Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla Koruyuculuk Çocukta Yaraticiligi Engelliyor

Türk toplumunda, bireysel faktörlerin disinda yöneticilerin, ögretmenlerin, ebeveynlerin yaraticiligi engelleyen etkenlerden oldugu vurgulandi.

Anne ve babalarin gereginden fazla koruyucu olmasinin, çocuklarda yaraticiligi engelledigi bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi Egitim Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Sungur, anne ve babanin gereginden fazla koruyucu yaklasimlarinin, ilerideki yillar açisindan fazla yararli olmayacagini belirtti.

Uluslararasi arastirmalarda, yaratici bireylerin çogunlukla anne ve babalardan birini ve daha çok da babalarini kaybetmis kisiler oldugunu ifade eden Sungur, su bilgileri verdi: “Bu durum, çocugun klasik sosyallesmesinin niteligini degistirip, çocugun dünyayi daha az klasik biçimde algilamasini sagliyor. Yaratici kisiler, genellikle ailedeki ilk çocuklardir. Gelecekte yaratici olacak çocugun ev çevresi, entellektüel ve kültürel uyaricilardan olusan metaryellerle doludur. Evde kitaplik, gazete aboneligi, sanatsal ve mekanik hobilerin gerektirdigi objeler vardir.”

Sungur, Türk kültürünün, diger kültürlere benzer biçimde kendi içinde yaratici düsünceye iliskin yanlis söylemleri barindirdigini da bildirdi. Bu söylemlerin, kusaktan kusaga aktarilip, yaratici çocugun, gencin ve tüm toplumunun cesaretini kirdigini anlatan Sungur, söyle devam etti: “Bu tür yanlis söylemlerin dayanaklari, bireysel ve toplumsal güvensizlik duygusunda yatar. Türk kültürünün, egemen kültürün etkisi altinda oldugu, yaratici ürünler ortaya koymasinin mümkün olmadigi, dinsel, cinsel, siyasal tabu ve yasaklarla dolu olup yaratici islevi her alanda engellendigi görüsü yanlis, kolay ve aceleci yargilardir. Türkler, yaraticiligin bazi faktörlerle engellenmesine ragmen çok yaraticidir. Türk toplumunda, bireyselligin disinda yöneticiler, ögretmenler ve ebeveynler, yaraticiligi engelleyen faktörlerdir.”

Nuray Sungur, yaratici süreçlerin her alanda gelismesi için öngörülen yeni degerleri de söyle siraladi: “Bireyler için anlamli bir yasamin amacina ulasacagi yolda psikolojik güvenlik ve hata yapma özgürlügü, yöneticiler için baskalarina duyarli olma ve toplumsal sorumluluk, toplum için de baskalarinin düsüncelerinde dogruyu arayabilme ve bireysel olana saygi duymaktir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası