Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TUS’a girmeyen kardiyolog olamayacak

Iç hastaliklari uzmanlarinin iki yillik bir egitimin ardindan kardiyoloji uzmani olabilmelerine olanak taniyan düzenlemenin iptali kardiyologlari sevindirdi

Iç hastaliklari uzmanlarinin kardiyoloji ana bilim dalina Tipta Yan Dal Uzmanlik Egitimi Giris Sinavi (YDUS) ile yerlesmelerini saglayan düzenlemenin Danistay tarafindan durdurulmasi, kardiyologlari memnun etti. Iç hastaliklari uzmanlari bundan böyle sadece Tipta Uzmanlik Egitimi Giris Sinavi (TUS) ile kardiyoloji egitimi alabilecek.

Türk Kardiyoloji Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy, Dernek adina Türk Tabipleri Birligi (TTB) tarafindan açilan davada Tipta ve Dis Hekimliginde Uzmanlik Egitimi Yönetmeligi’nin ilgili maddesi için Danistayin yürütmeyi durdurma karari verdigini söyledi. Iç hastaliklarinin puaninin kardiyolojiden daha düsük oldugunu dile getiren Aksoy, “Dâhiliye uzmanligi bitince sadece 2 yillik bir egitimle kardiyolojiye geçmek Anayasa’nin esitlik ilkesine aykiri. Iki yillik egitimle kardiyoloji uzmani olmak mümkün degil. Biz Dernek olarak dava açmaya hazirlanirken, Danistay TTB’nin basvurusunu inceleyerek kararini açikladi. Böylece istedigimiz gibi uygulamanin yürütmesi durdurulmus oldu. Kararin uygulanmasi konusunda takibimiz devam edecek” dedi.

Prof. Dr. Aksoy, yaptigi açiklamada, Türk Kardiyoloji Dernegi olarak Türkiye'de kardiyoloji uzman sayisinin artmasindan yana olduklarini ve hem yeni uzman adaylarinin daha iyi yetismesi hem de uzmanligini almis hekimlerin mezuniyet sonrasi bilgi ve beceri güncelleme-gelistirme gereksinimlerini en iyi biçimde karsilamak için ellerinden gelen çabayi gösterdiklerini ifade etti.

Temel olarak Türk Kardiyoloji Derneginin iç hastaliklari uzmanlarinin kardiyoloji uzmanligi da almasindan yana oldugunu, ancak yürütmesi durdurulan Yönetmelik maddesi ile bunun TUS’a girmeksizin yapilabilmesinin öngörüldügünü animsatan Aksoy, “Türk Kardiyoloji Dernegi bu durumun egitim kalitesini olumsuz etkileyeceginden endise etmektedir. Iç hastaliklari uzmanlari için TUS sonrasinda girilecek kardiyoloji uzmanlik egitiminin, Saglik Bakanliginca önerildigi gibi 2 yil olmasini Türk Kardiyoloji Dernegi de uygun bulmaktadir” dedi.

Ankette yüzde 95 “hayir” çikmisti

Danistay karari henüz açiklanmadan önce Türk Kardiyoloji Dernegi tarafindan yapilan ankette, üyelerin yüzde 95’i iç hastaliklari uzmanlarinin kardiyoloji ana bilim dalina yan dal uzmanlik sinavi ile yerlestirilmesini saglayan Yönetmelik maddesini dogru bulmadiklari sonucu çikmisti. Üyelerin yüzde 5’i ise kardiyolojinin iç hastaliklari uzmanligindan sonra olmasini desteklediklerini, ancak 2 yillik sürenin yeterli olmadigini, en az 3 yil olmasi gerektigini belirtmisti.

Türk Kardiyoloji Dernegi tarafindan yapilan degerlendirmede, iç hastaliklari uzmanlarinin kardiyoloji uzmanligi almalarina karsi olunmadigi, hatta bunun tesvik edildigi belirtilirken, bununla birlikte Anayasal esitlik ilkesine uymayan, kardiyolojinin bazi özlük haklarini zedeleyen yetersiz bir egitim süreciyle kardiyoloji uzmanligi alinmasina karsi olundugu vurgulandi.

“Iki farkli egitim ikilik yaratir”

Dernegin elestiri noktalari söyle olmustu:

- Bu uygulama ile kardiyoloji ana bilim dalina hem TUS ile tip fakültesi mezunu hekimler hem de YDUS ile iç hastaliklari uzmanlari uzmanlik egitimi için gelebileceklerdir. TUS çok sayida hekimin girdigi, yüksek yerlestirme puani nedeniyle kardiyolojiye girmenin zor oldugu bir sinavdir. YDUS ise sadece iç hastaliklari uzmanlarinin girdigi, yerlestirmenin kolay oldugu bir sinavdir. Zorluk derecesi farkli iki sinav ile iki farkli yerlestirme yapilmasi Anayasamizdaki esitlik ilkesine uymayan bir uygulamadir.

- Iki farkli yerlestirme iki farkli egitime (TUS’la gelenler için 4 yil, YDUS’la gelenler için 2 yil), klinik içi çalismada ikilige yol açacak, klinik içi isleyisi ve huzuru bozacaktir.

- Uygulamada iç hastaliklari uzmanligi sonrasi kardiyoloji egitimi 2 yil öngörülmüstür. Oysa, iç hastaliklarinin bilim dallari için (nefroloji, gastroenteroloji, hematoloji) bu süre 3 yil olarak belirlenmistir. Bir ana bilim dali olan, iç hastaliklarinin bilim dallarina göre çok daha fazla laboratuvari, girisimsel tani ve tedavileri olan kardiyoloji için öngörülen 2 yillik süre çok yetersizdir. Bugün, gelismis ülkelerde sadece klinik kardiyoloji egitimi 6 yildir. Bunun üzerine 2 yil üst egitim ile kardiyak görüntüleme, girisimsel kardiyoloji ve elektrofizyoloji yan dal yetkinligi alinmaktadir. Sadece 2 yillik sürede 8 yillik tüm bu egitimlerin alinmasi mümkün degildir. Egitimi yeterli almamis bir hekime bununla ilgili yetkinlik verilmesi hasta hayatini ve kamu sagligini tehlikeye atabilecek bir uygulama olacaktir.

- Kardiyoloji, 1991 yilindan beri bir ana daldir, iç hastaliklarinin bir yan dali degildir. Dolayisiyla iç hastaliklarinin yan dallari için açilan sinavla bir ana dala yerlestirme yapilmasi usulen dogru degildir. Böyle bir uygulama yapilacaksa ayni hakkin kardiyolojiye de verilmesi (2 yil egitimle iç hastaliklari uzmanligi almasi) gerekir. Bu da esitlik ilkesine aykiri bir uygulamadir.

- Mevcut 4 yillik kardiyoloji uzmanlik egitimi ve bu süre içinde yapilan iç hastaliklari rotasyonu yetersizdir. Yeterli bir kardiyoloji uzmanlik egitimi ve esitlik için yeterli bir süre kardiyoloji egitimi (6 yil) ve herkesin ya dogrudan TUS sinaviyla ya da bazi ülkelerde oldugu gibi önce iç hastaliklari uzmanligini almasi, sonra sinavla kardiyolojiye uzmanlik egitimine baslamasi gerekir.

- Bu uygulamanin getirecegi fayda anlasilamamistir. Eger kardiyoloji uzmani sayisi artirilmasi amaçlaniyorsa TUS’la kardiyolojiye yerlestirilenlerin sayisinin artirilmasi yeterlidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası