Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslandikça dislerimiz kisaliyor…

Aynaya baktiginizda kendinizi oldugunuzdan daha yasli mi görüyorsunuz? Ya da yüzünüzde gençliginizden çok farkli bir görünüm mü sezdiniz? Peki dislerinize hiç baktiniz mi?

Estetik Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu ,yas ilerledikçe belirginlesen, dislerdeki asinma ve buna bagli olarak dis kisaligini anlatti.

Kullanilan hersey gibi disleriniz de zamanla eskiyecektir. Yillar geçtikçe yediginiz, içtiginiz hersey dislerinizi biraz daha yipratarak sagliksiz bir görünüme sebep olacaktir. Dis bakiminizi ne kadar düzgün ve özenle yaparsaniz yapin, yillar öncesinde sahip oldugunuz can alici parlakliga firçalama yöntemleri ile ulasmaniz mümkün olmayacaktir.

Dislerdeki asinma 40 yas üstünde iyice belirginlesmeye baslar bu olay belirli bir yas üzeri kisiler için çok yaygin görülen bir durumdur.

Dislerdeki kisalma ve asinma nasil gerçeklesir…

Estetik Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu’a göre, günümüzün hastaligi Strese bagli olarak görülen uyku sirasinda disleri gicirdatma, çeneyi sikma ve kilitleme, dislerin, disetlerinin ve dis köklerinin asinarak, zarar görmesine neden olur. Sürekli birbirine sürtünen dislerin mineleri zarar görür, dislerin boylari kisalir. Disler kötü görünerek, fonksiyonlarini yerine getiremez ve bunlara ilave olarak çene ekleminde problemler olusmaya baslar ve tüm bunlar kisiyi sagliksiz ve yasli gösterir.

Dislerde asinma ve kisalmanin nedenleri;

Pek çogumuzda asinmadan kaynaklanan dis kisaligi yavas gerçeklesir ve meydana gelen degisiklikler çok fazla dikkat çekmez. Ancak dislerdeki asinmanin yogun oldugu bireylerde yas ilerledikçe dislerin görünümü ve fonksiyonu olumsuz yönde etkilenir. Dis asinmasinda 3 temel konunun dikkat çektiginden söz eden Kislaoglu, Ilki dis dokusunun kimyasal malzemeler araciligiyla asinmasi, (erozyon) ikincisi dislerin birbirleriyle temasi sonucu olan asinma (atrisyon) üçüncüsü ise bunlarin disinda gelisen sebeplerden (abrazyon) kaynaklanan asinmalar oldugunu açikladi.

* Asinma genellikle azi dislerimizin çigneyici yüzlerinde ve üst kesici dislerin damaga bakan yüzeylerinde meydana gelir.

Asitli gidalarin dislere de zarari var…

Dis faktörlerin disinda aldigimiz besinlerde dis kisalmasinda ve asinmada büyük rol oynamaktadir. Tükettigimiz gidalar arasinda dislerin asinmasinda en büyük etken karbonatli içecekler, meyve suyu, sarap, gibi gida maddelerin içerisinde bulunan asittir. Bu sebeple bu gidalarin tüketilme miktari ve içme sekli çok önemlidir. Ayrica, asitli içecek ya da yiyeceklerin agizda tutulmasi gibi aliskanliklar dis yüzeylerinin daha fazla süre asit’e maruz kalmasina neden olur.

Diger bir sebepte; mide sivisinin, reflü ile pasif olarak, ya da beslenme bozukluklari ve asiri alkol alimi gibi durumlarda istifra sonucu agza gelmesidir. Bu hastalarda yenilen yiyecek ve içeceklerin, istifra olmaksizin agza geri gelmesi dislerin agza bakan yüzeylerinde asinmaya sebep olur.

Dis firçasinin sertligi ve dislerin sert firçalanmasi da alt ve üst köpek disleri ve küçük azi dislerinin boyun bölgelerinde asinmalara sebep olabilir.


Asinmayi nasil önleriz?

Öncelikle dis gicirdatma aliskanligi olanlarda gece takilan splintler kullanilabilir. Tükettigimiz asitli miktarinin azaltilmasi ile reflü ve migde rahatsizliklarinin ilaçlarla engellenmesi gereklidir. Beslenme bozuklugu veya alkol problemi olan hastalar tedaviye yönlendirilmelidir. Daha yumusak dis firçalarinin kullanimi ve dis firçalama aliskanliklarinin degistirilmesi de önemli bir yaklasimdir. Ayrica hassasiyet giderici dis macunlarin kullanilmasi da alinacak önlemlerden biri sayilabilir. En önemlisi belirtiler dogrultusunda, erken safhada bir dis hekiminden yardim alarak gelecek tehlikelerden korunmamizdir.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası