Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DISLERINIZIN DE DUSA IHTIYACI VAR…

Insanlar her ne kadar biyolojik olarak birbirileri ile benzer özellikler tasisa da fiziksel olarak birçok farklilik gösterir. Ten rengi, yüz sekli, el ve ayak yapisi nasil farkli ise dis yapisi da kisiden kisiye degisir. Bazi insanlar daha seyrek bazi insanlar daha uzun dislere sahiptir. Bazilarimizin disleri bembeyaz iken bazilarimizin yapisal olarak sari olabilir. Iste bu yapisal özellikler dislerin saglik durumunu dogrudan etkiler. Disleri normalden daha sik yapida olan kisiler, dis çürüklerine daha sik maruz kalirlar, çünkü; firçalama ile giderilemeyen artiklar dis bosluklari arasina yerleserek bakteri çogalmasina, agiz kokusuna ve çürümelere neden olur. Konu ile ilgili açiklamada bulunan DR. Özkan ÇANKAYA agiz dusu kullanimi hakkinda bilgi vererek su açiklamalarda bulundu:

Agiz dusu agiz sagligi açisindan çok önemlidir…

Agiz dusu; dislerin ulasilmasi güç bölgelerine, dis aralarina ve dis eti cebi içine basinçla su göndermeye yarayan özel cihazlara verilen isimdir. Agiz dusu uygulamasiyla tazyikli su-hava karisimi dis aralarina fiskirtilarak dislerin arasina sikisan besin artiklari ve plak uzaklastirilir. Dislerin firçalanmasi agiz bakiminin ilk ve en önemli kosulu olsa da pek çok zaman yeterli degildir. Dis firçasi dislerin birbirleri ile kontakta oldugu ara yüz bölgelerinde etkinlik gösterememektedir. Bu bölgelerin temizligi ancak dis ipleri, ara yüz firçalari veya agiz duslari ile saglanabilir. Agiz dusu uygulamasi, dis ipi ile benzer etki gösterir. Dis ipinden farkli olarak uygulanan basinç ile diseti cebinin çok daha derin bölgelerine ulasir ve daha etkin bir temizlik saglar. Ayrica kullanimi dis iplerine nazaran çok daha kolay ve pratiktir ve dis etlerine yapilan masaj agiz sagligi için büyük önem tasimaktadir.

Agiz dusu nasil uygulanir…

Üzerinde su veya gargara sivisini koymak için bir haznesi, basinçli suyu istenen bölgeye uygulamak amaciyla degisebilen uçlari olan bu cihaz, uygulama ucu dis-diseti sinirinda ve dis aralarinda dolastirilmak suretiyle kullanilir. Uygulanan su veya gargaranin tazyik siddeti ayarlanarak diseti cebi içindeki ve dis aralarindaki yumusak gida birikintileri temizlenir. Agiz dusu kullanimina baslamadan önce bir dis hekimi tarafindan dis taslarinin temizlenmesi faydali olacaktir. Böylece mevcut agiz hijyeni uzun süre muhafaza edilebilir. Bu amaçla yapilan agiz dusu uygulamalarinda su yerine anti bakteriyel gargaralar da kullanilabilir.

Genel olarak kimler uygulayabilir…

Uygulama uçlarinin degisebilir olmasi sayesinde bir agiz dusu evdeki bütün bireyler tarafindan kullanilabilir. Agiz dusu agiz hijyenine önem veren herkes tarafindan kullanilabilir ancak özellikle kronik diseti rahatsizligi olanlar, disleri çürümeye meyilli kisiler, implant veya köprü protezi tedavisi görmüs hastalar, dislerinde çaprasiklik olanlar bu uygulamadan çok fayda saglayacaklardir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası