Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEK HAZIRLARKEN BILINÇLI VE DIKKATLI DAVRANIN

Sebze ve meyveler mineral ve vitaminler ile hücreyi koruyan antioksidanlar bakimindan zengindir. Birçok hastalik vücudun savunma mekanizmasinin düsük oldugu dönemlerde kapimizi çalar. Kanserin gitgide yayginlastigi bu dönemlerde beslenmeye ve özellikle de taze sebze meyve tüketimine önem gitgide artmaktadir. Organik besine olan inançla beraber; dogali bulma, meyve ve sebzeleri dogal halinde tüketme istegi toplumumuzda olusmaktadir. Memorial Atasehir Tip Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin Selçuk, besinlerin tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi ve saglikli yemek pisirme önerilerini siraladi.

Vitamin ve mineraller vücutta enerji ihtiyacini karsilamasa da enerjinin kullanilmasinda gerekli olup büyümeye yardimcidirlar. Sinir ve sindirim sisteminin normal çalismasi için yeterli miktarda öncelikli olarak besinlerden karsilanmasi gerekmektedir. Özellikle yasamimizi sürdürmemiz için elzem olan vitamin ve mineraller vardir. Bunlarin en iyi kaynagi ise sebze ve meyvelerdir.

1 kase salata ya da taze dogranmis meyve ile bagirsaklarin ilaci

Çig sebze ve meyveler içerigindeki posalari sayesinde lifli beslenmeye en büyük katkiyi saglamaktadir. Posali beslenme kolesterolü düsürdügü gibi kalp sagligina da olumlu etkileri vardir. Sebze ve meyvelerin içerigindeki lif kabizlik sikayeti olanlarda kabizligi önleyici rol oynamaktadir. Bagirsak sorunu yasayanlarda veya sikintili dönemlerde siklikla yasanan kabizlik için 1 kase salata veya taze dogranmis meyveler bu rahatsizligi kisa sürede geçirebilir.

Ayrica içeriginde bulunan karbonhidrat sayesinde; ana ögünlerdeki tüketilen salata ve sebze yemekleri ile ara ögünlerdeki meyveler tokluk saglar ve kan sekerini düzenler.

Bu sebeplerle vitamin ve mineralleri diyetimizde yeterli almak gerekmektedir.

Sebze ve meyvelerin canliligini koruyun

Sebze ve meyveler toplanma asamasindan sonra yanlis hazirlanma ve pisirilme sürecinde vitamin kayiplari verebilir. Sebze ve meyvelerin besin degeri kaybina ugramamasi için hasattan tüketilinceye kadar her asamada dikkatli olmak gerekir.

Pisirmede olusacak kayiplari en aza indirmek ve sebzenin canliligini korumak için dikkat edilecek hususlar;

• Sebzeler hasat edildikten sonra yaralanip ezilmeden serin yerde saklanmalidir.

• Sebzenin ve meyvenin dogal rengini korumak için kisa sürede pisirme gerekir. Pisirme süresini uzattikça besin degeri kayiplari artar.

• Kapagi mümkün oldugunca az açilarak ( öneriler 1–2 kez ) oksidasyona olanak saglamadan pisirmek gerekir.

• Sebzeler pisme öncesinde bol suda yikanmali ve yikama sirasinda el ile hafif ovalama disinda baska bir metal ile temas ettirilmemelidir.

• Sebzeler tencereye koyulmadan hemen önce parçalanmalidir. Pismeye yakin kezilen sebzede C vitamini kaybi az olur. Sebzeyi parçalamada el ile parçalanabilecek marul, fasulye, ispanak gibi besinlerin haricinde digerlerinde biçak mümkün oldugunca az temas ettirilerek daha büyük parçalarda kesilmelidir.

• Fazla suda ve uzun süre pisen sebze çok yumusar ve ezilir. Sebzenin sekli korunmamis olur. Örnegin kabak patlican ve ispanak benzeri besinler kisa sürede piser. Bu besinleri uzun süre pisirme ve pisirirken sik sik karistirma seklinin bozulmasina vitamin kaybetmesine neden olur.

• Sebzeler pisirilirken kendi suyunu birakacagi için susuz veya az suda pisirilmelidir.

• Sebzeyi pisirdikten sonra bekleme süresini uzatmadan tüketmek önerilmektedir.

Sebzelerin pisirilmesi ve olusan kayiplar ile yapilan çalismalarda; Yumru sebzelerde patates gibi B vitamini kaybi %25- 90, C vitamin kaybi ise % 40–50 arasina çikabilmektedir. Lahana, ispanak, marul, semizotu gibi yaprak sebzelerde pisirme sirasinda % 30- 90 civari kayip, C vitamininde % 70 civari kayiplar görülmüstür.

Bazi sebzeleri çig tüketmek gerekiyor

Sebzeleri tüketirken bu pisirme kosullarina dikkat etmek ve sebzeleri çesitli sekilde tüketmek gerekir. Bazi sebzeler hazmi kolay olmasi açisindan pisirilmeden tüketilebilir. Semizotu, ispanak, havuç, kereviz, biber, sogan, karnabahar gibi sebzeleri çig olarak besin degeri kaybolmadan salatalarda tüketebilirsiniz. Gastrit, reflü gibi sindirim rahatsizliklari olanlar, sezaryen ile yeni dogum yapmis olan anneler disinda herkes çig sebzeleri rahatlikla tüketebilir.

Meyvelerde ayni sekilde bol suda yikanarak kabuklari ile yenilebilenler kabugu ile beraber tüketilerek çok parçalanmadan kesilmeden tüketilmelidir.

Kurubaklagilleri önceden islatip düdüklü tencerede pisirin

Baklagiller olgunlasmis bitki tohumlari olup karbonhidrat ve protein içeren beslenmede siklikla yer almasi gereken besinlerdir. Nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce bunlardan bazilaridir. Tohumun disi posadan, iç kisimlari ise nisastadan olusur. Kurubaklagillerde az miktarda bulunan yag çoklu doymamis yag asitleridir. En yaglisi soya fasulyesidir. Bunun disinda kalsiyum, demir, çinko ve magnezyumdan da zengindir.

Kurubaklagilleri sindirime uygun ve saglikli pisirmede dikkat edilmesi gereken hususlar:

• Oda isisinda 8- 24 saat arasi islatilarak kisa sürede pisirilmesi saglanir. Dis zarlarinin çikarilmasi daha da kolaylasir ve sindirimi kolay hale gelir. Islatma suyunun atilmasinda besin degeri kaybi yoktur.

• 100 C’ nin üzerinde protein kaybi olur. Sicaklik orta ates olarak ayarlanmalidir.

• Kurubaklagiller öncesinde haslanarak pisirilme yapilacaksa haslama sulari dökülmemelidir. Haslama suyunda suda eriyen vitaminler oldukça fazladir.

• Düdüklü tencereler kurubaklagiller için en iyi pisirme yöntemidir. Agzi kapali 45- 60 dakika pisirme yeterlidir.

Et ve et ürünleri için en dogru pisirme yöntemlerini kullanin

Etin yumusakligi; hayvanin türüne, yasina, kas ve yag dokusu miktarina, beslenmesine, kesildikten sonraki dinlenme durumuna göre degisir. Iyi beslenmemis hayvan eti ile çok hareket eden hayvanin eti sert olur. Bu nedenle hayvanin çesitli yerlerinden elde edilen etlerde farkli pisirme yöntemi uygulanir. Iyi beslenmis hayvan eti yaglidir. Yagli etler daha yumusaktir. Hayvan yaslandikça yaglilik derecesi azalir.

Etin pisirilmesinde çesidi ve bag dokusu içerine göre uygulanan yöntem etin lezzetini arttirir.

Kuru isida pisirilmesi uygun etler: Bag dokusu az etlere uygulanir. Izgara ve firin rosto bu yöntemle pisirilmelidir. Bag dokusu fazla etler kiyma haline getirilerek köfte seklinde kuru isida pisirebilir. Izgara yaparken yüksek isi verilememelidir. Bu etin hizlica katilasmasina iç kisminin çig kalmasina sebep olur. Ayrica yüksek ateste pisirme protein kaybina sebep olur.

Tavuk etinin izgara veya yagsiz tavada kendi yagi içinde pismesi tavuga uygulanan en uygun yöntemdir.

Nemli isida pisirme: Bag dokusu fazla olan etlere uygulanir. Kusbasi etler, parça etler bu pisirme yöntemi ile az su kullanilarak kebap, pirzola, biftek gibi yemekler yapilabilinir.

Yagda kizartma yöntemi: Saglik açisinda önerilmeyen bu yöntem ise kiymanin köfte haline getirilmesi veya balik çesitlerinde kullanilir. Yag çok kizgin olursa etin dis yüzeyi katilasir ve içe isi gitmesini önler. Et pismez ve çig kalir. Yine etin yanik kisimlari kanserojenik maddelerin olusturur. Az yag kullanilmasi ise etin daha çok yag çekmesine sebep olur. Kanatli hayvan etlerinde ve balikta kizarma yöntemi öncesi etler unlanabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası