.

Abfraksiyon lezyonlari: Genellikle disin anatomik seklinin bozuk oldugu yerlerde dislerde asinma ve yüzeyden mikro düzeyde parça kopmasi ile olusur. Çürük olmadigi halde dis yüzeyinde madde kaybi olan bu tip lezyonlar yüksek hassasiyet göstererek, disin canli dokusuna kadar ilerleyebilir.

Erozyon lezyonlari: Düsük Ph’li ve yüksek karbonat oranli kola, meyve ve enerji içecekleri dis yüzeyinden çürüksüz madde kaybi olusumuna sebep olmaktadir. Bu tür içeceklerin kullanim aliskanliklari, asitle yüzeyel olarak yumusayan mine veya dentinin dis firçalama ile kolayca yerinden kalkmasina sebep olacaktir. Reflü, bulimia gibi gastointestinal sistem hastaliklari dislerin dile bakan yüzeylerinde, yüzeylerine zarar verirken; beslenme ile alinan asitli gida tüketiminin fazlaligiyla olusan lezyonlar dislerin yanaklara (disa) bakan yüzeylerinde görülür.

Beslenme tipi: Herhangi bir sebeple hasarlanmis dis yüzeyi, domates, meyve sulari, kola içecekleri gibi düsük Ph’ li içeceklerin asidik sivisiyla temas ettiginde ani hassasiyet olusacaktir. Beslenme sekli erozyondan dolayi olusan hassasiyeti siddetlendirebilir.

Genetik hassasiyet: Hassas dislerin hikayesi yillardir hastalar tarafindan anlatilir. Bu tip hassasiyetin sebebi, %10 sementin kök dokusunun ve mine dokusunun dis dentin yapisini örtmedigi tipte siniflandirilan anatomik yapi bozuklugu ile de korelasyon kurularak veya tüm hastalarin farkli agri esik degerlerinin olmasiyla da açiklanabilir.

Dolgu sonrasi hassasiyet: Bazi tip gümüs civa karisimi amalgam dolgularin 24-48 saat büzülmeye bagli olarak hassasiyet olusturmasi; dis renginde yapilan dolgu uygulamalarinda yeterli teknik hassasiyet gösterilmemesi veya hatali asit uygulamasi; dolgu yapilirken dis kurutma tekniginin hatali uygulamasi; dis dokusunda çürük temizlenirken hatali uygulamalar yaparak disin canli sinir dokusunu etkilemek; dolgu yaparken ani isi degisikligi olusturmak ya da dolgunun normalden yüksek birakilmasi; agiz içinde ani uyarilmaya veya ‘pas ya da alüminyum’ tadina sebep olan farkli metaller arasindaki reaksiyonlar hassasiyet olusumunu tetikler.

Ilaç kullanimi: Agiz kuruluguna sebep olan ilaçlar (antihistaminikler, tansiyon ilaçlari gibi) tükürügün miktarini azaltarak koruyucu etkisini de bozar ve beslenmeyle meydana gelebilecek travmalara veya bakteri plak artisina sebep olurlar. Tükürük akisindaki azalma, yaslanma ve ilaç alinimiyla birlikte tükürük Ph’inin dis çürüklerinin ve erozyon lezyonlarinin olusumuna sebep verecek düzeye inmesine neden olur.

Beyazlatma hassasiyeti: Kanal tedavisi uygulanmamis dislere uygulanan dis beyazlatmasinda %10’luk karbamid peroksitin ( %3 hidrojen peroksit, %7 üre) mine ve dentini geçerek sinir dokusuna ulasmasiyla olusur. Dentindeki sivi akisi ve materyalin sinir dokusuyla temasiyla yogunlugun degisimi nedeniyle, hassasiyet geri dönüsebilir sinir dokusu iltihabi seklini alir. Hassasiyet tüm diger beyazlatma yöntemleri (isik aktivasyonlu, lazerle beyazlatma) sonucunda olusabilir ve tercih edilen beyazlatma markasi ve içerigi ile ilgilidir.

Beyazlatma islemi sirasinda hassasiyetin ortaya çikmasi beklenmesine ragmen; klinik hassasiyet olustugunda sebebin beyazlatma olabilecegi belirtilmelidir. Hafif seyreden hassasiyetlerin tedavi protokolünde yeri yoktur. Ancak dis hekimi, hastayi tedavi süresini uzatma (örnegin uygulama sikligi) konusunda bilgilendirerek yeni uygulama talimatlari verebilir. Bu yöntemin geçerli olmadigi durumda, bazi klinisyenler beyazlatma yönteminin dis yüzeylerine flor jelleri uygulamalariyla desteklenmesini savunurlar. Diger klinisyenler beyazlatma öncesi ve sonrasinda 2-3 hafta boyunca hassasiyet giderici dis macunlari kullanimi öneririler.

Potasyum içeren hassasiyet giderici yardimci materyallerin agza uygulanan plaklarla kullaniminin gelismesi, dis hekimine hassasiyeti gidermekte yardimci olurken; tedavi sürecinde hastalarin daha efektif rol oynamalarini da saglamistir. Beyazlatma çalismalarinda, ihtiyaç duyuldugunda Günde bir, haftada bir, beyazlatmadan önce veya beyazlatma tedavisinin uygulama tipine göre 10-30 dk yardimci hassasiyet giderici maddeler uygulanir.

Hassasiyet giderici dis macunlari, sikayetleri azaltiyor

En genel, profesyonel olarak önerilen, hassas dise yalniz uygulama kolayligi sunan hassasiyet giderici dis macunlari, potasyum tuzlari içerenlerdir. Potasyum tuzlari mine ve dis dentin dokusundan kolayca geçerek birkaç dakika içinde disin canli sinir dokusuna ulasir. Çogunlukla potasyum bazli hassasiyet giderici dis macunlari dis dokusunu korumak için flor içerir ayni zamanda bazilari da degisik tatlar, beyazlatma özelligi, tartar kontrolü ve karbonat içerikli olarak tüketiciye sunulur. Kinik girisimlerde hassasiyet giderici etkili dis macunlari günde iki kere ve yaklasik iki hafta kullanim sonucunda hassasiyetin azalmasini saglamis ve daha büyük etkileri de düzenli kullanimiyla gözlenmistir. Bu arada hasta, üreticinin tavsiyesine de uyarak günde iki defa agiz hijyen uygulamasinin bir parçasi olarak firçalamayi sürdürmelidir. Hastalara sürekli kullandiklari dis macununa benzer özellikler tasiyan hassasiyet giderici edici dis macunlari önerildiginde basari orani yükselecektir.

Tedaviyi ertelemeyin

Dis hekimi tüm olasiliklari gözden geçirmeli, dogru bir teshis ve tedavi plani olusturmali ve buna göre hassasiyete sebep ve engel olan tüm faktörleri isaret eden bir tedavi stratejisi belirlemelidir. Tedaviler, hasta tarafindan evinde restorasyon yapilan dise uygulanan medikal materyallerden, pulpa extirpasyonu (kanal tedavisi) ve mukogingival (dis eti ameliyatlari) cerrahiye kadar uzanir.

Hassasiyetin sikligi ve sekli, tedavi seçenekleri arasindaki seçimi belirler. Restorasyon yapilmamis veya açik bir sorun patoloji bulunmayan kisilerde dislerin kronik hassasiyet sikayeti çogunlukla beklenmedik ve arastirilmaya muhtaç durumlari isaret eder.

Dis dolgulari sonrasi görülen hassasiyet klinik olarak 2 hafta ile 8 hafta arasi takip edilir. Hekim tarafindan uygun görülürse bu süre beklenmeden de dolgular yenilenebilir.

Dis beyazlatmasi sirasinda dis hassasiyetini engellemesi için uygulanan %5lik potasyum nitrat flor jeli (dis macunu) gibi hassasiyet giderici materyaller oldukça etkili olmakta ve hastanin olay üzerindeki kontrolünü artirmaktadir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası