Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVINIZDE KEDI KÖPEK BESLERKEN DIKKAT EDIN!

Memorial Atasehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Baskani Prof. Dr. Kamil Yalçin Polat, özellikle hayvanlar araciligi ile insana geçen ve bazi durumlarda ölümle dahi sonuçlanabilen “karaciger kist hidatigi” hakkinda bilgi verdi ve korunma önerilerinde bulundu.

Hidatik hastalik özellikle dünyanin her bölgesinde görülebilir ancak az gelismis ülkelerde görülmektedir. Hayvanlar araciligi ile bulasan bir hastaliktir ve en çok hijyenik kosullara dikkat edilmeyen durumlarda kendini gösterir. Vücudun tüm bölgelerinde yerlesebilir ancak olgularin yüzde 70’i karacigerde görülür. Hijyenik kosullara dikkat edilmeden agiz yolu ile alinan larvalarin bagirsaktan emilerek ilk ugradiklari yer karaciger oldugu için siklikla buraya yerlesir. Karacigerden sonra en sik akcigerde görülmektedir. Tedavi edilmediginde hayati tehdit edebilen bir hastaliktir.

Hastalik hayvanlar araciligi ile bulasiyor

Inek, koyun gibi disarida beslenen hayvanlar ve insanlar ara konakçi; kedi köpek gibi evcil hayvanlar ise ana konakçi konumunda hastaligi yayarlar. Ana konakçilar hasta degildir ancak bu parazite ait yumurtalari bagirsaklarinda tasiyarak etraflarina saçarlar. Bu hayvanlardan diski yolu ile çikan larvalar gerek besin maddeleri ile temas ederek gerekse hayvanlarin otladigi ya da insanlarin oldugu bölgelerde bulasima neden olurlar.

Karaciger kist hidatigini ciddiye alin

Özellikle karacigerde yerlesip belirli bir boyuta geldigi zaman karnin sag üst bölgesinde agriya neden olabilir, zaman zaman nedeni açiklanamayan döküntüler, ürtiker benzeri allerjik belirtiler ortaya çikabilir. Karacigerdeki yerlesim yerine göre belirtiler görülmektedir; örnegin ana safra yollarina basi yapiyorsa veya burya açilmissa kiside sarilik ortaya çikabilir. Karacigerde görülen kist enfekte olursa halsizlik, ates, üsüme, titreme ve sarilik enfeksiyon bulgulari görülüyor. Karacigerdeki kistik olusum, canli oldugu için bir parazit oldugu için sürekli büyüyerek karacigerde bir takim yapisal degisikliklere neden olabilir . bunlarin en önemlisi safra yollarina açilmadir. Safra yollarina açildigi zaman hidatik kist komplike bir hale geliyor ve tedavisi daha komplike oluyor.. Bazen nadir de olsa kist batin içinde patlayabiliyor ve allerjik sok denilen tablolar ortaya çikabiliyor ve hastayi ölüme kadar götürebiliyor

Check up hastaligin erken tanisi için altin degerinde

Ultrasonla hastaligin tanisi kolaylikla yapilabilmektedir. Genelde bu hastalik rastlantisal olarak tespit edilmektedir. Bu nedenle kisilerin özellikle endemik bölgelerde yasayanlarin düzenli check up yaptirmasini öneriyoruz.

Girisimsel ve cerrahi yöntemler imdada yetisiyor

Ilerleyen teknoloji yeni tedavi yöntemlerini de beraberinde getiriyor. Bu hastaligin 15-20 sene önce tedavisi sadece cerrahi iken artik girisimsel radyolojinin uygulamalar ile de tedavi edilmektedir PAIR yöntemi denen perkütan girisimi ile ultrason esliginde parazit inaktif hale getirilir yani öldürülür. Kistleri ultrasonografik görüntüsüne göre tiplere ayiriyoruz. Tüm bu tiplerin hepsine cerrahi tedavi mümkündür ancak minimal invaziv radyolojiyi kullanarak ameliyata gerek kalmadan tedavi etme sansimiz da var. Ancak safra yollarina açilim oldugunda perkütan tedavinin yeri yoktur cerrahi girim sarttir.

Hastaliktan korunmak için almaniz gereken önlemler:

Evde beslenen kedi köpeklerin veteriner hekim kontrolünde olmasi ve tüm asilarinin yapilmasi çok önemli. Sokaga çikip tekrar eve gelen evcil hayvanlarla özelikle çocuklarin yakin temasinin engellenmesi de gerekiyor.

Hastaligin vücuda yerlesmesi bagisiklik sistemini güçlendirerek engellenebiliyor. Bunun içinse dogru beslenmek, düzenli bir hayat tazi benimsemek, egzersiz yapmak ön plana çikiyor.

Bu hastaliktan korkmak yerine hijyenik sartlara dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalik oral yolla yani agiz yolu ile bulastigi için el temizligine büyük önem verilmesi öneriliyor. Özellikle yemeklerden önce ve sonra ellerin yikanmasi hastaliktan korunmada büyük rol oynuyor. Gidalarin temizligi diger önemli bir faktördür. Gelismis ülkelerde hastaligin tama yakin ortadan kaldirilmasinda koruyucu hekimligin önemi büyüktür.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası