Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOLESTEROLÜ ÜZÜM ÇEKIRDEGIYLE DÜSÜRMEYE ÇALISMAYIN!

Kolesterol ilaçlarinin hastalara yararli mi yoksa zararli mi oldugu konusu uzun süreden beri bitmeyen bir tartisma konusu. Bu tartismadan olumsuz etkilenen bazi yüksek kolesterol hastalari, ilaçlardan uzaklasip bitkisel yollara basvuruyorlar. Muzdan üzüm çekirdegine kadar farkli bitkilerle kolesterollerini düsürmeye çalisiyorlar. Oysa uzmanin önermesine ragmen ilaçlarini birakarak yalnizca bitkisel yolla kolesterolü düsürmeye çalismak çesitli saglik risklerine davetiye çikarmak anlamina gelebiliyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Sinan Dagdelen, kolesterolün düsürmesindeki birincil yaklasimin önce dengeli, düzenli beslenme ve spor formülüyle asilmaya çalisilmasinin önemine deginerek, “Eger bu önlemlere ragmen kolesterol degerleri düsmüyorsa ilaca baslanabilir. En son bilimsel çalismalarin isiginda kolesterol ilaçlarinin dogru hastada kullanildiginda kalp krizini önlemede büyük rol oynadiklarini biliyoruz” diyor.

Ilaç almadan bitkisel yollarla kolesterolünü düsürmeye çalisanlari ise çesitli saglik tehlikeleri bekliyor.

Kolesterolü düsürmesi amaciyla ister üzüm çekirdegi ya da baska bitkilerin tüketilmesinin zararli olabilecegine deginen Prof. Dr. Sinan Dagdelen, sunlari söylüyor:

• Üzümü ya da baska bitkisel ürünleri normal bir gida alir gibi tükettiginizde, sik sik ve fazla miktarda yemediginizde bir zarari olmayabilir. Ancak üzüm çekirdegini ya da baska bir bitkisel ürünü her gün tedavi edici maksatla düzenli olarak kullaniyorsaniz o artik bir ilaçtir. Hepsinin yan etkileri vardir. Üzüm çekirdeginde veya kabugunda bulunan proantosiyanidin ve reservatrol denilen maddelerin özellikle hayvanlar üzerinde yapilmis çalismalarinda, kötü kolesterolün oksidasyonunu azaltici ve safrada yag miktarini artirmak gibi etkileri gösterilmistir. Üstelik kanitlanmis klinik yararlari kesin degildir. Bu konuda yeterli ve genis kapsamli arastirma bulunmamaktadir.

• Her gün asiri muz yerseniz kalbinizi durdurabilirsiniz. Ilaçlarin da bir kismi bitkisel kaynaklidir, bir seyi her gün ve tedavi edici maksat ile aliyorsaniz o artik bir ilaç olur. Normal bir insan haftada 2-3 muz tüketebilir, ancak bunun üzerinde asiri muz tüketimi kanda bazi mineralleri toksik (toksik) seviyelere çikartabilir.

• Her gün sarimsak yerseniz tansiyon düsmesinden magdur olursunuz. Bir meyve veya sebzeyi gündelik hayatta normal olarak tüketebilirsiniz, ancak sirf iyi gelecek diye abartili tüketmek yanlistir. Her gün dogal besin olarak arzu ediliyor ise 1-2 dis sarimsak tüketilebilir. Ancak bunu tedavi edici maksatla düzenli ve asiri miktarlarda almak, yokus asagi giden direksiyonsuz bir araca benzer. Unutulmamalidir ki her besinin faydalari vardir, ama yanlis kullanimlarinin önemli yan etkileri vardir.

• Bilim adami olmayan, tedavi yetkisi bulunmayanlar kisilerin , hekimlerin isleriyle ilgili yaklasimlarda bulunmamalari lazimdir. “Efendim bitkiseldir ve bu nedenle yan etkisi hiç yoktur” yaklasimi yanlistir ve hiçbir bilim adami bu ifadeyi zaten kulanmaz.

• Biz kullandigimiz ilaçlarin yan etkilerini biliyoruz hastaya verirken de bunlari göz önünde bulunduruyoruz.

Kolesterol Yüksek Kalirsa, Cinsel Organ Damarlari Bile Tikaniyor

Kolesterol yüksekligi belli derecelerin üzerine çikinca belli yaslarda, belli sartlarda kisilerin hayatini tehdit ediyor, belki basini agritmiyor, görmesinde bozukluk ya da midesinde bulanti yapmiyor ama kolesterol yüksekligi aylar, yillar içinde damarlara hasar veriyor. Damar hücrelerinin fonksiyonlarini bozuyor, tehdit ediyor. Beyin, göz damarlari, cinsel organ, böbrek, kalp damarlarinda tikanmaya yol açiyor.

Vücudun en iyi ilacinin kan oldugunu, organlara saglikli bir sekilde kan gittigi zaman kanin adeta ilaç etkisi yaptigini vurgulayan Prof. Dr. Sinan Dagdelen su bilgileri verdi:

“Kalp, beyin damarlarina kan gitmezse felç olur, göze gitmezse körlük olur. Tüm bu sonuçlar milyonlarca kisinin üzerinde yapilan arastirmalarin sonucunda ortaya çikmis ve dünya bilimsel otoritelerinin ortak görüsüdür.”

Diyet ve Sporla Düsmeyen Kolesterolü Ilaç Düsürüyor

Kolesterol sorununun çözülebilmesi için hastalara kilo verdirip spor yaptirmak gerekiyor. Eger bunlar yeterli gelmiyorsa ilaç tedavisine basladiklarini anlatan Prof. Dr. Sinan Dagdelen, “Eger verilen ilacin dozu yeterli gelmiyorsa ikinci bir ilaca baslamak gerekebilir. Degismez bir gerçek vardir, hangi yöntemi denerseniz deneyin kolesterolü normal sinirlara çekmek gerekiyor. Bazi hastalarda kolesterol seviyeleri o kadar yüksektir ki, ne diyetle ne de sporla düsmez. Bu durumda hastaya dogrudan ilaç tedavisi verirsiniz” diyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası