Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sperm DNA'sini bozan tehlike!

Yapilan arastirmaya göre cep telefonu spermdeki DNA yapisini bozuyor

Meram Tip Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Selçuk Duman, Doç. Dr. Murad Aktan ve yüksek lisans ögrencisi Duygu Çoruh, kisirliga etki eden faktörler içinde yer aldigi düsünülen cep telefonlari konusunda, ''cep telefonu ve sperme etkisi''ni arastirdi.

Ekip, radyofrekans isinim özelikli cihazlar olan, 900-1800 MHz isinim yayan ikinci nesil cep telefonlari kaynakli radyofrekans isiniminin muhtemel etkileri üzerinde yaptigi çalismayi tamamladi.

Arastirma ekibinin baskani Prof. Dr. Selçuk Duman, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bilim dünyasinda pek çok arastirmayla, cep telefonunu radyofrekans isiniminin biyolojik sistemler üzerindeki olumsuz etkilerinin vurgulandigini, radyofrekans isiniminin biyolojik fonksiyonlar üzerinde bir takim dogrudan ya da dolayli etkilerinin oldugunun degisik arastirmalarla tespit edildigini ifade etti.

Cep telefonunu radyofrekans isiniminin testis dokusu üzerindeki etkilerinin halen arastirilan bir konu oldugunu dile getiren Prof. Dr. Duman, ''Çalismamizda 40 insan semen örneginde, laboratuvar sartlarinda, 900 ve 1800 MHz cep telefonu radyofrekans isinimina cep telefonunun pantolon cebinde tasinmasini temsilen, 2,5 santimetre ve 10 santimetre mesafelerden 15 dakikalik süreyle (açik konumda) maruz birakilmistir. Semen örneginde sperm DNA yapi bütünlügü ile hareketliligi degerlendirilmistir. Yaptigimiz çalisma sonucunda radyofrekans isinimin, spermlerin hareketliligine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadigi gözlenirken, mesafenin yakinlasmasiyla, spermdeki DNA yapi bütünlügünün bozulmaya basladigi, floresan mikroskop düzeyinde gözlenmistir'' dedi.

CEP TELEFONU TESTISLERDEN OLABILDIGINCE UZAK KONUMLANDIRILMALI

Günlük hayatta maruz kalinan cep telefonu radyofrekans isiniminin testislere yakin konumlandirilmasinin sperm DNA'sinin yapi bütünlügünü olumsuz yönde etkileyecegi görüsünde olduklarini ifade eden Prof. Dr. Duman, söyle devam etti:

''Saglikli erkek üreme hücrelerinin varligi, saglikli nesillerin gelisimi demektir. Arastirma sonucu toplum sagligi açisindan degerlendirildiginde, cep telefonu konusma süreleri minimum tutulmali, konusma konumunda kulaklik kullanilarak cep telefonu testislerden olabildigince uzak konumlandirilmalidir. Bu nedenle cep telefonunun pantolon cebinde tasinmasi dogru degildir. Bati toplumlari Türkiye'deki kadar telefon kullanmiyor, onlar 'alo' diyor kapatiyor. Bizde ise saatlerce telefonla görüsülebiliniyor. Su bilinmelidir ki; cep telefonunu yogun sekilde kullanmanin bedeli, kisirliga yavas yavas merhaba demektir. Ayrica cep telefonu ne kadar kompleks olursa o kadar zararli. Çünkü bluetooth, televizyon, radyo gibi özellikler cep telefonunun isinim gücü frekansini yükseltiyor, elektro manyetik alan artiyor.''

Testislere yakin konumda kullanilan cep telefonlarinin sperm kalitesinde ciddi bir düsüse neden oldugunu dile getiren Duman, ''Sperm sayilari belirgin noktalarda olan kisilerde, cep telefonunun bu zarari önem tasimayabilir. Ancak spermle ilgili sorunu olan hastalarda sikintiya neden olur. Zaten kisinin sperminin özelliklerinde bir olumsuzluk varsa, cep telefonu gibi bir olumsuzlugun da her bir parametresi, sperm sayisi ve hareketliligini yavas yavas dibe vurdurur'' diye konustu.

AA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası