Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüplerini baglatan kadinlara annelik sansi

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Turan Çetin, dogum kontrol yöntemi olarak tüplerini baglatan kadinlarin, isterlerse tüp bebek yöntemine gerek olmadan kapali ameliyatla tekrar anne olabildiklerini bildirdi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Üreme Endokrinolojisi ve Infertilite Bölümü ögretim üyesi de olan Çetin, kesin korunma yöntemi uygulamak isteyen kadinlarin, dogum kontrolü amaciyla tüplerini baglatiklarini, ancak bu kadinlardan bazilarinin zamanla yeniden çocuk sahibi olmaya karar verebildiklerini söyledi.

Çetin, "2-3 çocugu olan çiftler artik çocuk istemediklerinde kadinin tüplerini bagliyoruz. Ancak bosanma ya da ölüm gibi nedenlerle yeni bir evlilik yapan kadin, bu esinden de çocuk yapmak isteyebiliyor. Bazen de çiftler üzücü bir sekilde tüm çocuklarini kaybedip yeniden anne-baba olmak istiyor. Bu durumda kadinin baglanan tüplerinin yeniden açilmasi gerekiyor" seklinde konustu.

Böyle bir taleple gelen kadinlara "Tubal reanastamoz" denilen, baglanan tüplerin yeniden açilmasi isleminin uygulandigini belirten Çetin, "Tüplerini baglatan kadinlar, tüp bebek yöntemine gerek olmadan kapali ameliyatla tekrar anne olabiliyor" dedi.

Bu tür operasyonlarin eskiden karin açilarak yapildigini, son yillarda ise bu islemin mikro cerrahi teknikleri uygulanarak laparoskopik yöntemle gerçeklestirildigini ifade eden Çetin, "Karin açilmadan laparoskopik yöntemle yapilan bu operasyona 'kansiz ameliyat' da deniliyor. Islem çok basit bir sekilde ve kisa sürede gerçeklestiriliyor. Göbekten girilerek tüpler tekrar uç uca baglaniyor, hasta ayni gün evine gidebiliyor" diye konustu.

Çetin, operasyonu gerçeklestirecek uzmanin mikrocerrahi tekniginin yani sira laparoskopik cerrahiyi de çok iyi bilmesinin büyük önem tasidigina isaret ederek, "Hastalar mutlaka konusunda uzman bir hekime bu islemi yaptirmalidir" uyarisini dile getirdi.

Bu tür hastalarda basari sansinin yüzde 60 civarinda oldugunu kaydeden Çetin, hastanin 1 yil içinde gebe kalmadigi takdirde tüp bebek önerilebildiklerini söyledi. Çetin, tüplerini baglatan kadinlarda tüp bebegin son çare olmasini ve hemen bu yönteme basvurmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası