Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul’da “cilali” aile hekimligi devri

Aile hekimligi uygulamasi, 30 Ekim 2010’da Istanbul’da da baslayacak. Istanbul Tabip Odasi, egitimlerde uygulamanin “cilali” kisimlarinin anlatildigini ve hekimlerin alelacele bir tercih yapmaya zorlandigini ifade etti

Istanbul Tabip Odasi, 13 milyon nüfusu ve karmasik yapisiyla Istanbul’un aile hekimligine dönüsümde bambaska sorunlari ortaya çikaracagini bildirdi. Tabip Odasi, 30 Ekim 2010 tarihinde Istanbul’da hayata geçecek olan aile hekimligi uygulamasi ile birinci basamak saglik hizmetlerinin bütün yükünün hekim ve saglik çalisanlarinin omzuna yikilmak istendigini savundu.

Istanbul Tabip Odasindan yapilan açiklamada, Istanbul’da ekim ayinda baslatilacagi ilan edilen aile hekimligi uygulamasi için Il Saglik Müdürlügü tarafindan Aile Hekimligi 1. Asama Uyum Egitimleri’ne hiz verildigi dile getirildi. Açiklamada, haziran sonu-temmuz basinda seçme ve yerlestirmelerin yapilacagi belirtilerek, bir yanda egitim merkezlerini çogaltarak isleri hizlandiran Il Saglik Müdürlügünün, diger yandan tek tarafli bilgilendirme ile hekimleri alelacele bir tercih yapmaya zorladigi ifade edildi.

Düsük maasla hizmet sunan pratisyen hekimlere yillik sözlesmelerle, 7 gün 24 saat güvencesiz çalismanin dayatildigi belirtilen açiklamada, verilen uyum egitimlerinde aile hekimligi uygulamasinin cilali kisimlarinin anlatildigi, saglik ocaklarini çökerten, pratisyen hekimlige ve pratisyen hekimlere gerekli degeri vermeyen yöneticilerin, simdi onlara “statü” ve “iyi kosullar” vaat ettigi bildirildi.

Açiklamada, “Diger tarafta ise hangi kriterlere göre seçtiklerini açiklamadiklari egitici kadrolarina yerlestirmelerde kullanilmak üzere yüksek hizmet puanlari verilmektedir. Gelecekleri belirsizlestirilen hekimler, Tam Gün, Kamu Hastane Birlikleri, Is Yeri Hekimligi Yönetmelikleri ile yaratilan sikismislik ortaminda baska çare olmadigina inandirilmakta; hasta bakabilmek, reçete yazabilmek için aile hekimi olmaya zorlanmaktadir” denildi.

“Isletmeci anlayis dayatilacak”

Aile hekimliginin, saglik ocaklarini tamamen ortadan kaldirip, mevcut bina, ekipman giderleri ve en önemlisi personel giderlerinin Saglik Bakanligi/Sosyal Güvenlik Kurumunun sirtindan atma anlayisini tasidigi dile getirildi. Birinci basamak hizmetlerinin kendisinin de güvencesiz sözlesmeli çalisacak olan aile hekimine isletmeci bir anlayisi dayatilarak devredildigi ifade edilen açiklamada, Istanbul’daki saglik ocagi sayisinin 560 civarinda oldugu, aile hekimligi uygulamasi ile aile sagligi merkezi sayisinin 900 civarinda olacagi animsatildi.

Açiklamada sunlar kaydedildi:

“Hizmet içi egitimler kapsaminda uygulamali egitimlerin bu merkezlerde yapilacagi iddiasi ile her merkezde üç aile hekimine karsilik bir aile hekimligi uzmaninin istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Yillardir bu alanin sahibi pratisyen hekimlerce verilen birinci basamak hizmetlerinin, tüm uzman hekimlere açilmasi birinci basamak hekimligi/pratisyen hekimlik açisindan basli basina geriye götüren bir adimdir. Aile hekimligi sistemi haksiz rekabet ortami ve ücret esitsizligi yaratacak; kâr amaçli teknolojik yatirimlar bu esitsizlikleri iyice artiracaktir. Askerlik, dogum gibi durumlarda aile hekimleri güvencesiz çalismanin en agir bedeli ile karsi karsiya kalacaklar; sözlesme feshi, issizlik, yeniden aile hekimligi biriminde yer bulma çabasi içine düseceklerdir. Yillik izin kullanma durumunda yerine bir aile hekimi görevlendirme yükümlülügü hekimin omuzuna yikilmaktadir. Hepsinden öte, tüm bu uygulamalar yapilirken hekimlerin fikri alinmamistir.”

“Yüksek gelir, eski reel halini alacak”

Istanbul’un 13 milyonluk nüfusu ve karmasik yapisiyla Türkiye’nin hiçbir iliyle kiyaslanamayacak bir metropol olduguna dikkat çekilirken, gerek nüfus özellikleri gerekse yillardir yeterli sayida ve donanimda saglik ocagi yapilanmasinin gerçeklestirilmemis olmasinin aile hekimligine dönüsümde bambaska sorunlari ortaya çikardigi dile getirildi.

Istanbul’da birinci basamak saglik hizmetlerinin bütün yükünün diger illerde görülmedik bir biçimde hekimlerin ve saglik çalisanlarinin omuzuna yikilmak istendigi savunulurken, hekimlerin bir tercihle degil, dayatma ile karsi karsiya olduklari vurgulandi. Açiklamada, sunlar dile getirildi:

“Bu sistemin is güvencemizi ortadan kaldiracagi, mesleki bagimsizligimizi, ekip dayanisma ruhunu kaybettirecegi açiktir. Mesleki degerlerimizi koruyabilecegimiz, emegimizin hakkini alabilecegimiz güvenceli bir hekimlik mümkündür. Hekimlerin hak ettikleri bir ücrete kavusmalari ve halkin basta koruyucu saglik hizmetleri olmak üzere birinci basamak saglik hizmetlerine erisiminin kolaylastirilmasinin ön kosulu hekimlerin güvencesiz çalistirilmasi olmamalidir. Rekabet ve yarismaya dayali, tüketimi kiskirtan hizmet sunma modellerinin baslangiçta güvencesiz çalistirmayi benimsetmek için sundugu görece “yüksek gelir” uygulamasinin daha sonra nasil bir seyir izledigi, ülkemiz Telekom ve banka özellestirmeleri süreçlerinde herkes tarafindan görülmüstür. Görece ‘yüksek gelir’ hizla eski reel halini almis, ancak çalisma kosullarindaki hak kayiplari, insan takatini zorlayan tempo, çalisma iliskilerindeki erozyon geriye dönüssüz olarak yerlesik bir hal almistir. Gerek hekimligin gerekse saglik hizmetinin dogasinin bu çali
stirma biçimine aykiri olacagi ve hekim-hasta iliskisinin sürekli kâr, yarisma, rekabet ve tüketime dayali olarak sürdürülebilmesinin olanakli olmadigi görülecektir”.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası