Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu günesten koruyun

Çocugunuz da günesi özledi ama dikkat

Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklarin günesten korunmasi hakkinda bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Yaz geldi, tabi ki günesi çok özledik, çocuklarimiz da özledi ama çocugunuzun sagligi için dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var ki; o da günes yaniklari. Ebeveyn olarak çocuklarimiza karsi en önemli görevlerimiz onlari egitmek ve korumaktir; dolayisiyla çocuklarimizi günese karsi korumamiz sart çünkü günesin zararli isinlarina karsi korunmayanlar için ileride cilt kanseri riski artmaktadir.

Onu yaniktan ve cilt kanseri riskinden koruyun Günes yaniklari ve ileride olusabilecek cilt kanseri riskine karsi çocugunuzu korumak için zararli günes isinlarindan korunmak gerekiyor. Yasamin ilk yillarinda cilt çok ince oldugundan ve 9-12 yas grubu çocuklari kontrol etmek zor oldugu için özellikle o yaslarda günes yanigi olasiligi artmaktadir. Dolayisiyla bu yas gruplarina özellikle dikkat edilmelidir.

Günes kremi çesitli kimyasallar içeren, günesin zararli isinlarinin cilde nüfuz etmesini önleyen, cinsine göre farkli özellikler tasiyan kremlerdir. Kremleri farkli kilan ana özellikler sunlardir:

- SPF / Koruma Faktörü: Genellikle ilk göze çarpan özelliktir ve 2’den 50 hatta daha yüksek rakamlara bile çikabilir. Çocuklarda 20-30 faktör yeterli olabilir. 30 ile 50 faktör arasinda yaklasik %3’lük koruyuculuk farki vardir. Tabi aileler için bu tercih meselesidir.

- UVA ve UVB’den korunma: Özellikle UVB olmak üzere her iki isin çesidi de kansere neden olabilmektedir dolayisiyla kullanilan günes koruyucu ürün her iki isina karsi da korumali olmalidir.

- Waterproof / Water resistant (suya dayanikli / suya dirençli): Suda 80 dakika kalindiginda waterproof krem koruyucu etkisini devam ettirirken, water resistant olani 40 dakika devam ettirir. Bu nedenle waterproof daha güçlüdür.

Günesten koruyucu ürünü yarim saat önce sürün

30 dakikanin üstünde güneste kalacak çocugunuza, günese çikmadan 20-30 dakika önce günes kremi sürmelisiniz. Unutmamaniz gereken bir nokta da 80 dakikada bir günes kreminin tekrar sürülmesi gerektigidir.

Bebeginiz 6 aydan küçükse dikkat!

Doktorunuzun önerisi olmadan alti ay altindaki çocugunuza günes kremi sürmeyin. Son önerilere göre çinko oksit içeren (içerikte Zn oxide diye geçer) günes kremleri alti ay altindaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yas grubundaki bebeklerin dogrudan günes isigina maruz kalmamasi, gölgede tutularak, hafif giysiler ve sapka ile korunmasi gerekir.

Alerji riskine karsi minik bir günes kremi testini uygulayin

Bazi günes kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabiliyor. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir dolayisiyla onlari atin. Yeni aldiginiz günes kremini tatilinizin ilk günü çocugunuzun her yerine ilk kez sürdükten sonra alerji yaratirsa bu hem çocugunuzun keyifsizligine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olacaktir. Dolayisiyla, su yöntemi tavsiye ederim. Yeni kreminizi günese çikmadan bir gün önce çocugunuzun koluna bir iki santimetrelik alana sürün ve yara bandiyla kapatin. Ertesi gün günese altinda yara bandini çikarin. Eger 15 dakikada o bölgede kizariklik, sislik veya kasinti olmuyorsa, tekrar içeri girin, günes kremini tam sürün ve 30 dakika sonra eglence baslasin!

Günes kremi haricinde çocuklarimizi koruyan çok önemli yöntemler sunlardir:

• Giysi: Tisört gibi hafif pamuk giysiler yaklasik 7 faktörlük koruma saglar (SPF 7) dolayisiyla kendi basina yeterli olmaz ama çok yardimcidir.

• Sapka: Özellikle kulaklari ve yüzü korur.

• Gölge: Dogrudan günes isinlarindan korunmak için özellikle yasamin ilk alti ayinda sart.

• Saat 10:00 ile 16:00 arasi disari çikmamak: Günes isinlarinin bulundugunuz yerde en dikine dolayisiyla en etkili geldigi saatlerde günese çikmamak en dogrusudur. Havanin bulutlu olmasi sizi yaniltmasin çünkü günesin zararli isinlari bulutlari rahatça delip geçmektedir. Günesi belki görmüyorsunuz ama emin

olun, o sizi görüyor.

Ilginçtir, bebeklerimizin geçirdikleri ilk yaz mevsimine kiyasla ikinci yaz günes yanigi geçirme olasiliklari iki misli artmaktadir, üstelik güneste ayni miktarda kalmalarina ve ayni miktarda günes kremi kullanilmasina ragmen. Arastirmalar bunun nedeninin günesten korunmak için günes kremi haricindeki yöntemlerin kullanilmamasindan kaynaklandigini ortaya koymustur. Anne ve babalar tek basina günes kremine güvenme hatasina düsmektedirler. Yani gölgede durmak, tisört ve sapka kullanmak, günün ortasinda disari çikmamak gibi önlemlere dikkat etmek çok önemlidir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası