Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sosyal güvenlik reformu kapida

Saglik harcamalarinda yillardan beri devam eden artis, 2010 yilinda uygulamaya konulan global bütçeyle birlikte hiz kesti. Zaman'a açiklamalarda bulunan SGK Baskani Emin Zararsiz, uygulamayla ilk 4 ayda harcamalarin geçen yila yakin seyrettigini söyledi. Sosyal güvenlik reformu yapilirken bazi noktalarda kantarin topuzunun kaçtigini anlatan Zararsiz, "Kapsamli degisiklik hazirligimiz var." dedi.

Uzun yillar süren hazirligin ardindan 2008'de yürürlüge giren sosyal güvenlik reformunda kapsamli degisiklik kapida. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Baskani Emin Zararsiz, önümüzdeki günlerde kapsamli degisiklik içeren yasa tasarisini Meclis'e sunacaklarini söyledi. Zaman'a konusan SGK Baskani Zararsiz, "5510 sayili kanunu gözden geçirecek büyük bir hazirligimiz var. Epey hacimli bir düzenleme. Sistemi, isleyisi rahatlatici düzenlemeler var. Uygulamada sorun veya yorumlama farkliliklarina sebep olan hususlari açikliga kavusturacagiz." dedi. Sosyal güvenlik reformu yapilirken kimi noktalarda kantarin topuzunun kaçtigini söyleyen Zararsiz, sigorta tarafinda cömertçe bir sistem kuruldugunu anlatti. Geçici isçilerin sosyal güvenlik semsiyesine alinmasinin yapilacak kapsamli degisiklikle saglanacagina dikkat çeken Zararsiz, reformla kaldirilan Tarim SSK'nin geri getirilmesi konusunda ise çalisma yapildigini belirtti. Bu düzenlemenin de pakette yer alabilecegini aktardi.

2002'den beri sürekli artan saglik harcamalarini da degerlendiren Zararsiz, global bütçeye geçilmesiyle birlikte artisin hiz kestigini söyledi. Uygulamanin saglik harcamalarinin stabil hale gelmesini sagladigini aktaran Zararsiz, "Ilk 4 aylik gerçeklesmeler, öngörülenin altinda. Önemli olan o limitin asilmamis olmasidir. Global bütçe, ilaç sektörü, Saglik Bakanligi, üniversite hastaneleri ile anlasmayla sonuçlanmisti. Bu nedenle saglik harcamalarindaki katlanarak artis dönemi sona erdi. Yil sonunu öngörülen hedefin altinda kapatacagiz. Saglik harcamalari stabil hale geldi." seklinde konustu.

Geçen yil net sosyal güvenlik açiklarinin devlet katkisi ile birlikte 40 milyar lira oldugunu söyleyen Zararsiz, 2009'da ekonomik krizin kurumun gelirlerini ciddi sekilde etkiledigini anlatti. 10 ay içinde 1 milyon kisinin issiz kaldigini belirten Zararsiz, bu nedenle kurumun prim gelirlerinin düstügünü söyledi. 2010 yilinda Türkiye'nin krizin etkilerini atlatacagini bildiren Emin Zararsiz, bunun yani sira emeklilik yoluyla sistemden çekilecek kisi sayisinin azalacagini anlatti. SGK Baskani, sosyal güvenlik açiklarinin azalmasinin ise 4 sarta bagli oldugunu belirtti. Bunlari, 50 yasin altinda emekliligin ortadan kalkmasi, ekonomik büyümenin saglanmasi, kayit disiligin azalmasi ve issizligin düsmesi olarak siralayan Zararsiz, "Kayit disiyla mücadelede önemli iyilesmeler saglaniyor. 1,5 yil içinde 550 bin kisinin kayit disi çalistigini tespit edip kayit altina aldik." dedi.

Insanlarin sürekli bir af beklentisi içerisinde oldugunu, bu sebeple düzenli prim ödeme aliskanligi olusmadigini belirten Zararsiz, bugüne kadar 17 kez prim affi çiktigini simdi ise 18'inci af baskisi altinda olduklarini kaydetti. Ancak herhangi bir prim affi gibi bir düsünceleri olmadigini aktardi. Bütün bunlara ragmen kurumun prim gelirinin her ay bir önceki aya göre artmaya basladigini söyledi. Bag-Kur'da ise prim ödeme aliskanliginin olmamasinin kronik bir sorun oldugunu anlatan Zararsiz, borcunu ödemek için taksitlendirmeye basvuranlarin saglik hizmetinden yararlanmalarina imkan veren düzenlemenin ardindan esnafin prim ödemesinin artmasini beklediklerini dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin karari geriye yürümez

Emekli maaslarinda intibak düzenlemesi yapilmasi ile ilgili basvuruyu Anayasa Mahkemesi'nin esastan görüstügünün hatirlatilmasi üzerine ise SGK Baskani Emin Zararsiz, "Anayasa Mahkemesi'nin nasil bir karar verecegini bilmiyoruz. Faraziye üzerine bina insa etmek dogru olmaz. Ikincisi Anayasa Mahkemesi kararlarinin zaman ve nasil yürürlüge girecegi Anayasa'da açik. Kararlar geçmise yürümez. Geçmise yönelik sonuç dogurmaz." dedi. SGK olarak hizmet kalitesinde önemli iyilestirmeler sagladiklarini kaydeden Zararsiz, daha önce 6 ay olan ortalama maas baglama süresini 34 güne çektiklerini dile getirdi. Ortalamanin üzerinde olan 50 güne kadar çikan örnekler de oldugunu aktaran SGK Baskani, "Benim hedefim, ayni gün, tek tusla maasin baglanmasi. Bunu çok iddiali söylüyorum. Bu iddiamin arkasindayim." dedi.


ISA YAZAR


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası