Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cips Paketleri Hastalik Saçiyor

Bakkal, market ve büfelerin önünde açikta satilan cips paketlerinin çocuklarin sagligini tehdit eden birçok hastaliga davetiye çikardigi bildirildi.

Bursa'da ilk kez gerçeklestirilen denetimlerde cips paketlerinin üzerinden alinan numuneler Bölge Hifzissihha Merkezi Laboratuvari'nda incelemeden geçirildi.

Dükkan önlerindeki tezgahlarda satilan cipslerin ambalajlarindan alinan numunelerde, birçok bulasici hastaliga yol açan, mikroplarin geçislerine imkan saglayan mantar ve bakterilere rastlandi.

Saglik Il Müdürü Hüseyin Serdar, "Çocuklarimiz dis ortamlarda satilan cipsleri satin alarak birçok mikrop kapiyor. Dolayisiyla kirli ve mikroplu elleriyle açtiklari ambalajin içindeki mamulleri yiyen çocuklar birçok hastaligi da kapmis oluyor. Bunlarin en tehlikelesi 'staphylococlar' bakterisidir. Bakteri, karaciger, dalak, beyin apseleri, menenjit, zatürree ve kemik enfeksiyonlari gibi hastaliklara yol açar" dedi.

Ambalaji açarken kaptigi mikroplu elleriyle cips yiyen çocuklarin E-Coli bakterisi kapabilecegini belirten Serdar, bunun da ölüme sebep olabilecek kadar agir seyreden ishallere, idrar yolu enfeksiyonlarina ve ürüian menejite yol açabilecegini söyledi.

Hüseyin Serdar, saticilardan ambalajli yiyecekleri bile açikta satmamalarini isteyerek, "Bu konuda bütün esnaftan anlayis bekliyoruz. Sonuçta herkesin bir çocugu var. Kendi çocugunun hastalanmamasini isteyen, baskasinin çocuguna karsi da hassas davranmali" diye konustu. Bursa Il Saglik Müdürü Serdar, Esnaf Odalari Birligi ve Bakkallar Odasi'nin cips ve benzeri gida ürünlerinin dis etkenlere açik, kirletici ortamlarda satilmamasi konusunda esnafi uyarmasini istedi. Serdar, arastirmalarda elde edilen bilgileri bir belge halinde Saglik Bakanligi'na sunarak, konunun Türkiye gündemine gelmesini saglayacaklarini da sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası