Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mangalda yanlis pisirme kanser nedeni

Isparta Saglik Müdürü Süleyman Önal, mangal sirasinda uygulanan yanlis pisirme yöntemlerinin özellikle akciger ve sindirim sistemi kanserlerine neden olabildigini söyledi.

Önal, gazetecilere yaptigi açiklamada, belirli pisirme yöntemlerini siklikla kullanan toplumlarda bazi kanser türlerinin sik görüldügünü ifade ederek, ''Gidalara uygulanan yanlis pisirme yöntemleri sonucunda bazi kanser yapici maddeler, solunum ve sindirim yoluyla alinarak özellikle akciger ve sindirim sistemi kanserlerine neden olmaktadir'' dedi.

Kanser yapici maddelerin izgara, dumanlama ve kizartma islemleri sirasinda olusabildigine dikkati çeken Önal, etin, odun atesinin alevine dogrudan tutulmasi durumunda yüksek düzeyde, kor üzerinde pisirildiginde ise daha düsük düzeyde tehlike olusturdugunun saptandigini belirtti.

Hamburger, biftek, balik ve tavuk etlerinin yüksek isida mangal atesinde pisirilmesi sonucunda tehlike oraninin daha da arttigina isaret eden Önal, ''Mangaldaki kömür ve kömür tozlari, pisirilen besinlerin üzerine sinerek karsinojen etki yapmakta, basta mide kanseri olmak üzere yemek borusu ve kalin bagirsak kanserlerine neden olabilmektedir'' diye konustu.

Önal, ayrica sicak havalarda bozulma riski yüksek besinlerden et ve ürünlerinin uygun kosullarda hazirlanmamasi, pisirilmemesi ve uzun süre bekletilmesi sonucunda da besin zehirlenmesi ile karsilasilabilinecegini vurguladi.

Önal, mangal keyfi için önerilerini söyle siraladi:

''Mangalda pisirilmek için tavuk eti gibi beyaz etlerin tercih edilmesi, eger kirmizi et pisirilmek istenirse yagsiz olmasi ve içine kuyruk yagi konulmamasi gerekmektedir. Yakit olarak alevsiz yanan ladin agaci veya çam kozalaklari, tezek gibi kaynaklar kullanilmamali, saf odun kömürü tercih edilmelidir. Kömür közüyle et arasinda en az 15 santimetrelik bir mesafe birakilmali, etler atese çok yaklastirilmamali, alevle yakilarak pisirilmemelidir. Etlere pisirilmeden önce terbiye isleminin uygulanmasi (sivi yag, sirke, limon suyu, süt, yogurt, tuz vb. olusan soslar) tercih edilmeli, bu islemde seker kullanilmamalidir. Çig veya pismis et ve et ürünleri açikta veya oda sicakliginda birakilmamali, tüketilene kadar buzdolabi isisinda (0-4°C) muhafaza edilmelidir.''

Önal, çig besinler ile pismis yiyeceklerin birbirine temas etmeyecek sekilde üzerleri kapali muhafaza edilmesi gerektigini kaydetti. Mangal etlerinin yaninda mutlaka sögüs sebze, salata, meyve gibi besinler tüketilmesi gerektigini söyleyen Önal, sicak havalarda alkol tüketiminden kaçinilmasi, kafeinli ve gazli içecekler yerine de ayran, limonata, meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesine özen gösterilmesini istedi.

Önal, özellikle çig kirmizi et, kümes hayvan etleri ve yumurta gibi besinleri hazirladiktan sonra ellerin iyice yikanmasi, bu tür besinler ile pisirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazirlarken ayri dograma tahtasi ve biçaklar kullanilmasi gerektigini vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası