Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Ölmezsen 2 yil sonra gel'

Üniversite hastanelerinde MR ve tomografi çekimi için 2 yil sonraya randevu veriliyor.Üniversite hastanelerinde MR ve tomografi çekimi için 2 yil sonraya randevu veriliyor. Genel saglik sigortasi kapsaminda ücretsiz çekilmesi gereken MR ve tomografiyi parasiyla yaptirmak isteyenler ise sadece 1 hafta bekletiliyor. Istanbul Üniversitesi Çapa Tip Fakültesi meme kanseri olan Aysel Ates’e 7 ay, erken dogumla dünyaya gelen Ismet bebege ise 17 ay sonrasina MR randevusu verdi. Ayni hastanede yasanan bu ikili sistem vatandasi isyan ettirdi.

Türkiye’de saglik alaninda son yillarda büyük yatirimlar yapildigi, büyük degisim ve dönüsüm yasandigi sözlerinin biraz daha ihtiyatli sarfedilmesi gerektigi anlasiliyor. Zira MR çektirecek hastalar, maddi gücü yetmedigi ya da 40 liralik farki ödeyemedigi için 6 ay ila 17 ay arasinda sira bekliyor. Bu yöndeki bir sikayeti arastirmak üzere gittigimiz Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi’nde karsilastiklarimiz sorunun çok ciddi ve dramatik oldugunu ortaya koydu.

’Hastaneler sigortadan para tahsil edemiyor’

Genel saglik sigortasi kapsaminda ücretsiz çekilmesi gereken MR ve tomografi çekimi için parali randevu basvurularinda bekleme süresi 1 hafta iken, ücretsiz çekimlerde sürenin 2 yila kadar çikiyor. Betamar Sisli Görüntüleme Merkezi’nden Dr. Mehmet Birinci sorunun kaynagini söyle açikliyor: “Bazi üniversite hastanelerinde MR çekimi için giden hastalarin ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanmak istedikleri zaman kendilerine 1,5 - 2 sene sonrasina kadar gün verilmesinin ardinda önemli bir sebep var. Üniversite hastanelerinde doktorlar, fazla mesai yaptigi için döner sermaye olarak hastalardan belli bir ücret aliyor. Bunun en büyük nedeni, bu hastanelerin anlasmali olduklari Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 1 yila kadar para tahsil edememesi. Dolayisiyla mesai disi ücreti ödeyen hastalar bazen ayni gün içinde görüntüleme cihazlarina girerken, parasi ya da acil bir durumu olmayan hastalara 1 yildan -2,5 yila kadar randevu süresi veriliyor.”

Erken dogan bebege Randevu: 17 ay sonra

Hüsna Semiz Istanbul’da yasayan 34 yasinda bir ev hanimi. Ikinci çocugu Ismet’i erken dogumla 1 ay önce dünyaya getirmis. Ismet’in karninda ciddi agrilar baslamis. Anne kosarak hastaneye gelmis ve doktor MR istemis. 10.06.2010’de MR için basvurusu yapilan Ismet’e verilen tarih 14.10.2011 yani tam 17 ay sonra. Olanlar karsisinda saskina dönen Hüsna Semiz ise simdi ne yapacagini düsünüyor: “Doktorlar acil durumu olanlara bir hafta içinde MR tarihi verildigini söylüyorlar. Erken dogumla dünyaya gelen bir bebegin saglik durumu acil degil mi? Kaldi ki hem acil diyorlar hem de üstüne para istiyorlar. 17 ay içinde bebegim kim bilir hangi rahatsizliklar yasayacak. Simdi mecburen para bulup tekrar ücretli MR tarihi almaya çalisacagim.”

Teshis: Böbrek tümörü Randevu: 6 ay sonra

38 yasindaki Halil Akgeyik 6 ay önce doktora geldi. Doktor böbrek tümörü teshisi koydu ve hemen MR çektirmesini istedi. Ancak Halil Bey’e 6 ay sonrasina gün verildi. Randevuda karsilastigimiz Halil Bey, bu süre içinde agrilarinin arttigini, artik belini dogrultamadigini söylüyor: “Geçtigimiz yil böbregimde tümör teshisiyle MR çektirilmesi için muayeneye gittigim doktordan sevk almistim. Bana ücretli MR için 4 gün, ücretsiz MR için 6 ay sonrasina gün verebileceklerini söylediler. Mecburen ücretsiz MR günü aldim. Bu süreçte bir çok kez midemde ciddi problemler ve agrilar yasadim ancak Alanya’da da gittigim doktorlar MR isteyince mecburen basvurdugum MR tarihini beklemeye basladim. Bu süre içerisinde çektigim aci yüzünden belim büküldü.”

Teshis: Meme kanseri Randevu: 7 ay sonra

Aysel Ates Istanbul’da yasayan 41 yasinda bir ev hanimi. Ates 10.06.2010’de meme kanseri teshisi konuldu. Doktor mamografi istedi. Vezneye geldiginde, kendisine 04.01.2011 yani 7 ay sonrasina randevu verildi. Ates yasadigi durum karsisinda sok olmus durumda:

“9 ay önce meme kanseri oldugumu yapilan tetkikler sonucunda ögrendim. Doktorum tedavi süresince belirli araliklarla kontrole gelmemi istedi. Ben bu hizmetten ücretsiz yararlanabilmeliyim. Bu bir vatandas olarak benim hakkim. Bir sonraki kontrolüm 4 ay sonra ancak o kontrol için götürecegim bir mamografi filmi olmayacak. Iyilesme sürecimi takip edemeyeceksem neden bu çarpikligi halen devam ettiriyorlar?”

‘Madalyonun iki yüzü de problemli’

Türk Radyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Okan Akhan:

“Özellikle bir hekim ya da ögretim üyesi tarafindan muayene olmak istersiniz bu muayene için özel bir fark ödeniyor. Bu özel hasta bakimidir ve 7 saatlik mesai disinda muayene yapan hekimlerin fazla mesai ücretidir. Neredeyse tüm vakalarda MR çekildigi için radyoloji bölümlerinde hasta yogun. Hastanelerde hizmet alimi faaliyetleri çerçevesinde bazi özel sirketler MR cihazlarini hastanelerin radyoloji bölümlerinin hizmetine sunarak hastane yönetimleriyle de anlasmalar yapiyorlar ve elde edilen geliri paylasiyorlar.”

’MR sonuçlari verimli degil’

“Bir bilgisayarli tomografiyle günde 400 tetkik yapiyorlar. Bu hastalarin yararina tetkik yapilmadigi anlamina gelir. Uluslararasi standartlara göre çok iyi ekipman ve ekiple bile günde en çok 70 MR çekilebilir. Yani ülkemizde yapilan MR tetkikleri hastalara fayda saglamiyor. Yani rant için adi MR tetkiki olan ancak standartlara uygun olmayan MR’lara sahip çok sayida hasta var. ”

Kanuna göre parasiz

Genel Saglik Sigortasi Kanunu’na göre Tomografi ve MR islemleri ücretsiz olmak zorunda. Bu konudaki tek kisitlama eger ayni bölgede çekim yapilacaksa radyasyona bir kez daha maruz kalmamak için 30 ile 180 gün arasinda degisen bekleme süreleri olmasi.

‘MR’ NEDIR?

ManyetIk Rezonans görüntüleme (MR) daha çok tipta kullanilan canlilarin iç yapisini görüntüleme yöntemidir. MR’da radyasyon kullanilmaz. Dev miknatis içine yerlestirilen insan vücudundaki hücreler içinde bulunan su atomlarinin çekirdeklerindeki protonlar, radyo dalgalari ile uyarilir ve geri alinan sinyaller bilgisayar araciligiyla görüntüye dönüstürülür.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası