Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mangalda yanlis pisirme kanser nedeni

Isparta Saglik Müdürü Süleyman Önal, mangal sirasinda uygulanan yanlis pisirme yöntemlerinin özellikle akciger ve sindirim sistemi kanserlerine neden olabildigini söyledi.

Önal, gazetecilere yaptigi açiklamada, belirli pisirme yöntemlerini siklikla kullanan toplumlarda bazi kanser türlerinin sik görüldügünü ifade ederek, ''Gidalara uygulanan yanlis pisirme yöntemleri sonucunda bazi kanser yapici maddeler, solunum ve sindirim yoluyla alinarak özellikle akciger ve sindirim sistemi kanserlerine neden olmaktadir'' dedi.

Kanser yapici maddelerin izgara, dumanlama ve kizartma islemleri sirasinda olusabildigine dikkati çeken Önal, etin, odun atesinin alevine dogrudan tutulmasi durumunda yüksek düzeyde, kor üzerinde pisirildiginde ise daha düsük düzeyde tehlike olusturdugunun saptandigini belirtti.

Hamburger, biftek, balik ve tavuk etlerinin yüksek isida mangal atesinde pisirilmesi sonucunda tehlike oraninin daha da arttigina isaret eden Önal, ''Mangaldaki kömür ve kömür tozlari, pisirilen besinlerin üzerine sinerek karsinojen etki yapmakta, basta mide kanseri olmak üzere yemek borusu ve kalin bagirsak kanserlerine neden olabilmektedir'' diye konustu.

Önal, ayrica sicak havalarda bozulma riski yüksek besinlerden et ve ürünlerinin uygun kosullarda hazirlanmamasi, pisirilmemesi ve uzun süre bekletilmesi sonucunda da besin zehirlenmesi ile karsilasilabilinecegini vurguladi.

Önal, mangal keyfi için önerilerini söyle siraladi:

''Mangalda pisirilmek için tavuk eti gibi beyaz etlerin tercih edilmesi, eger kirmizi et pisirilmek istenirse yagsiz olmasi ve içine kuyruk yagi konulmamasi gerekmektedir. Yakit olarak alevsiz yanan ladin agaci veya çam kozalaklari, tezek gibi kaynaklar kullanilmamali, saf odun kömürü tercih edilmelidir. Kömür közüyle et arasinda en az 15 santimetrelik bir mesafe birakilmali, etler atese çok yaklastirilmamali, alevle yakilarak pisirilmemelidir. Etlere pisirilmeden önce terbiye isleminin uygulanmasi (sivi yag, sirke, limon suyu, süt, yogurt, tuz vb. olusan soslar) tercih edilmeli, bu islemde seker kullanilmamalidir. Çig veya pismis et ve et ürünleri açikta veya oda sicakliginda birakilmamali, tüketilene kadar buzdolabi isisinda (0-4°C) muhafaza edilmelidir.''

Önal, çig besinler ile pismis yiyeceklerin birbirine temas etmeyecek sekilde üzerleri kapali muhafaza edilmesi gerektigini kaydetti. Mangal etlerinin yaninda mutlaka sögüs sebze, salata, meyve gibi besinler tüketilmesi gerektigini söyleyen Önal, sicak havalarda alkol tüketiminden kaçinilmasi, kafeinli ve gazli içecekler yerine de ayran, limonata, meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesine özen gösterilmesini istedi.

Önal, özellikle çig kirmizi et, kümes hayvan etleri ve yumurta gibi besinleri hazirladiktan sonra ellerin iyice yikanmasi, bu tür besinler ile pisirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazirlarken ayri dograma tahtasi ve biçaklar kullanilmasi gerektigini vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası