Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sosyal güvenlik reformu kapida

Saglik harcamalarinda yillardan beri devam eden artis, 2010 yilinda uygulamaya konulan global bütçeyle birlikte hiz kesti. Zaman'a açiklamalarda bulunan SGK Baskani Emin Zararsiz, uygulamayla ilk 4 ayda harcamalarin geçen yila yakin seyrettigini söyledi. Sosyal güvenlik reformu yapilirken bazi noktalarda kantarin topuzunun kaçtigini anlatan Zararsiz, "Kapsamli degisiklik hazirligimiz var." dedi.

Uzun yillar süren hazirligin ardindan 2008'de yürürlüge giren sosyal güvenlik reformunda kapsamli degisiklik kapida. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Baskani Emin Zararsiz, önümüzdeki günlerde kapsamli degisiklik içeren yasa tasarisini Meclis'e sunacaklarini söyledi. Zaman'a konusan SGK Baskani Zararsiz, "5510 sayili kanunu gözden geçirecek büyük bir hazirligimiz var. Epey hacimli bir düzenleme. Sistemi, isleyisi rahatlatici düzenlemeler var. Uygulamada sorun veya yorumlama farkliliklarina sebep olan hususlari açikliga kavusturacagiz." dedi. Sosyal güvenlik reformu yapilirken kimi noktalarda kantarin topuzunun kaçtigini söyleyen Zararsiz, sigorta tarafinda cömertçe bir sistem kuruldugunu anlatti. Geçici isçilerin sosyal güvenlik semsiyesine alinmasinin yapilacak kapsamli degisiklikle saglanacagina dikkat çeken Zararsiz, reformla kaldirilan Tarim SSK'nin geri getirilmesi konusunda ise çalisma yapildigini belirtti. Bu düzenlemenin de pakette yer alabilecegini aktardi.

2002'den beri sürekli artan saglik harcamalarini da degerlendiren Zararsiz, global bütçeye geçilmesiyle birlikte artisin hiz kestigini söyledi. Uygulamanin saglik harcamalarinin stabil hale gelmesini sagladigini aktaran Zararsiz, "Ilk 4 aylik gerçeklesmeler, öngörülenin altinda. Önemli olan o limitin asilmamis olmasidir. Global bütçe, ilaç sektörü, Saglik Bakanligi, üniversite hastaneleri ile anlasmayla sonuçlanmisti. Bu nedenle saglik harcamalarindaki katlanarak artis dönemi sona erdi. Yil sonunu öngörülen hedefin altinda kapatacagiz. Saglik harcamalari stabil hale geldi." seklinde konustu.

Geçen yil net sosyal güvenlik açiklarinin devlet katkisi ile birlikte 40 milyar lira oldugunu söyleyen Zararsiz, 2009'da ekonomik krizin kurumun gelirlerini ciddi sekilde etkiledigini anlatti. 10 ay içinde 1 milyon kisinin issiz kaldigini belirten Zararsiz, bu nedenle kurumun prim gelirlerinin düstügünü söyledi. 2010 yilinda Türkiye'nin krizin etkilerini atlatacagini bildiren Emin Zararsiz, bunun yani sira emeklilik yoluyla sistemden çekilecek kisi sayisinin azalacagini anlatti. SGK Baskani, sosyal güvenlik açiklarinin azalmasinin ise 4 sarta bagli oldugunu belirtti. Bunlari, 50 yasin altinda emekliligin ortadan kalkmasi, ekonomik büyümenin saglanmasi, kayit disiligin azalmasi ve issizligin düsmesi olarak siralayan Zararsiz, "Kayit disiyla mücadelede önemli iyilesmeler saglaniyor. 1,5 yil içinde 550 bin kisinin kayit disi çalistigini tespit edip kayit altina aldik." dedi.

Insanlarin sürekli bir af beklentisi içerisinde oldugunu, bu sebeple düzenli prim ödeme aliskanligi olusmadigini belirten Zararsiz, bugüne kadar 17 kez prim affi çiktigini simdi ise 18'inci af baskisi altinda olduklarini kaydetti. Ancak herhangi bir prim affi gibi bir düsünceleri olmadigini aktardi. Bütün bunlara ragmen kurumun prim gelirinin her ay bir önceki aya göre artmaya basladigini söyledi. Bag-Kur'da ise prim ödeme aliskanliginin olmamasinin kronik bir sorun oldugunu anlatan Zararsiz, borcunu ödemek için taksitlendirmeye basvuranlarin saglik hizmetinden yararlanmalarina imkan veren düzenlemenin ardindan esnafin prim ödemesinin artmasini beklediklerini dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin karari geriye yürümez

Emekli maaslarinda intibak düzenlemesi yapilmasi ile ilgili basvuruyu Anayasa Mahkemesi'nin esastan görüstügünün hatirlatilmasi üzerine ise SGK Baskani Emin Zararsiz, "Anayasa Mahkemesi'nin nasil bir karar verecegini bilmiyoruz. Faraziye üzerine bina insa etmek dogru olmaz. Ikincisi Anayasa Mahkemesi kararlarinin zaman ve nasil yürürlüge girecegi Anayasa'da açik. Kararlar geçmise yürümez. Geçmise yönelik sonuç dogurmaz." dedi. SGK olarak hizmet kalitesinde önemli iyilestirmeler sagladiklarini kaydeden Zararsiz, daha önce 6 ay olan ortalama maas baglama süresini 34 güne çektiklerini dile getirdi. Ortalamanin üzerinde olan 50 güne kadar çikan örnekler de oldugunu aktaran SGK Baskani, "Benim hedefim, ayni gün, tek tusla maasin baglanmasi. Bunu çok iddiali söylüyorum. Bu iddiamin arkasindayim." dedi.


ISA YAZAR


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası